POTVRDENÉ: Prezidentka podpísala novelu o COVID preukazoch

  • Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz
  • Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz
  • Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala

Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v pondelok večer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR.

Novela umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Legislatíva hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení ÚVZ. Zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, a negatívne otestovaní ľudia budú môcť po preukázaní sa COVID preukazom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

 Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní a schválil ju v nedeľu (25. júla). Novela zákona začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Fico sa obráti na Ústavný súd

Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, obráti na Ústavný súd SR. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu strany Roberta Fica. TASR o tom informoval hovorca strany Ján Mažgút.

„Vyzvali sme pani prezidentku, aby tento nezmyselný zákon z dielne vládnej koalície nepodpísala. Ale naopak, namiesto toho, aby využila svoju právomoc a podala tento zákon na Ústavný súd, tak sa rozhodla podpísať ho okamžite – v podstate v priebehu 24 hodín – od jeho prijatia. Preto nám neostáva nič iné, ako obrátiť sa na Ústavný súd,“ skonštatoval Fico.

Predmetná novela zákona podľa Fica rozdeľuje a diskriminuje spoločnosť. Nezaočkovaní ľudia sú podľa neho nútení k očkovaniu, pretože budú podliehať rôznym opatreniam a obmedzeniam, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR. Predseda Smeru kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová zákon podpísala.

Ide nám o to, aby sme prežili

K novele zákona sa vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tvrdí, že chápe rozčarovanie spoločnosti, respektíve oboch častí bojujúcich za a proti očkovanie, no pojmy ako apartheid a genocída sú úplne neprijateľné a nijako s pandémiou nesúvisia. „Je zrejmé, že je asi potrebné sa zastaviť, trochu sa nadýchnuť, možno niekde vypustiť paru a pokúsiť sa urobiť všetko pre to, by sme našli trošku vzájomne pochopenie, že tu nikto proti nikomu nebojuje. Ale že to, o čo by nám spoločne malo ísť je, aby sme to vzájomne prežili,“ tvrdí a dodáva, že má vo svojom okolí aj nezaočkované osoby, ktoré rešpektuje.

„Pointou novely je, aby sme boli dobre pripravení na ďalšiu vlnu pandémie, aby sme ju dokázali zvládnuť. Tak zaočkovaní, ako aj nezaočkovaní. Samozrejme, že sledujem a vnímam v spoločnosti veľké napätie, akoby boj dvoch skupín zaočkovaných a nezaočkovaných.

Je to veľmi nešťastné a myslím si, že nám to veľmi ubližuje. Aj v mojom okolí mám ľudí, ktorí sú nezaočkovaní a rešpektujem to. Čo ale môžem urobiť a aj robím je, že vysvetľujem, prečo si myslím, že správna cesta je byť zaočkovaný,“ píše na margo novely  Kolíková na sociálnej sieti.

Zdroje: TASR, Facebook/Mária Kolíková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech