Poznáme spoločnosti, ktoré ti umožnia prácu z ktorejkoľvek časti sveta. Toto je spôsob, ako sa to dá

  • Každý mesiac v inej krajine? Práca v tejto spoločnosti ti to umožní
  • Digitálny nomád? Je tento spôsob života budúcnosťou, ktorú si vyberieš?
paradise office
Ilustračný obrázok, unsplash/AP Kemal Essensoy
  • Každý mesiac v inej krajine? Práca v tejto spoločnosti ti to umožní
  • Digitálny nomád? Je tento spôsob života budúcnosťou, ktorú si vyberieš?

Odkedy pandémia zmenila naše životy a pracovné návyky, spoločnosti čoraz viac riešia, ako alebo či sa vrátiť do kancelárie a k starému spôsobu práce.

Niektoré sa snažia o čo najrýchlejší návrat do kancelárie, iní zase dúfajú, že hybridná práca je cesta, ktorú si sami zamestnanci vyberú. Ako sa však vyjadril pre Bloomberg Brian Chesky, už nie je cesty späť a všetky spoločnosti budú musieť nasledovať jeho príklad. 

Bude to však znamenať dramatickú zmenu najmä v porovnaní s tým, ako svet technológií premýšľal o pracovisku doteraz. Spoločnosť verí, že rovnakú atmosféru a zbližovanie ľudí dosiahne prostredníctvom príležitostných team buildingov a spoločenských podujatí.

Ďalšou výhodou je, že zamestnanci tak v realite budú môcť využívať a testovať službu, ktorú sami ponúkajú. Vieš o akej spoločnosti hovoríme?

Airbnb sa rozhodlo stať sa modelovým príkladom, ako sa to dá 

Spoločnosť Airbnb uviedla, že jej zamestnanci sa už nikdy nemusia vracať do kancelárie. Samozrejme, pokiaľ to sami nechcú. S touto správou prišla minulý týždeň a oznámila svojim zamestnancom, že môžu už navždy pracovať na diaľku a presťahovať sa kamkoľvek budú chcieť v rámci krajiny, v ktorej momentálne pracujú. 

Ako uviedol portál The logical indian, nie je v tom žiaden háčik. Pokiaľ sa zamestnanci budú chcieť presťahovať do mesta s nižšími životnými nákladmi, nebude to mať žiaden dopad na ich plat.

Cieľom tohto rozhodnutia generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti Briana Cheskyho je „získať a udržať si najlepších ľudí na svete“

airbnb
zdroj: pixabay/AP InstagramFOTOGRAFIN

Týmto spôsobom si dokážu rozšíriť okruh ľudí, ktorí sa o pozície budú v budúcnosti uchádzať. V súčasnosti má spoločnosť 6 000 zamestnancov po celom svete, z čoho viac ako polovica je v Spojených štátoch. Chesky sa pre CNN vyjadril, aby sa zamestnanci pred presťahovaním poradili so svojimi manažérmi. 

Je vôbec možné zastrešiť všetky pozície týmto spôsobom?

Chesky uviedol, že napriek rozhodnutiu, „je ešte ešte malý počet funkcií, ktoré budú musieť byť v kancelárii alebo na určitom mieste“, aby zamestnanci boli schopní vykonávať svoje hlavné pracovné povinnosti.

Tento marketingový ťah je aj cesta, ako znížiť straty, ktoré Airbnb v prvých mesiacoch vďaka pandémii postihli. Spoluzakladateľ spoločnosti sa v súčasnosti stal príkladom, ako práca na diaľku môže fungovať.

Ako informuje CNN, Chesky sa rozhodol, že od januára sa rozhodol bude žiť v Airbnb a bývať v domoch cudzích ľudí, aby mohol každých pár týždňov bývať v inom meste. Práve toto vidí ako najväčší cestovateľský trend 2022. Ľudia sťahujúci sa do tisícky miest a zostanú v každom len pár týždňov, mesiacov alebo celé sezóny. 

Dnes v centre diania vo veľkom meste, zajtra na piesočnatej pláži v Karibiku 

Možnosť vyskúšať si život kdekoľvek na svete nebola nikdy dostupnejšia ako teraz. Najmä pandémia spôsobila, že ľudia majú záujem o cestovanie, ktoré im dodáva pocit slobody stále viac a viac.

Spoločnosť si myslí, že práve preto čoraz viac ľudí začne žiť v zahraničí alebo budú cestovať celé leto. Niektorí sa možno rozhodnú vzdať sa prenájmu a stanú sa digitálnymi nomádmi. Sám Chesky to nazval budúcim trendom a decentralizáciou života. 

open office
zdroj: Unsplash/AP Arlington Research

Práve preto sa rozhodol, že toto svojím zamestnancom umožní a nechá na ich vlastnom rozhodnutí, aký život a kde si ho vyberú. Samozrejme, že každý bude potrebovať svoju trvalú adresu na daňové a mzdové účely, ale aj napriek tomu im spoločnosť poskytuje tú najväčšiu úroveň flexibility, píše CNN. 

Možno práve toto sú dôvody, prečo sa väčšina spoločností bojí ísť rovnakým spôsobom. Zložitosť s daňami, mzdami a dostupnosťou časových pásiem.

Airbnb však dúfa, že sa im podarí otvoriť toto riešenie a práve oni budú inšpiráciou, aby ich aj iné firmy začali nasledovať. Airbnb predsa nie je jediná spoločnosť, ktorej zamestnanci ukázali, ako efektívne dokážu pracovať na diaľku a posúvať firmu k ziskom.

Nechajme sa teda prekvapiť, ktoré spoločnosti budú nasledovať príklad Airbnb a doprajú zamestnancom úplnú slobodu. Veď už dnes čoraz viac firiem presadzuje hybridný spôsob práce, čo je o krok bližšie k úplnému odpútaniu sa od kancelárie. 

Zdroje: CNN, Bloomberg, The logical indian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá