Potraviny u nás by mali byť rovnako kvalitné ako v Rakúsku, niektoré produkty však dostali výnimku

  • Parlament  schválil nové pravidlá ochrany spotrebiteľov
  • Tie sa zaoberajú sprehľadnením rozhodovania o poradí zobrazovaných ponúk na online trhoch a dvojakou kvalitou výrobkov
nb
pixabay.com
  • Parlament  schválil nové pravidlá ochrany spotrebiteľov
  • Tie sa zaoberajú sprehľadnením rozhodovania o poradí zobrazovaných ponúk na online trhoch a dvojakou kvalitou výrobkov

Dvojaká kvalita potravín je vážnym problémom spotrebiteľov tretiny krajín Európskej únie a predovšetkým jej východnej časti. Testy preukázali, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých prísad u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.

Tejto praxi by však malo odzvoniť. Postihovateľné budú nielen rozdiely v potravinárskych, ale aj nepotravinárskych produktov vrátane pracích prostriedkov, ktoré testy v minulosti usvedčili z rozdielnej kvality.

zdroj: unsplash.com

Bude však prací prostriedok či Nutella kúpená v Rakúsku naozaj rovnakého zloženia ako tá, ktorú si kúpiš v slovenskom obchode? U väčšiny výrobkov by to tak malo byť, no musíme si dávať pozor na výrobky, ktoré dostanú výnimku.

Túto výnimku dostanú produkty, ktorých rozdiely v zložení vychádzajú z odlišných predpisov krajín, dobrovoľných stratégií alebo tie, ktoré sú ovplyvnené dostupnosťou a sezónnosťou použitých surovín.

Výnimky sa budú týkať dokonca aj tých výrobkov, ktoré majú odlišnú váhu či množstvo oproti rovnakým výrobkom v zahraničí. Jedinou útechou nám môže byť fakt, že tieto rozdiely budú musieť výrobcovia povinne uvádzať na obaloch produktov. Tým by sa podľa kompetentných malo predísť zavádzaniu spotrebiteľov.

zdroj: unsplash.com

V prípade, ak príde k porušeniu nariadenia  na Slovensku, výrobcom hrozí pokuta do 66 400 eur, za opakované porušenie počas 12 mesiacov sa môže pokuta vyšplhať do výšky 166 000 eur.  

Ak pôjde aj o porušenie ustanovenia o dvojakej kvalite vo viacerých členských štátoch, musí byť pokuta stanovená minimálne na 4 % ročného obratu obchodníka. Ak tieto informácie o obrate obchodníka nie sú k dispozícii, minimálna výška hornej hranice pokuty musí byť stanovená na 2 milióny eur.

Nakupovanie v online obchodoch

Nová smernica, na ktorej znení sa vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ už neformálne dohodli, sa zameriava na prispôsobenie pravidiel ochrany ľudí, ktorí nakupujú cez internet.

Online trhy a porovnávacie služby ako napríklad Amazon, eBay, AirBnb či Skyscanner, by mali v budúcnosti zverejniť hlavné parametre, ktoré určujú poradie ponúk, v akom sa ti zobrazia na základe tebou zadaného vyhľadávania.

zdroj: unsplash.com

Bude tak možné jednoduchšie rozoznať, kedy ide o takzvané platené umiestnenie, pri ktorom tretie strany platia za lepšiu viditeľnosť svojej ponuky. Sprehľadniť by sa malo aj využívanie online recenzií a personalizovaná tvorba cien.

Spotrebitelia by tiež mali byť jasne informovaní, či nakupujú tovary alebo služby priamo od platformy, od obchodníka alebo od súkromnej osoby, aby si boli vedomí úrovne následnej ochrany. To platí napríklad v prípade reklamácie, a či bola pri ich nákupe použitá personalizovaná cenotvorba.

zdroj: mpsr.sk, europarl.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá