Povolené bude aj trackovanie mobilov. O pár dní sa zmenia pravidlá cestovania do Česka

  • Ústredný krízový štáb rozhodol, že Česko sa vzhľadom na vážny pandemický vývoj stáva červenou krajinou
  • Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú zelené s výhradou
  • Pre Ukrajinu sa zase budú sprísňovať pravidlá už v najbližších dňoch
  • Čo to však znamená v praxi?
Praha Karlov most korona
TASR/AP, Petr David Josek
  • Ústredný krízový štáb rozhodol, že Česko sa vzhľadom na vážny pandemický vývoj stáva červenou krajinou
  • Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú zelené s výhradou
  • Pre Ukrajinu sa zase budú sprísňovať pravidlá už v najbližších dňoch
  • Čo to však znamená v praxi?

Podľa nových pravidiel, ktoré vstupujú do platnosti už tento piatok 18. septembra platí, že ktokoľvek sa vráti z územia Česka má dve možnosti. Buď musí prísť s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný. Informoval o tom štátny tajomník MZV Martin Klus.

 Výnimkou sú len pendleri do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu,týka sa to aj študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre či niektorých športovcov a umelcov.

Koronavírus si na Slovensku vyžiadal ďalšiu obeť. Ochoreniu podľahol pacient z rizikovej skupiny

Dodržiavanie nariadení sa bude kontrolovať prostredníctvom kontrol, aj takzvaného „trackovania“ mobilných telefónov. Minister vnútra Roman Mikulec predpokladá, že kontroly na hranici s Českou republikou budú námatkové. O ich konkrétnom fungovaní sa však stále diskutuje. Poznamenal, že kontroly neznamenajú uzavretie hraníc.

Situácia u našich západných susedov naozaj nie je priaznivá. V Českej republike pribudlo v utorok 1677 infikovaných novým koronavírusom. Po troch dňoch ide opäť o rekordné číslo. 

Ako potvrdil Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti, na opatrení k režimu na hraniciach sa v súčasnosti pracuje. „Verejnosť oboznámime s jeho presným znením vo štvrtok (17. 9.),“ avizovali hygienici.

Gepostet von Martin Klus am Freitag, 11. September 2020

Minister odpovedal aj na otázku, či nespôsobuje činnosť pandemickej komisie chaos, napríklad vzhľadom na situáciu posledných dní, keď premiér zrušil jej rozhodnutia.

„Nemyslím si, že vzniká chaos, pandemická komisia je poradným orgánom, myslím si, že odvádza veľmi dobrú prácu,“ reagoval. Odborníkom podľa neho patrí úcta za hodiny, ktoré na komisii sedia a snažia sa zvážiť všetky okolnosti ovplyvňujúce prijatie návrhov opatrení. „Poradný orgán je na to, aby poradil, a potom sú zase ďalšie orgány na to, aby rozhodli,“ uzavrel.

Maďarsko aj Rakúsko majú na mále

Štátny tajomník tiež informuje, že Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odborníci odporúčajú zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdeš na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Medzi bezpečné krajiny Slovensko po novom zaraďuje Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých už prebehla veľká diskusia.

„Ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu prebehla intenzívna diskusia. Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách,“ dodal Martin Klus.

Zdroje: korona.gov.sk, Facebook/ Martin Klus, MZV

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech