Požiar v Černobyle sa blíži k starej jadrovej elektrárni, podľa štátu je už pod kontrolou

  • Obrovský požiar na Ukrajine sa nedarí uhasiť už viac ako týždeň, ukrajinská vláda tvrdí, že sa podarilo dostať ho pod kontrolu
  • Ohne sa cez koruny stromov priblížili k vybuchnutému reaktoru a skládke rádioaktívneho odpadu
Ukraine_Chernobyl_Fire_31961-d2f463a60356479485e817942735ae74
Požiar v blízkosti jadrovej elektrárne v Černobyle na Ukrajine., Zdroj: SITA/AP
  • Obrovský požiar na Ukrajine sa nedarí uhasiť už viac ako týždeň, ukrajinská vláda tvrdí, že sa podarilo dostať ho pod kontrolu
  • Ohne sa cez koruny stromov priblížili k vybuchnutému reaktoru a skládke rádioaktívneho odpadu

Aktualizované 14.4. 2020 o 16:31

Požiar v blízkosti odstavenej jadrovej elektrárne v Černobyle sa podarilo dostať pod kontrolu, píše BBC s tým, že o tom informovali ukrajinské úrady. Oheň sa priblížil k územiu postihnutom katastrofou spred 34 rokov až na jeden kilometer, no ďalej sa nešíri. Portál tiež uvádza, že ukrajinská polícia už zadržala a obvinila 27-ročného muža, ktorý je podozrivý zo založenia požiaru. Ako podotýka Greenpeace, požiare v tejto oblasti nie sú nič výnimočné, tento však patrí k najväčším v histórii.

Oheň, ktorý už takmer dva týždne trápi Ukrajinu v oblasti mesta Černobyľ, sa priblížil nebezpečne blízko reaktora, ktorý v minulosti spôsobil jadrovú katastrofu. Informuje o tom Daily Mail s odvolaním sa na ukrajinské agentúry.

Plamene horia nebezpečne blízko pri „sarkofágu“ odstavenej jadrovej elektrárne v Černobyle, teda v bezprostrednej blízkosti skládky rádioaktívneho odpadu. Plamene sú nebezpečné tým, že sa šíria z jednej koruny stromu na druhú a aj po zemi. Rozširujú sa do zakázanej zóny v okolí bývalej elektrárne. Vzrastajú preto obavy o opätovné zamorenie prostredia rádioaktívnymi časticami. Elektráreň v Černobyle je odstavená od roku 1986, kedy tu došlo k výbuchu.

V zóne sa objavili ďalšie požiare. Horí cca 20 hektárov lesných porastov a lúk . Úrady taktiež monitorujú radiačné…

Posted by Černobyľ on Tuesday, April 14, 2020

Nové fotografie a videá zachytávajú kúdoly dymu v okolí tzv. sarkofágu v blízkosti reaktora číslo 4, ktorý vybuchol pred vyše tridsiatimi rokmi. Podľa ukrajinskej štátnej agentúry pre manažment vylúčenej zóny je jeden z plameňov len päť kilometrov od skládky.

Ukrajinská vláda uistila občanov, že požiar v bezprostrednom okolí rádioaktívnej zóny bol už uhasený a stromy v okolí vyrúbané, aby sa oheň ďalej nešíril.

Miestni tomu však veľmi neveria a naďalej zaplavujú internet obrázkami a videami s plameňmi.

Zdroj: DailyMail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech