Pozor na telefón za volantom. Od júla za to môžeš prísť aj o vodičák

  • Telefonovanie za volantom, okrem použitia systému „handsfree“, bude po novom kvalifikované ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky
  • Bude zaň za možné uložiť aj dočasný zákaz šoférovať
Telefonovanie
unsplash/Alexandre Boucher
  • Telefonovanie za volantom, okrem použitia systému „handsfree“, bude po novom kvalifikované ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky
  • Bude zaň za možné uložiť aj dočasný zákaz šoférovať

Z návrhu novely zákona o cestnej premávke, ktorý na návrh rezortu vnútra dnes odobrila vláda, vyplýva, že prekročenie dovolenej rýchlosti v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac bude klasifikované ako porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Systém voľnej ruky

„Vo väčšine prípadov je pravdepodobnosť vzniku nehody priamo ovplyvnená rýchlosťou, správnosťou rozhodovania, ako aj časom potrebným na jeho vykonanie. Rýchlou jazdou sa, samozrejme, skracuje čas nevyhnutný na vyhodnotenie situácie a na vykonanie úkonu ako reakcie na kritickú situáciu, v neposlednom rade sa zvyšovaním rýchlosti jazdy priamou úmerou predlžuje aj brzdná dráha vozidla,“ zdôrazňuje ministerstvo vnútra.

Všetky tieto faktory podľa rezortu zvyšujú potenciál rýchlej jazdy negatívne ovplyvniť bezpečnosť cestnej premávky.

Medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky sa má zaradiť aj porušenie zákazu držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie počas šoférovania, okrem použitia systému „handsfree“.

V blokovom konaní bude podľa ministerstva za daný skutok možné uložiť pokutu do 150 eur, v konaní pred správnym orgánom pokutu od 60 eur do 300 eur a bude tiež možné uložiť aj sankciu zákazu šoférovania v trvaní do dvoch rokov.

Šoférovanie
zdroj: unsplash/Alexandre Boucher

Preukaz na nákladiak v nižšom veku

Ďalšou novinkou bude, že od polovice júla tohto roku budú môcť vodičské oprávnenie skupiny C a CE (vozidlá určené na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony) záujemcovia získať vo veku 18 rokov a vodičské oprávnenie skupiny D a DE (vozidlá určené na prepravu viac ako osem osôb okrem vodiča) vo veku 21 rokov.

Momentálne je pre získanie vodičského preukazu na nákladiak potrebný vek 21 rokov a pre autobus 24 rokov.

Podmienkou získania vodičských preukazov na nákladiaky a autobusy v nižšom veku však podľa ministerstva má byť absolvovanie tzv. kurzu základnej kvalifikácie. Tie môžu byť riadne (280 hodín) alebo zrýchlené (140 hodín).

„Absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie bude musieť žiadateľ doložiť skúšobnému komisárovi pred samotnou skúškou z odbornej spôsobilosti. Po úspešne vykonanej skúške z odbornej spôsobilosti bude musieť vodič ešte úspešne vykonať skúšku podľa zákona o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov, čím získa aj osvedčenie o základnej kvalifikácii a kvalifikačnú kartu vodiča,“ uviedlo ministerstvo vnútra s tým, že až potom bude vodič oprávnený viesť motorové vozidlá danej skupiny v nižšom veku.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá