Pozrite na oblečenie našich olympionikov v Tokiu – vieme, ako ho môžete mať aj vy

foto7_K4
SOŠV

Dlho očakávaná športová udalosť je tu. Na olympiáde v Tokiu sú bez pochyby najsledovanejšie športové výkony a boj o cenné kovy. Zraky ľudí z celého sveta sa však upierajú nielen na to, ako, ale aj v čom olympionici reprezentujú svoju krajinu. To platí aj o nás a našej výprave. Práve na oficiálne oblečenie športovcov, ktorí idú hájiť farby slovenskej vlajky, sme sa pozreli bližšie.

Olympijské kolekcie oblečenia pre tímy jednotlivých krajín vytvárajú spravidla na mieru ich spriaznené športové značky. V našom prípade sa tejto úlohy chopili dizajnéri od oficiálneho partnera Slovenského olympijského a športového výboru – športovej značky 4F.  4F oblieka našich športovcov spojených pod olympijskými kruhmi už niekoľko rokov a do Tokia ošatila okrem našej reprezentácie aj ďalších sedem národných tímov z Európy. 

zdroj: 4F – Súčasťou funkčného oblečenia olympijskej kolekcie sú aj teplákové súpravy, ktoré padnú vhod v prípade náhlej zmeny počasia.

Ako inak, originálne športové oblečenie našich olympionikov žiari vo farbách slovenskej vlajky. Dizajnéri zo 4F pri jej tvorbe pamätali na prvotriednu funkčnosť aj udržateľnosť. Olympionici však nie sú jediní, ktorí budú toto oblečenie nosiť. Špeciálne pre slovenských športových fanúšikov pripravila značka 4F identické repliky olympijského oblečenia, ktoré si môže teraz zadovážiť každý.

Na ceremoniál aj do olympijskej dediny

Olympijská kolekcia od 4F predstavuje kompletnú výbavu. Nejde len o slávnostné oblečenie, v ktorom sa naša výprava predstaví na otváracom ceremoniáli, ale aj o oblečenie na tréning či voľný čas trávený v olympijskej dedine. Evokuje našu trikolóru, ale nesie v sebe aj odkazy na hostiteľskú krajinu, ktorá je známa súladom s tradíciami a technologickým futurizmom.

zdroj: SOŠV – Jakub Grigar a Eliška Mintálová vo funkčnom oblečení olympijskej kolekcie od 4F.

Japonská estetika, ktorá inšpirovala dizajnérov, sa prejavuje v geometrických štruktúrach a orientálnych strihoch. Na niektorých kúskoch výbavy našich športovcov dominuje tiež motív kruhu, symbolizujúci vychádzajúce slnko, čím sa Japonsko ako krajina často označuje. Neprehliadnuteľné sú aj piktogramy znázorňujúce rôzne olympijské disciplíny. Ide o odkaz na olympijské hry, ktoré hostilo Tokio pred 57 rokmi.

zdroj: SOŠV – Gymnastka Barbora Mokošová na športovom oblečení oceňuje najmä pohodlné materiály.

Najcharakteristickejším znakom, ktorý dáva oblečeniu našej výprave vizuálnu pečať slovenskosti, sú farby celej kolekcie. Už na prvý pohľad v nej vynikajú kontrasty medzi intenzívnou kobaltovo modrou, sýtou červenou a opticky bielou farbou. Paletu na niektorých častiach oblečenia dopĺňa tmavomodrá farba. Oblečenie pre ženy aj mužov sa navzájom dopĺňa a má jednotný štýl.

zdroj: 4F – Zaujímavým detailom oblečenia sú piktogramy znázorňujúce rôzne olympijské disciplíny.

Oblečenie, ktoré podporuje výkon a myslí aj na planétu

Slovenských športovcov by na olympijských hrách v Tokiu nemali prekvapiť ani japonské horúčavy či premenlivé poveternostné podmienky. Toto bol jeden z hlavných aspektov, na ktoré pamätali návrhári športového oblečenia pri výbere materiálov a technológií. Vysoká priedušnosť a štruktúra, ktorá umožňuje rýchlejšie sušenie v porovnaní s bežnými látkami, sa stará o optimálnu termoreguláciu a tiež ochranu pred UV žiarením v teplom a vlhkom počasí. Vzhľadom na tokijské podnebie bola znížená aj hmotnosť tkanín, tie sú odolné a pružné a majú všetky potrebné funkčné vlastnosti. Skrátka, oblečenie musí v prvom rade podporovať výkon a byť maximálne komfortné.

zdroj: SOŠV – Takto vyzerá oblečenie zo slávnostného ceremoniálu olympiády v Tokiu. Dizajnéri sa v kúskoch, ktoré predviedli vodní slalomári Jakub Grigar a Eliška Mintálová, inšpirovali orientálnymi strihmi.

Pre Slovenský olympijský a športový výbor aj 4F je však nemenej dôležitá aj trvalá udržateľnosť. Viaceré tkaniny sú vyrobené z recyklovaných materiálov, napríklad recyklovaných fliaš.

zdroj: SOŠV – Strelkyňa Danka Barteková počas prípravy na olympiádu využila funkčnú mikinu v tmavomodrej a sýtej červenej farbe.

Olympijská kvalita, ktorú môžete mať aj vy

Jedinečné olympijské oblečenie môžete vidieť na otváracom ceremoniáli hier, v olympijskej dedine, ale aj v obchodoch 4F v Bratislave a Banskej Bystrici a v e-shope 4F, kde sú k dispozícii oficiálne repliky týchto jedinečných kúskov. Vybrať si môžete z viacerých štýlov tričiek, mikín, šortiek a nohavíc. Nájdete tu aj bundy, kabáty či dokonca aj batoh alebo šiltovku, aké nosia  naši olympionici práve teraz v Tokiu. Chcete fandiť našim športovcom a sledovať olympijské zápolenie originálne? Hľadáte kvalitné a trvácne športové oblečenie, ktoré podporí váš výkon či zvýrazní osobný štýl? Na prvotriedne vlastnosti a lákavý dizajn olympijského oblečenia – s logom 4F sa môžete spoľahnúť spolu s našimi top športovcami aj vy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK