POTVRDENÉ: Česko je na semafore červené. Matovič: Klus spravil diplomatický problém, prirovnal ho k decku

  • Česko je rizikovou krajinou, po návrate z nej musíš ísť do karantény a podstúpiť test
  • Pravidlá pre kultúrne a športové podujatia sa sprísnia, ale nebudú také tvrdé, ako navrhla pandemická komisia
AktualneSIU
  • Česko je rizikovou krajinou, po návrate z nej musíš ísť do karantény a podstúpiť test
  • Pravidlá pre kultúrne a športové podujatia sa sprísnia, ale nebudú také tvrdé, ako navrhla pandemická komisia

Česko bude na červenom zozname. Krízový štáb rozhodol o tom, že Česko je riziková krajina a pre cestovanie do a z nej budú platiť prísnejšie pravidlá. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Zmena má platiť od piatka.

Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari – presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný. Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi OD PIATKA 18. septembra 2020,“ oznámil Klus.

ONLINE INFO Z ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: ČESKO SA VZHĽADOM NA VÁŽNY PANDEMICKY VÝVOJ STÁVA “ČERVENOU” KRAJINOU. RAKÚSKO…

Gepostet von Martin Klus am Montag, 14. September 2020

Nemôžeme si v priamom prenose zavraždiť kultúru a šport,“ uviedol premiér Igor Matovič na tlačovej besede po rokovaní śtredného krízového štábu. Zároveň podotkol, že štátny tajomník Martin Klus dostal celé Slovensko do trápnej situácie. Matovič chcel informáciu o zaradení Česka medzi rizikové štáty oznámiť najskôr českému premiérovi Babišovi.

Pravidlá pre kultúrne a športové podujatia budú menej prísne, ako pôvodne pandemická komisia navrhovala. Na kultúrnom alebo inom podujatí, napríklad na konferencii môže byť maximálne 500 ľudí v interiéri a 1000 v exteriéri. To platí pre všetky podujatia. Zároveň sa na podujatí musí sedieť, teda neplatí to pre koncerty, diskotéky a podobne.

Počty účastníkov pritom podľa predsedu vlády platia pre návštevníkov, nie pre prítomný personál. V prípade, že sa podujatie uskutoční v červenej zóne, bude kapacita znížená na polovicu.

Ak sa podujatie koná v červenom regióne, organizátori musia dodržať naplnenosť 50% kapacity, pričom maximálny počet je stále 500 ľudí vnútri a 1000 vonku.

Pokiaľ ide o športové podujatia, v zelenej zóne môže byť hľadisko zaplnené na 50 percent, teda sedí sa v každom druhom rade. Ak je podujatie v červenej zóne, kapacita publika môže byť naplnená na maximálne 25 percent. Stále však musí byť dodržaný limit 500 ľudí vnútri a 1000 vonku.

Správu budeme aktualizovať.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech