Práca pod toskánskym slnkom a s pohárom vína: Tieto malebné talianske mestá ti zaplatia, ak v nich budeš pracovať z domu

  • Dve talianske mestá sa rozhodli zaplatiť ľudom, ktorí budú z ich územia pracovať z domu
  • Pracovať tak môžeš pod toskánskym slnkom, s výhľadom na olivové plantáže či s pohárom vína v ruke
  • Santa Fiora v Toskánsku a Rieti v Laziu zaplatí až 50% z nájmu každého, kto sa rozhodne presťahovať a pracovať na diaľku
  • Taliani sa takýmto spôsobom rozhodli bojovať proti vyľudňovaniu malých miest a dedín, ktorému čelia
Italy
Flickr/Paolo Pericci/Antonio Graziani
  • Dve talianske mestá sa rozhodli zaplatiť ľudom, ktorí budú z ich územia pracovať z domu
  • Pracovať tak môžeš pod toskánskym slnkom, s výhľadom na olivové plantáže či s pohárom vína v ruke
  • Santa Fiora v Toskánsku a Rieti v Laziu zaplatí až 50% z nájmu každého, kto sa rozhodne presťahovať a pracovať na diaľku
  • Taliani sa takýmto spôsobom rozhodli bojovať proti vyľudňovaniu malých miest a dedín, ktorému čelia

Home office, alebo práca z domu, sa počas pandémie stala veľmi rozšírenou. Počas čiastočného lockdownu dokonca bola prikázaná tým pracovníkom, ktorí ju mohli vykonávať.

Práca z domu otvára mnohé možnosti, dve talianske mestá sa rozhodli zaplatiť ľudom, ktorí z ich územia budú takúto prácu vykonávať. Pracovať tak môžeš pod toskánskym slnkom, s výhľadom na olivové plantáže či s pohárom vína v ruke.

Dopraj si hýčkanie a opateru. Tieto luxusné spa hotely obsadili prvé priečky rebríčka TOP kúpeľných procedúr

Taliani sa takýmto spôsobom rozhodli bojovať proti vyľudňovaniu malých miest a dedín, ktorému čelia. Takzvané „inteligentné pracovné dediny“ sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože miestne úrady chápu potenciál podpory vysokorýchlostného internetu a zriadenia „laboratórií“ pre ľudí, ktorí pracujú z domu.

CNN informuje, že na prilákanie nových obyvateľov budú Santa Fiora v Toskánsku a Rieti v Laziu platiť až 50% z nájmu každého, kto sa rozhodne dlhodobo presťahovať a pracovať na diaľku. Tamojšie nájmy sú pritom už aj tak veľmi lacné.

Podmienkou je preukázanie, že uchádzač naozaj pracuje z domu, či už je architekt, I.T. pracovník alebo novinár.

Santa Fiora

Podľa CNN sa stredoveká dedina Santa Fiora sa nachádza uprostred prírodnej rezervácie Monte Amiata a v blízkosti údolia Val D’Orcia, vinárskeho neba v Montepulciane a Sieny. Metropola Toskánska Florencia leží len 110 kilometrov od nej. Dnes má populácia mesta 2 500 obyvateľov, ale starosta Federico Balocchi verí, že práca z domu by tento nepriaznivý trend mohla zvrátiť a mesto by mohlo znova rozkvitať.

Ľudom na home office, ktorí sú ochotní presťahovať sa, bude poskytnutá suma až 200 eur alebo 50% z celkového nájomného za dlhodobé pobyty v rozmedzí od dvoch do šiestich mesiacov.

Miestne nájmy sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 300-500 eur mesačne, čo znamená, že každý, kto sa sem presťahuje, môže na nájme nakoniec zaplatiť iba 100 eur mesačne.

zdroj: Flickr/Paolo Pericci

zdroj: Flickr/Paolo Pericci

zdroj: Flickr/grosbeak_1

Radnica spustila web, ktorý má pomôcť cudzincom nájsť ich ideálny typ ubytovania. Taktiež tam môžu nájsť zoznam užitočných služieb a kontaktov na potrebné služby, či zdravotnú starostlivosť. „Cieľom je motivovať ľudí k tomu, aby sa presťahovali a odtiaľto skutočne pracovali. Chceme, aby sa Santa Fiora stala ich flexibilnou kanceláriou. Zakaždým, keď mládež odíde hľadať si prácu inde, je kúsok našej dediny odnesený,“ uviedol starosta mesta pre CNN.

Záujemca ale musí preukázať, že naozaj pracuje z domu. Ďalej je potrebne preposlať podrobnosti  nájomnej zmluvy a novú adresu. Poukážky 200 € mesačne sa majú vyplatiť, až keď záujemca pošle potvrdenia o nájme do kancelárie starostu. So všetkým má záujemcom pomáhať aj turistická kancelária.

Mesto chce rozvíjať aj dlhodobý turistický ruch. Každý záujemca, čo sa rozhodne ostať a otvoriť hotel alebo penzión dostane 30-tisíc eur. Zaujímavá podpora je aj pre rodiny s deťmi, za každé novonarodené dieťa, rodiny dostanú detský bonus až do výšky 1 500 eur.

zdroj: Flickr/jean françois bonachera

zdroj: Flick/enrico

zdroj: Flickr/André DELFOSSE

Rieti

Pre milovníkov väčších miest je tu mesto Rieti, ktoré má 50-tisíc obyvateľov a je je jedným z najväčších miest v regióne Lazio. Problémom je, že populácia mesta prestala rásť a stagnuje. „Mladí ľudia stále utekajú za prácou do Ríma, takže sme sa pustili do misie, ktorá má nalákať vzdialených pracovníkov, ktorí z Rieti urobia svoju inteligentnú kanceláriu a oživia naše mesto,“ uviedol zástupca starostu Daniele Sinibaldi pre CNN.

Záujemcovia si môžu prenajať nehnuteľnosti za podobných podmienok ako v Toskánskom Santa Fiora. Minimálny pobyt je však tri mesiace. Poukazy na nájom je možné predĺžiť na viac ako šesť mesiacov a predbežná nájomná zmluva a potvrdenie o zamestnaní z domu je jediné, čo záujemcovia potrebujú.

zdroj: Flickr/Antonio Graziani

zdroj: Flickr/Claudia

zdroj: Flickr/stefano simeoni

Mesto ale nemá žiadnu internetovú stránku, ktorá by nehnuteľnosti ponúkala záujemca sa tak bude musieť spoľahnúť na miestne kancelárie. Nájomné v historickom centre sa pohybuje v rozmedzí 250 až 500 eur. „Za 600 EUR môžete mať celú malú vilu na pokojnom vidieku. Poukaz je možné použiť aj na celom území Rieti. Vrátane vidieckych osád Sant’Elia, Cerchiara a lyžiarskeho strediska Terminillo, ale my by sme radi, aby sa ľudia nasťahovali, aby žili v historickom centre,“ uviedol Sinibaldi,

CNN opisuje mesto ako „zmes stredovekej, renesančnej, barokovej a modernej architektúry, kde sú monumentálne námestia, opevnené múry a šľachtické paláce spojené úzkymi malebnými uličkami.

Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech