Potvrdené: Poznáme dátum, po ktorom si už nové auto na benzín či naftu prakticky nekúpiš

  • Od roku 2035 budú spoplatnené všetky emisie zo spaľovacích motorov
  • Schválená norma prakticky znemožňuje predaj nových vozidiel s konvenčným pohonom
tankovanie, auto
Ilustračné foto, TASR/AP, Unsplash: Michael Fousert
  • Od roku 2035 budú spoplatnené všetky emisie zo spaľovacích motorov
  • Schválená norma prakticky znemožňuje predaj nových vozidiel s konvenčným pohonom

Štáty EÚ schválili pravidlá na ukončenie predaja áut na benzín a naftu v roku 2035, odkedy budú spoplatnené všetky emisie zo spaľovacích motorov, informuje Reuters.

EÚ schválila zákaz predaja spaľovákov

Definitívne schválená norma prakticky znemožňuje predaj nových vozidiel s konvenčným pohonom. Za dnes hlasovalo aj Nemecko, ktoré proces v poslednej fáze vetovalo. Nemci totiž celkom racionálne požadovali, aby sa po tomto termíne mohli naďalej predávať spaľováky poháňané e-palivami.

Európska komisia sa s Nemeckom dohodla, pričom predložila návrh, ako by sa predmetné spaľováky mali predávať a kontrolovať po roku 2035. Implementácia ešte bude vyžadovať úpravu emisných noriem a zrejme aj implementáciu systému, ktorý autu v prípade, že namiesto e-paliva natankuješ to klasické, znemožní štartovanie, píše Fontech.

V dnešnom hlasovaní boli proti iba Taliansko a Poľsko, ktoré už dlhodobo zákaz predaja spaľovákov od roku 2035 odsudzujú.

Európa nie je pripravená

Ako sme ťa nedávno informovali, oponenti zákazu tvrdia, že ani európsky priemysel, ani mnohí motoristi nie sú pripravení na také dramatické prerušenie výroby vozidiel so spaľovacím motorom, ktoré ohrozuje tiež státisíce pracovných miest.

Varovali tiež pred „efektom Havany“, teda predlžovaním využívania starších áut so spaľovacími motormi s vyššími emisiami po zákaze predaja nových vozidiel, pretože si spotrebitelia nebudú môcť dovoliť kúpu drahého elektromobilu.

Dopravný analytik Ján Bazovský pre redakciu Startitup povedal: „Úmysel je síce pekný, len vzhľadom na rozdielnu úroveň ekonomík Európskej únie, realizácia nemusí byť taká jednoduchá. Ťažko povedať, čo bude o 12 rokov. Možno sa podarí objaviť nejaký kombinovaný pohon, ktorý urýchli tento proces a hlavne posunie vozidlá na alternatívny alebo elektrický pohon, na úroveň súčasných vozidiel so spaľovacím motorom, čo sa týka výkonu, rýchlosti, dojazdu.“

zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Hayes Potter Unplash/Ernest Ojeh

SaS spustila petíciu proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) spustila petíciu proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Ako informuje na sociálnej sieti, takýto krok urobí autá nedostupnými pre bežných ľudí, zásadne poškodí slovenské hospodárstvo a ohrozí tisíce pracovných miest v automobilovom priemysle, píše SITA.

Liberáli taktiež upozorňujú, že spôsobí environmentálne problémy pri výrobe a likvidácii batérií a zastaví iné ekologické alternatívy v automobilovom priemysle. Podľa nich taktiež nezohľadňuje preferencie, možnosti a potreby spotrebiteľov.

Europoslanci a členské štáty Európskej únie dosiahli vlani predbežnú dohodu, ktorá fakticky znamenala, že predaj nových áut spaľujúcich pohonné látky na báze uhľovodíkov by bol od roku 2035 zakázaný.

Niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, však požiadali Európsku komisiu, aby navrhla výnimku pre autá používajúce syntetické palivá s argumentom, že takéto palivá sa môžu produkovať pri použití obnoviteľných zdrojov energie.

Minulý víkend obe strany potvrdili, že dosiahli dohodu v spore o budúcnosť áut so spaľovacími motormi. Tá umožní registráciu nových vozidiel s takýmito motormi aj po roku 2035 za predpokladu, že budú používať iba klimaticky neutrálne palivá.

Predstavitelia automobilového priemyslu na Slovensku počítajú s prechodom na elektromobilitu a automobilky naň sú pripravené. Sektoru skôr spôsobuje komplikácie návrh novej emisnej normy Euro 7.

Zdroje: Reuters, Fontech, SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá