Poznáme najlepší startup na Slovensku

  • Startup Awards 2017 má svojich víťazov
  • Challenger Award - Decent
  • Mission Award - Sensoneo
  • Hlavná cena - Saftra Photonics
se
archív: startitup
  • Startup Awards 2017 má svojich víťazov
  • Challenger Award - Decent
  • Mission Award - Sensoneo
  • Hlavná cena - Saftra Photonics

Včera, 1.decembra sa oficiálne otvorili dvere už siedmeho ročníka Startup Awards, kde nechýbal ani Startitup. Udalosť, na ktorú čakala celá startupová scéna, tento rok prišla hneď s niekoľkými zmenami. Tou najvýraznejšou je oddelenie konferenčnej časti Future Now od hlavnej súťaže. Tento názov výrazne napovedá o zameraní konferencie, ktorá sa orientuje na technologickú transformáciu dnešného sveta. Tí najpovolanejší ľudia z každej oblasti odhalili, v čom tkvie progresívna budúcnosť nie len startupov, ale aj veľkých korporácií, či investorov.

Hlavnými témami bola mobilita, internet budúcnosti, či budúcnosť vládnutia. Diskutovalo sa aj o zmenách spôsobu dopravy, ktorá ide ruka v ruke s vývojom infraštruktúry.

Ďalšou novinkou finálového večera je dvojica nových ocenení. Prvým je Mission Award pre start-up, ktorý pracuje na inovácii, zameranej na širšie spoločenské výzvy. Toto ocenenie získal startup Sensoneo.

Za startupom Sensoneo stojí spoločnosť Brain:IT. Tú v roku 2012 založil IT profesionál Martin Basila. Ide o riešenie, ktoré umožňuje nepretržite monitorovať zaplnenie kontajnerov pomocou jednoducho zabudovateľných senzorov a mobilnej aplikácie. Senzory je možné použiť v rôznych objemoch, vrátane najmenších 80 litrových mestských kontajnerov.

“Celé riešenie sme sa rozhodli postaviť na ultrazvuku, pretože ako informatici a automatizéri, ho pokladáme za ideálny spôsob na meranie vzdialenosti bez dotyku. Prvý prototyp bol pripravený za šesť týždňov. Mal rozmery krabice od topánok, ukázal sa však ako absolútne spoľahlivý,” hovorí zakladateľ Martin Basila.

Udeľovala sa aj Challenger Award, ktorá vyzdvihuje najlepšie rozbehnutý inovatívny projekt (takzvaný scale-up). Odborná porota túto cenu udelila startupu DECENT, ktorý založili Matej Michalko a Matej Boďa. Ich spoločnosť má priniesť viac transparentnosti a spravodlivosti do oblasti distribúcie digitálneho obsahu prostredníctvom platformy poháňanej ich jedinečnou kryptomenou DCT. Pre tvorcov digitálneho obsahu sľubuje táto platforma omnoho lepšie podmienky v porovnaní so súčasnými gigantmi na trhu ako Apple alebo Amazon.

DECENT umožní umelcom efektívne distribuovať akúkoľvek formu obsahu, vrátane textu, hudby, videí, e-kníh a obrázkov. Distribúcia nie je podmienená tretími stranami, čo znamená, že umelci si budú môcť sami spravovať autorské práva a nastaviť požadovanú cenu obsahu. Poplatok za každú transakciu sa prevedie spravodlivo a takmer okamžite na účet interpréta. Umelci tak už nebudú musieť čakať mesiace na to, aby videli peniaze za svoju prácu.

Hlavnú cenu v poradí už siedmeho ročníku najväčšieho startupového podujatia na Slovensku a 50-tisíc eur na podporu svojho projektu však získal len jeden, ten najlepší startup. Je ním firma Saftra Photonics, ktorá chce na trh uviesť zariadenie, ktoré by mohlo zlacniť testovanie kvality vody o desatinu.

Firma vytvorila unikátnu technológiu, ktorá dokáže rýchlo a lacno zaznamenať rôzne organické nečistoty vo vzorke vody. Teoreticky by zariadenie mohlo kvalitu vody sledovať nepretržite. V prvej vlne ho bude ponúkať základný čip pre laboratóriá. Tie vďaka nemu ušetria náklady pri testoch, ktoré už dnes vykonávajú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá