Pozor, predáva sa aj na Slovensku: Šampón sľuboval krásu, no mal spôsobiť masívne vypadávanie vlasov

  • Desiatky zákazníčok zažalovali kozmetickú firmu
  • Produkty značky OLAPLEX mali spôsobiť zdravotné problémy
  • Firma sa proti tvrdeniam ohradila
olaplex
Výrobky značky OLAPLEX Instagram/olaplex, Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • Desiatky zákazníčok zažalovali kozmetickú firmu
  • Produkty značky OLAPLEX mali spôsobiť zdravotné problémy
  • Firma sa proti tvrdeniam ohradila

Máš doma tento prípravok na vlasy? Možno by bolo lepšie, ak by si sa jeho používaniu vyhol. Desiatky zákazníčok totiž tvrdia, že vôbec nespĺňa svoj účel a vlasy naopak poškodzuje. V niektorých prípadoch malo dokonca dôjsť až k ich vypadávaniu. V súvislosti s týmito tvrdeniami bola už firma aj zažalovaná.

Desiatky žien

O kontroverznom výrobku informoval britský spravodajský web BBC. Konkrétne má ísť o značku produktov OLAPLEX, ktorú vyrába firma z americkej Kalifornie. Úlohou rady produktov má byť starostlivosť o poškodené vlasy. Značka sľubuje priam zázračné regeneračné účinky ich produktu, ktorý by mal byť vhodný napríklad u zákazníkov, ktorí si svoje vlasy často prefarbujú.

Hŕstka zákazníčok má však na produkt iný názor. Tvrdia totiž, že jeho používanie im spôsobilo množstvo problémov, pričom nešlo o žiadne banality. OLAPLEX mal totiž spôsobiť výrazné poškodenie vlasov, ich vypadávanie či dokonca dermatologické problémy. Na pokožke hlavy sa údajne ženám vytvárali chrasty, vredy či infekcie.

Pod žalobu podanú na kalifornskú firmu sa dokopy podpísalo až 28 žien. Svoje tvrdenia si podložili sériou fotografií, na ktorých boli zreteľne viditeľné oblasti hlavy bez vlasov. Firma sa však na sociálnych sieťach proti obvineniam tvrdo ohradila.

Firma sa bráni

Produkty OLAPLEX nespôsobujú vypadávanie ani lámanie vlasov, sú bezpečné a účinné. Verejne sme zverejnili výsledky nezávislých laboratórnych testov, ktoré presahujú priemyselné štandardy. Máme plnú dôveru v bezpečnosť našich produktov,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti JuE Wong na sociálnej sieti Twitter.

Údajne poškodené ženy však tvrdia, že produkty obsahujú látky, ktoré boli už v rámci Európskej únie i USA zakázané. Konkrétne má ísť o tzv. butylfenyl metylpropión, ktorého využívanie v kozmetických produktoch bolo zrušené v marci minulého roka, kvôli obavám z negatívnych následkov na plodnosť žien.

Produkty značky OLAPLEX sú pritom predávané a distribuované aj v rámci Slovenska. Firma má založenú i slovenskú doménu, kde svoje produkty propaguje. Sú odporúčané najmä kaderníkom, ktorí ich môžu svojim zákazníkom ďalej podávať podľa vlastného uváženia.

Originálna receptúra

Jedná sa o originálnu chemickú receptúru, ktorá dokáže znásobovať a obnovovať rozbité disulfidové väzby,“ píše sa na oficiálnej stránke. „(Naše produkty obsahujú) chemickú zložku, ktorá bez silikónu a minerálnych olejov obnovuje rozbité väzby vo vlasoch behom chemického ošetrenia a po ňom. Výsledkom sú vlasy silnejšie než kedykoľvek predtým,“ tvrdí firma ďalej.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OLAPLEX (@olaplex)

V minulosti na sociálnych sieťach produkty propagovali aj známe osobnosti, ako napríklad Kim Kardashian. Startitup sa so žiadosťou o stanovisko snažil OLAPLEX kontaktovať. Číslo s českou predvoľbou uvedené na stránke bolo však nedostupné a kontaktný formulár bol nefunkčný.

Redakcia značku kontaktovala aj na sociálnej sieti, v čase publikovania článku sme však neobdržali odpoveď.

Zdroje: BBC, OLAPLEX

Najnovšie videá

Trendové videá