Pozlátené vodovodné kohútiky aj odparkovaný Rolls-Royce. Nový film poukazuje na bohatstvo bieloruského prezidenta

  • Viac ako hodinový film prekazil skromný imidž prezidenta Lukašenka
  • Podľa záberov si užíva peniaze zo štátnej pokladne
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/(Maxim Guchek/BelTA, Instagram/rolls_royce_phantom
  • Viac ako hodinový film prekazil skromný imidž prezidenta Lukašenka
  • Podľa záberov si užíva peniaze zo štátnej pokladne

Prezident, ktorý si vyslúžil aj prirovnanie posledného diktátora v Európe si podľa nového videa užíva peniaze zo štátnej pokladne. Novinári z bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta obvinili Alexandra Lukašenka z rozsiahlej korupcie. Urobili tak vo filme s názvom Lukašenko: Zlatá baňa. Ten má od svojho zverejnenia, ktoré prebehlo v pondelok, už dva milióny pozretí, píše TASR.

Závidíme vám vaše vysoké školy, sú kvalitné a zadarmo, odkazujú zahraniční študenti

Žije len z lásky

Video vzniklo za pomoci bieloruských hackerov aj informácií od ľudí, ktorí ešte prednedávnom pracovali v blízkosti Lukašenka. Bielorusi pravdepodobne čerpali inšpiráciu z videa v ktorom opozičný politik Alexej Navaľný obvinil prezidenta Vladimira Putina, z vlastníctva luxusného sídla na pobreží Čierneho mora, v hodnote miliónov dolárov. Putin tieto tvrdenia poprel.

Bieloruský film Zlatá baňa totiž štýlom pripomína Navaľného video. Tento fakt je však úplne nepodstatným v porovnaní s obsahom videa, ktoré poukazuje na Lukašenkovo nechutné bohatstvo. Film stavia do kontrastu prezidentove obrovské majetky s prezentovaným skromným imidžom obyčajného prezidenta.

Donebavolajúcim je aj záber z filmu, v ktorom Lukašenko zdôrazňuje, že žije len z lásky k bieloruskému národu. To však podľa nového filmu nie je ani z ďaleka pravdou. Portál Zpravy.aktualne.cz poukazuje na výrok prezidenta, ktorý o sebe hovorí v tretej osobe: „Lukašenko za 25 rokov vo vláde nič neukradol. Okrem Bieloruska nemám nič. Nepotrebujem ani žiadnu luxusnú rezidenciu a ak by ma dobrí ľudia nechali každú noc niekde prespať, žil by som tak aj do 100 rokov.“

Opak je však očividne pravdou. Zábery filmu poukazujú nie len na jeho luxusné rezidencie ako také, ale aj na mamon, ktorý sa nachádza za jeho bránami.

Lukašenko
zdroj: TASR/Nikolai Petrov/BelTA

Rolls-Royce Phantom

Autori totiž v dokumente zverejnili zoznam 18 objektov využívaných Lukašenkom, medzi ktorými figuruje usadlosť Viskuli v Brestskej oblasti, v blízkosti Bielovežského pralesa, i Palác nezávislosti v Minsku.

TASR tiež píše, že výstavba paláca stála 250 miliónov dolárov. Jeho súčasťou je pritom aj zbrojnica, zimná záhrada, heliport a zbierka retro automobilov. Okrem iných film poukazuje aj na sídlo s honosným nábytkom či pozlátenými vodovodnými kohútikmi.

Aj napriek tomu, že Lukašenko v štátnej televízii o sebe hovorí, že sa kúpava v malej vírivke, ktorá skôr pripomína dieru v zemi, zo záberov možno vidieť, že bieloruský prezident očividne obľubuje obrovské bazény. Tie, nepochybne, ako obyčajná diera v zemi nevyzerajú.

Skromnosťou Lukašenko pravdepodobne nesršal ani pri výbere automobilov. Vlastní totiž niekoľko mercedesov, či BMW. Zbierku završuje modelom Rolls-Royce Phantom. Autori filmu tiež uvádzajú, že po zratúvaní celkového majetku im na kalkulačke dochádzali nuly. Na záver uvádzajú: „Predstavte si, ako by sa mohlo zmeniť Bielorusko, keby všetky tieto peniaze išli na rozvoj ekonomiky a na stavbu nemocníc a každý by mohol slobodne podnikať.“

Samotný Lukašenko sa však priamo ku danému dokumentu zatiaľ nevyjadril.

Zdroje: TASR, zpravy.aktualne.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK