POZOR: Na Slovensku sa objavili útoky medveďov. Jeden napadol psa, ďalší dokonca človeka

  • V poslednom roku došlo na území Slovenska k viacerým stretom ľudí s medveďmi, v niektorých prípadoch s fatálnymi následkami
  • Zoologička popiera, že by boli premnožené, no poľovníci varujú pred ďalšou medvedicou v obci Kamenná
  • Objavil sa aj útok na človeka
Medved
Unsplash/Marco Secchi
  • V poslednom roku došlo na území Slovenska k viacerým stretom ľudí s medveďmi, v niektorých prípadoch s fatálnymi následkami
  • Zoologička popiera, že by boli premnožené, no poľovníci varujú pred ďalšou medvedicou v obci Kamenná
  • Objavil sa aj útok na človeka

K prvej medializovanej tragickej udalosti stretu človeka s medveďom došlo na území Slovenska 14. júna. Na Liptove, neďaleko obce Liptovská Lužná, našli nehybné telo 57-ročného muža. Na hlave, krku a boku mal poranenia po uhryznutí medveďom, navyše kúsok od tela sa našli medvedie stopy. O deň na to pitva potvrdila predpokladané zavinenie, upozorňovali sme ťa na to v článku.

Následne sa v krajine vyskytlo niekoľko ďalších stretov ľudí s medveďmi. Tentokrát o potulkách majestátneho zvieraťa informoval Tomáš Malec, poslanec Nového Mesta nad Váhom. Výskyt medveďa v okolí obce Kamenná potvrdili aj poľovníci, sledujú jeho ďalšie pohyby. Občanov však žiadajú o zvýšenú opatrnosť.

Trasa medveďa

Samica s mláďatami sa neobjavila len tak znenazdajky. Je pravdepodobné, že sa jedná o toho istého jedinca, ktorý bol v posledných týždňoch pozorovaný v okolí Čachtíc, Hrušového, Vaďoviec a Krajného, kde dokonca smrteľne zranil vlčiaka.

„Výskyt medveďov na Kamennej je už potvrdený nielen sprostredkovane od poľovníkov, ale aj fotodokumentáciou, a teda je to realita, s ktorou sa musíme vysporiadať. Z toho dôvodu som oslovil pána Vladimíra Knapca, riaditeľa pozemkového a lesného odboru Okresného úradu NMnV, ktorý je zároveň aj členom poľovníckej spoločnosti Preliačina pre revír Nové Mesto nad Váhom a ktorý mi poskytol dôležité informácie o stave,“ informuje na sociálnej sieti Tomáš Malec.

Pre odstrel medveďa sú v našej krajine stanovené prísne podmienky a preto Malec dodáva, že je možné, že ak medvedica nenapácha žiadne väčšie škody, nebude možné robiť nič, len ju sledovať. Podľa odhadov Knapca sa usadí v okolí Kamennej či revíre krajné, kde má najvhodnejšie podmienky.

Situácia je alarmujúca hlavne kvôli faktu, že sa jedná o dospelú medvedicu s mláďatami, ktoré sa v skorom veku zvyknú zatúlať na následne matku privolávať. Rozrušené zviera môže byť pri strete s človekom v tejto situácii nebezpečné. Mladšie samce zvyčajne nebezpečné nebývajú.

„Vzhľadom na premnoženosť sú medvede postupne vytláčané na nezabrané teritóriá, pričom ak by išlo o mladých samcov, situácia by bola lepšia, nakoľko sú plachejší, medvedica s mladými je väčšie riziko, nakoľko sú samice prirodzene agresívnejšie pri ochrane mláďat, hoci bez ohrozenia nemajú dôvod zaútočiť,“ dodáva.

 
zdroj: TASR/ Roman Hanc

Zoologička tvrdí, že premnožené nie sú

Ľuďom odporúča aby nechodili jednotlivo, ale presúvali sa v skupinách. Hlasnejšia vrava by mala zviera odplašiť. Netreba však robiť zbytočný hluk, ten na bezpečnosti nijako neuberie, no ani nepridá.

Medvede hnedé na Slovensku v žiadnom prípade premnožené nie sú. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla zoologička Tatranského národného parku (TANAP) Erika Feriancová.

Ako často v lese stretávaš medveďa?

V súvislosti s častými prípadmi stretov človeka s medveďom, ku ktorým dochádza čoraz častejšie v intravilánoch miest a obcí, sa v spoločnosti diskutuje aj o tom, či populácia medveďov na Slovensku nie je príliš veľká. Podľa Feriancovej však v prípade medveďa hnedého nemôže byť v žiadnom prípade o premnožení reč. Zoologička pôsobiaca priamo v oblasti najčastejšieho výskytu medveďov vidí problém hlavne v nezodpovednom správaní ľudí.

Ľudia svojou činnosťou množstvo zdrojov potrebných pre medveďa hnedého neustále navyšujú, napríklad pestovaním vysoko-energetických potravín, ako je kukurica či repka olejná. Podľa zoologičky sú tieto potraviny často pestované tesne za hranicou národných parkov, v ktorých sa medvede vyskytujú.

Keď sa k tomu pridajú nezabezpečené kontajnerové stojiská či prikrmovanie medveďov ľuďmi, majú medvede dostatok zdrojov potravy. Ten jedincom medveďov dovoľuje vzájomne sa tolerovať bez nutnosti bojovať o potravinové zdroje či priviesť na svet medvediciam viac mláďat, než v minulosti.

Objavil sa aj útok

V katastrálnom území obce Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom napadol pastiera oviec v stredu ráno medveď. Muža mali zachrániť pastierske psy. Pre TASR to potvrdil starosta obce Štefan Henžel.
K útoku medveďa malo dôjsť v blízkosti farmy nad obcou, muž pri ňom neutrpel žiadne zranenia.

„Chvalabohu mal pri sebe pastierske psy, ktoré mu zachránili zdravie a možno aj život,“ povedal starosta. Ako dodal, o incidente už informoval predsedu miestneho poľovníckeho združenia, odbor životného prostredia i Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

V okolí obce Nevoľné sa podľa informácií starostu pohybuje 12 až 14 medveďov, zvieratá zachytili fotopasce poľovníkov. „Žijeme v horskej dedinke, takže musíme s nimi nejakým spôsobom vychádzať. Toto je po dlhom čase prvý útok, ktorý sa udial,“ poznamenal Henžel s tým, že podobný incident si v obci za posledných 25 rokov nepamätá.

Zdroje: Facebook/Tomáš Malec - Zodpovedne pre občanov, Startitup, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá