Poznáme najbohatšie firmy Slovenska podľa tržieb. Automobilkám sa mimoriadne darilo

  • Rebríček TOP firiem s najväčšími tržbami v regióne
  • Celkovo má Slovensku v rebríčku Coface CEE TOP 500 najväčších podnikov regiónu strednej a východnej Európy 35 zástupcov
  • Ich kumulované tržby dosiahli 51,6 mld. eur
automobilka
FOTO TASR/Martin Baumann
  • Rebríček TOP firiem s najväčšími tržbami v regióne
  • Celkovo má Slovensku v rebríčku Coface CEE TOP 500 najväčších podnikov regiónu strednej a východnej Európy 35 zástupcov
  • Ich kumulované tržby dosiahli 51,6 mld. eur

Najväčšou firmou podľa tržieb ostala na Slovensku aj v minulom roku spoločnosť Volkswagen Slovakia. Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500 najväčších podnikov regiónu strednej a východnej Európy, automobilka si v regióne udržala 5. priečku.

Je zároveň jediným zástupcom Slovenska v top desiatke. Celkovo má Slovensku v rebríčku 35 zástupcov. Ich kumulované tržby dosiahli v uplynulom roku 51,6 mld. eur.

Darilo sa najmä automobilkám

V top slovenskej desiatke máme tri automobilky, popri Volkswagen Slovakia aj Kia Motors Slovakia a PCA Slovakia, no aj firmy z automotive sektora, ako napríklad Mobis Slovakia,“ uviedol generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný. Okrem nich je v top slovenskej desiatke aj Slovnaft, Slovenské elektrárne, U. S. Steel Košice, Samsung Electronics Slovakia, Tesco Stores SR a Lidl Slovenská republika.

Slováci ani len netušia, že tieto značky sú “Made in Slovakia“

Slovensko má podľa zverejnených údajov aj najväčšieho skokana v celkovom rebríčku. Je ním prepravca plynu Eustream, ktorý sa vďaka zvýšeniu tržieb o 76 % vyšvihol o 255 miest až na 286. pozíciu. Naopak najviac z našich firiem v rebríčku klesli Samsung Electronics Slovakia (- 51 miest) a U.S. Steel Košice (- 34 miest).

Rebríček ovládli poľské firmy

Post najväčšej firmy podľa tržieb v regióne si vlani v TOP 500 udržala poľská rafinérska a ťažobná spoločnosť PKN Orlen. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa jej tržby zvýšili o 1,4 % na 26,124 mld. eur. Druhé miesto patrí českej automobilke Škoda Auto s tržbami 18,07 miliardy eur, čo je medziročné zlepšenie o 10,2 % a trojku uzatvára maďarská nadnárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s tržbami 15,9 mld. eur.

Pokiaľ ide o geografické zastúpenie firiem v rebríčku, prím hrajú aj tento rok poľské firmy. Ich celkové tržby vzrástli o 6,6 % a dosiahli spolu 283,7 miliardy eur, no počet zástupcov sa znížil o 12 (163 namiesto 175). Druhé miesto patrí Českej republike s celkovým počtom 78 zástupcov, čo zodpovedá kumulovaným tržbám 115,4 miliardy eur. Na tretie miesto kleslo Maďarsko. Kumulatívne tržby jeho firiem však stúpli viac ako regionálny priemer, a to o 6,3 %.

Príbeh ako z filmu: Založil známy zľavový portál a zarobil milióny. Potom vyhorel a zmizol na 3 roky

Najbohatšie sú automobilky a firmy z energetiky

Top 500 najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy dokázalo za vlaňajšok zvýšiť svoje tržby medziročne o 5,5 % na 740 miliárd eur. „Pole position“ si po ročnej pauze opäť vydobyli firmy zo sektora automotive. Ten je spolu s dopravou v rebríčku zastúpený najpočetnejšie. Za ním nasledujú firmy z ropného a plynárenského priemyslu a top trojku uzatvára sektor nešpecifikovaného obchodu. Až 60 % tržieb je alokovaných práve u najväčších spoločnosti v týchto troch kľúčových odvetviach.

Spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček už po dvanástykrát. Porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2019 z 12 krajín regiónu, Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali svoje údaje.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech