Potvrdené: Na Slovensku bude lockdown, zákaz vychádzania a zatvoria sa aj školy

  • Schválil to krízový štáb aj vláda
AktualneSIU
  • Schválil to krízový štáb aj vláda

Slovensko bude mať lockdown. V okresoch na Orave a v Bardejove bude zákaz vychádzania už od 24. októbra. Ľudia budú môcť vychádzať z domu len v určitých prípadoch a to len s potvrdením o negatívnom teste. Testovanie v týchto regiónoch bude prebiehať už od 23. októbra.

Na Slovensku bude od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platiť zákaz vychádzania aj pre všetky ostatné okresy, no domov môžeme opustiť v presne určených prípadoch aj bez potvrdenia o teste. Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom. 

Prehľad výnimiek

Zákaz vychádzania a výnimky z neho platia pre všetky okresy. Občania z okresov Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo platia výnimky len pre ľudí, ktorí majú potvrdenie o negatívnom teste. Ľudia zo všetkých ostatných okresov môžu výnimky využívať aj bez testu, ale len do doby, kedy v ich regióne neprebehne testovanie. Vychádzať von môžeme:

  • V čase od 01.00 h do 05.00 h,
  •  Počas cesty na testovanie,
  •  Počas cesty do práce a pri vyprevadení dieťaťa do školy,
  •  Počas cesty do najbližších potravín, lekárne, k lekárovi, pri starostlivosti o blízku osobu, na poštu, do banky, do poisťovne, do čistiarne, autoservisu, čerpacej stanice, ďalej venčenia do 100 metrov od bydliska a pohrebu,
  •  Pobyt v prírode v okrese bydliska,
  •  Dojazd do bydliska do 25. októbra.
 

Školy prejdú na dištančné vzdelávanie od pondelka 26. októbra do piatka 27. novembra. Informoval o tom po rokovaní krízového štábu predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Prechod na dištančnú výučbu neplatí pre detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Cieľom tohto opatrenia je limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami.

Stredné školy prešli od pondelka 12. októbra až do odvolania na dištančné vzdelávanie.

Je čas v ťažkej situácii prijať ťažké rozhodnutia a stojíme za rozhodnutím ústredného krízového štábu,“ povedal premiér s tým, že odborníci na konzíliu epidemiológov jednoznačne znelo – lockdown. Okamžitý a tvrdý okrem kritickej infraštruktúry na minimálne dva až tri týždne. Ústredný krízový štáb navrhol miernejší lockdown a dve celoplošné testovania.

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, 14-dňová incidencia nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov stúpla na Slovensku z 269 na 359. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným koronavírusom stúpol za týždeň zo 424 na 731. Stúpajú aj počty ventilovaných pacientov a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Možno nestúpajú tak dramaticky, ako hospitalizovaní, ale je na to jeden veľmi smutný dôvod. V nemocniciach v priemere zomiera na ochorenie COVID-19 denne 18 ľudí,“ povedal Krajčí. Tento trend bude podľa neho pravdepodobne ešte rásť.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech