Potvrdené: Decembrové plošné testovanie bude. Matovič sa vyjadril, či bude povinné

  • Štvrté kolo plošného testovania absolvovalo 458 miest a obcí
  • Zúčastnilo sa viac ako 100 000 ľudí, priemerná pozitivita je 2,26 %
plošné testovanie na koronavírus
TASR/František Iván
  • Štvrté kolo plošného testovania absolvovalo 458 miest a obcí
  • Zúčastnilo sa viac ako 100 000 ľudí, priemerná pozitivita je 2,26 %

Premiér Igor Matovič potvrdil, že v decembri nás čaká plošné testovanie. Účasť na tom víkendovom však bola veľmi slabá, prišlo asi iba 30 percent ľudí. „Odhadovali sme, že to bude asi tretina. Cestou dobrovoľnosti určite nemôžeme ísť,“ povedal premiér Igor Matovič na brífingu pred rokovaním krízového štábu.

Dobrovoľné a bezplatné testovanie v rámci 4. kola operácie Spoločná zodpovednosť využilo 110 609 obyvateľov. Pozitívne testy malo 2 501 z nich. Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 percenta. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR), Martina Kovaľ Kakaščíková.

Testovanie zrejme využili len ľudia, ktorí si neboli istí, či koronavírus majú, alebo nie, prípadne ľudia, ktorí už majú príznaky. Na odberných miestach sa väčšinou netvorili rady. Z tohto dôvodu je percento testovaných veľmi vysoké.

Sulík už nechce plošné testovanie, Matoviča v tom podporovať nebude

Ako ďalej priblížila, z porovnania výsledkov 458 aktuálne testovaných miest a obci vyplýva, ze oproti celoplošnému testovaniu z 31. októbra až 1. novembra 2020 došlo k miernemu nárastu pozitivity. Porovnávané boli pritom vždy iba dáta z konkrétnych 458 miest a obcí, ktoré boli testované uplynulý víkend.

V rámci celoplošného testovania z 31. októbra až 1. novembra 2020 sa na testovaní v týchto mestách a obciach zúčastnilo celkovo 362 666 osôb, pričom pozitivita predstavovala 2,05 percenta. Účasť v aktuálnom pretestovaní teda predstavuje 30,49 percenta z počtu otestovaných v rámci týchto istých obcí počas celoslovenského testovania.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR), Daniela Zmeka, úloha zo strany OS SR bola splnená, pričom profesionálni vojaci v týchto chvíľach zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva, a sú pripravení aj na pomoc s digitalizáciou týchto dát.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a samozrejme tým, ktorí využili možnosť a prišli sa dobrovoľne otestovať, čím dokázali, že im na zdraví a zodpovednosti nielen voči sebe, ale aj ostatným záleží, a nie je im aktuálna situácia ľahostajná. Slovensku môžeme pomôcť iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Petícia za otvorenie škôl je v plnom prúde. Musíme spraviť všetko preto, aby sa deti vrátili do škôl, tvrdí Hipš

Riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR), Barbara Túrosová, zároveň informovala, že odberové miesta posilnili aj hasiči, ktorí vytvorili 28 odberových tímov zložených z jedného hasiča záchranára a jedného asistenta.

Na zabezpečení bezproblémového priebehu testovania sa podieľalo aj 1 000 policajtov, 534 v sobotu a 449 v nedeľu. Príslušníci policajného zboru udržiavali verejný poriadok a dozerali aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest.

Na testovaní sa neprehliadnuteľnou mierou podieľala aj samospráva. Tak ako v predchádzajúcich kolách, aj teraz si zástupcovia samosprávy môžu uplatniť preplatenie vynaložených nákladov. Svoje požiadavky môžu predložiť na okresné úrady, ktoré ich verifikujú a postúpia Ministerstvu vnútra na refundáciu,“ dodala Túrosová.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK