Povojnový odpad v Grónsku zanechaný Američanmi bude upratovať Dánsko

  • Grónsko bolo počas druhej svetovej vojny strategickým miestom pre americké vojenské základne.
  • Po skončení vojny začali tieto miesta chátrať a stali sa skládkami.
  • Dánsko sa podpisom dohody rozhodlo skoncovať s odpadom zanechaným Američanmi.
kamikposten.gl
  • Grónsko bolo počas druhej svetovej vojny strategickým miestom pre americké vojenské základne.
  • Po skončení vojny začali tieto miesta chátrať a stali sa skládkami.
  • Dánsko sa podpisom dohody rozhodlo skoncovať s odpadom zanechaným Američanmi.

Najväčší ostrov na svete, Grónsko, bolo počas druhej svetovej vojny strategickou oblasťou z hľadiska svojej polohy k severnej časti Európy. Tento fakt naplno využila armáda Spojených štátov amerických a na ostrove s rozlohou 2 kilometrov štvorcových si počas vojny zriadila niekoľko vojenských základní.

Koncom mája roku 1945 sa však tieto základne pre americkú armádu začali stávať zbytočné a postupne ich opúšťali. V krásnej prírode sa vojenské zóny premenili na kopy odpadu a hrdze. Američania za sebou zanechali tony odpadu, ktoré po desaťročia slúžili ako turistické atrakcie.

Podľa najnovších informácií by sa to však malo čoskoro zmeniť. Na minulotýždnovom stretnutí zástupcov grónskeho hlavného mesta Nuuk a zástupcov dánskej vlády by sa tento polstoročný odpad mal konečne upratať. Dohoda, ktorú podpísali obe zúčastnené strany, stanovuje Dánom vyčistiť všetok odpad, ktorý vznikol na území Grónska koncom druhej svetovej vojny. Program počíta z rozpočtom vyše 25 miliónov eur a spoluprácou tamojších obyvateľov s dánskymi úradmi pri identifikácií všetkých povojnových skládok.

„Je dôležité, aby sme tento problém brali naozaj vážne a zistili, aký veľký je rozsah tohto odpadu v krajine.“ povedal grónsky premiér Kim Kielsen na stretnutí dvoch krajín.

Jednou z najväčších skládok je bývalé vojenské letisko Ikkatteq. To slúžilo americkej armáde v rokoch 1941 až 1947 a odhaduje sa, že sa na tomto územi nachádza až 100 tisíc hrdzavých a deravých sudov, ktoré v minulosti slúžili na skladovanie oleja. Za podpísaním dohody stojí niekoľkoročný nátlak Grónska na dánsku vládu, ktorá v časoch ovládania územia dnešného Grónska povolila Američanom založenie niekoľkých vojenských základní.

Niektorí dánski odborníci sa sú ale presvedčení, že vyhradený rozpočet nebude stačiť na vyčistenie všetkých miest, pričom nie je vôbec jasné, do akej miery je zamorená oblasť dnešného Grónska. Avšak grónsky premiér Kielsen a dánsky minister životného prostredia Espen Lunde Larsen sa vyjadrili o možnom navýšení celkových finančných prostriedkov na ostránenie povojnového odpadu.

zdroj: inhabitat.com / arcticnow.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá