Praha bude vítať ľudí krásnou železničnou stanicou. „Nový Hlavák“ Bratislavu totálne zahanbí

  • Modernizácia ikonického dopravného uzla
  • Hlavná vlaková stanica v Prahe bude mať najväčšiu drevenú strechu v Česku
Vlaková stanica Praha
Ilustračná fotografia archív/Henning Larsen Architects
  • Modernizácia ikonického dopravného uzla
  • Hlavná vlaková stanica v Prahe bude mať najväčšiu drevenú strechu v Česku

Vlaková stanica v Prahe, klenot českej dopravnej infraštruktúry a srdce hlavného mesta, sa nachádza na prahu významnej premeny. Tento projekt, významný nielen pre svoju rozsiahlosť, ale aj pre svoju symboliku, predstavuje prepojenie bohatej histórie s modernou architektúrou a udržateľným dizajnom.

Súťaž na opravu Hlavnej vlakovej stanice v Prahe bola vyhlásená v júni 2022. Bola spoločným projektom hlavného mesta Praha, Dopravného podniku hlavného mesta a Správy železníc. K tejto súťaži sa prihlásilo celkovo 24 tímov z Česka aj zo zahraničia. Do druhého kola postúpilo päť tímov. Komisia následne vybrala tri tímy, ktoré pokračovali v ďalších dvoch kolách súťaže, kde mali za úlohu vypracovať návrh riešenia. Víťaza tejto prestížnej súťaže vybrala porota v októbri 2023. Stalo sa ním dánske štúdio Henning Larsen Architects.

Kľúčová inovácia: Drevená strecha

Strešná konštrukcia bude najväčšia drevená strecha v Česku, predstavujúca záväzok k ekologickej udržateľnosti a estetickej kráse. Tento architektonický zázrak, navrhnutý s dôrazom na harmonické zapojenie do existujúceho prostredia, poskytne ochranu a zároveň bude slúžiť ako estetický a vizuálny míľnik projektu. Drevenú strechu bude chrániť špeciálna odolná fólia, konštrukciu tak nepoškodí dážď ani sneh. 

Vplyv na mestský priestor

Projekt má významný dopad nielen na samotné nádražie, ale aj na okolitú mestskú časť. Očakáva sa, že zvýši atraktivitu lokality a zlepší mestské prostredie, čím posilní celkovú kvalitu života v okolí. Transformácia stanice tak prispieva k rozvoju celej oblasti, poskytuje nové príležitosti pre obchod, turizmus a kultúru.

Zlepšenie dostupnosti a komfortu cestujúcich

Nová konštrukcia zvýši dostupnosť a komfort cestujúcich. Viac svetla a priestoru vytvorí príjemnejšie a priateľskejšie prostredie pre čakajúcich a zároveň sa zlepší celkový vizuálny dojem z nádražia. Zvýšená funkcionalita a estetická hodnota nádražia významne prispievajú k zlepšeniu cestovateľskej skúsenosti.

V rámci nového pražského projektu s názvom Nový Hlavák sa plánuje výstavba novej električkovej trate. Táto trať odštartuje v blízkosti Národného múzea a povedie k hlavnej odbavovacej hale. Jej hlavným cieľom je posilniť spojenie hlavného nádražia s mestskou hromadnou dopravou a zároveň odľahčiť súčasne preťažené úseky v centre mesta. Tento plán už bol zahrnutý do územného plánu mesta Praha a predstavuje dôležitý krok k efektívnejšej a pohodlnejšej doprave v hlavnom meste.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petr Hlaváček (@hlavacek__petr)

Udržateľnosť a ekologický prístup

Projekt je vnímaný ako krok smerom k udržateľnosti. Použitie dreva ako hlavného stavebného materiálu znižuje uhlíkovú stopu, čím projekt prispieva k ekologickejšiemu prístupu v architektúre. Táto orientácia na udržateľnosť zdôrazňuje záväzok Prahy k environmentálnym cieľom a napomáha rozvoju zodpovednejšej a udržateľnejšej urbanizácie.

Na návrhu dánskeho ateliéru najviac oceňujem jeho komplexnosť, harmonickosť a originálny prístup k náročnému zadaniu, ktoré si vyžadovalo riešenie nielen pre budovu haly, ale aj pre park a električkovú trať. Návrh citlivo pristupuje k historickým faktom oblasti a transformuje ich do moderného verejného priestoru 21. storočia. Podarilo sa tak vytvoriť nový verejný priestor s veľkým potenciálom, ktorý nebude slúžiť len doprave, ale aj obyvateľom Prahy – ako nový funkčný park a zároveň ako dôstojná vstupná brána do mesta,“ povedal Petr Hlaváček, námestník primátora hlavného mesta Praha pre územný rozvoj, pre redakciu PrahaCamp. 

Nová éra českej infraštruktúry

Rekonštrukcia Hlavního nádraží v Prahe predstavuje významný míľnik pre českú infraštruktúru a urbanistický rozvoj. Tento projekt nielen zlepší podmienky pre cestujúcich, ale aj prispieva k estetickému a funkčnému oživeniu jednej z kľúčových oblastí hlavného mesta. Predstavuje dokonalé spojenie tradície a inovácie, ktoré odráža dynamický duch Prahy. Predpokladaný začiatok realizácie projektu je naplánovaný na rok 2028.

Zdroje: praha.camp, Henning Larsen Architects

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá