Poznáme dátum, kedy vyčerpáme všetky naše prírodné zdroje

  • Overshootday prišiel s grafom, na ktorom ukazuje jednotlivé krajiny a ich spotrebu, ktorá sa minie s presnosťou na deň
  • Slovenská zero waste stránka chce proti katastrofickej prognóze bojovať novou výzvou
Zdroj: overshoot.org / unsplash.com
  • Overshootday prišiel s grafom, na ktorom ukazuje jednotlivé krajiny a ich spotrebu, ktorá sa minie s presnosťou na deň
  • Slovenská zero waste stránka chce proti katastrofickej prognóze bojovať novou výzvou

Žijeme na dlh. Ľudstvo má tak obrovskú spotrebu, že zdroje, ktoré pre nás planéta dokáže za rok obnoviť, nie sú dostatočné. Medzinárodný ekologický web Overshootday každoročne vypracováva graf, v ktorom ukáže jednotlivým krajinám deň, kedy sa zdroje vyčerpajú. Niektoré krajiny sú na tom lepšie, niektoré horšie, niektoré sa na mapu nedostali.

Gepostet von ZEROWASTESK am Samstag, 10. August 2019

Na čom všetkom záleží?

Zerowaste.sk upozorňuje na to, že naše činy majú obrovský dopad na planétu. Pre pár dňami admini stránky napísali na svojom Facebooku status, ktorý hovorí, že odo dňa, kedy vyčerpáme posledné prírodné zdroje, závisí mnoho faktorov.

Väčší počet vyrúbaných lesov než takých, ktoré stihli za rok narásť, ryby, ktorých bolo ulovených viac než tých namnožených, viac minutej úrodnej pôdy než nám treba na obživu ľudstva či množstvo uhlíka, ktorý vypúšťame a naše lesy a oceány nie sú schopné ich pohltiť.

Ako je na tom Slovensko?

Overshoot day sa u nás datuje na 22. mája. V porovnaní s ostatnými Euróspskymi krajinami, sme na tom pomerne lepšie, aj keď o pár dní.

Česko svoje zásoby vyčerpá už o mesiac skôr – 17. apríla, najhoršie je na tom Luxembursko – 16. februára  a najlepšie z európskych krajín zasa Rumunsko – 12. júla.

Svet je v porovnaní s Európou na tom lepšie. Na najlepších udržateľných miestach na mape nájdeš Indonéziu, Maroko, Kubu či Egypt. Výnimkou sú Spojené štáty americké, ktorých dátum mapa ukazuje na 15. marec.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Krásna forma ako znovuzrodiť našu obľúbenú zeleninu. 💚 skúšali ste už?

Príspevok, ktorý zdieľa ZEROWASTE TIPY A INŠPIRÁCIA (@zerowastesk),

Koľko Zeme potrebujeme?

Ak by sme mali v budúcnosti stále takú spotrebu akú máme dnes, konkrétne Slováci by potrebovali 2,6 Zeme, aby nás dokázala všetkých uživiť.

S udržateľnosťou potravín prišla aj nová výzva od slovenského hnutia, ktorá káže ľuďom, aby počas tohto týždňa sa zamysleli nad tým, aké potraviny kupujú a či potrebujú všetky.

Zdroj: overshootday, Zerowastesk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech