Práva Moniky Jankovskej boli porušené

  • Práva bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej boli porušené
  • Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR
Monika Jankovská
Monika Jankovská, TASR/Dano Veselský TASR/Radovan Stoklasa
  • Práva bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej boli porušené
  • Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR

Uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v septembri 2021 presunul kauzu Fatima z Okresného súdu Trenčín na Okresný súd Trnava, došlo k porušeniu práv bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý zrušil uznesenie NS a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

O ústavnej sťažnosti Moniky Jankovskej, ktorá je v kauze Fatima obžalovaná, rozhodol 30. marca na neverejnom zasadnutí štvrtý senát ÚS pod vedením predsedu Miroslava Duriša. Uznesením NS bolo porušené základné právo sťažovateľky na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. V ďalšej časti ústavnej sťažnosti ÚS nevyhovel.

Ako v minulosti pre TASR uviedol obhajca obžalovanej Peter Erdös, v sťažnosti namietali nesplnenie podmienok na to, aby bol prípad odňatý zákonnému sudcovi Okresného súdu Trenčín a pridelený na Okresný súd Trnava.

„Namietame najmä proces, ako k tomu došlo. Rozhodovalo sa na základe návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň namietame spôsob, akým sa Najvyšší súd s návrhom vyrovnal,“ konštatoval. ÚS podľa neho predbežným opatrením nariadil Okresnému súdu Trnava v trestnej veci, aby sa zdržal akýchkoľvek úkonov.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky ministerstva Moniky Jankovskej čelia obžalobe podanej pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer a Peter Vasko.

Obvinená Jankovská

Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti a bývalá sudkyňa. S Jankovskou sa spája tmavá minulosť a od roku 2019 aj prezývka „opička“. Túto prezývku jej mal dať samotný Marián Kočner. Oslovoval ju tak v ich súkromnej komunikácii, no Jankovská kontakt s Kočnerom absolútne poprela.

Jankovská nebola obvinená len v jednej kauze. Pred dvoma rokmi bola zadržaná počas policajne akcie zvanej Búrka a okrem toho bola obvinená aj v rámci akcie Víchrica.

Monika Jankovská do roku 2012 pôsobila na poste šéfky trenčianskeho okresného súdu, kde sa dostala práve vďaka Štefanovi Harabinovi. Neskôr sa za druhej vlády Roberta Fica ako členka strany stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti.

Jankovská bola najskôr vzatá do väzby v marci v roku 2020, kedy ju zadržali v rámci akcie Búrka, kde NAKA zadržala 13 sudcov, ktorí boli obvinení z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Po 11 mesiacoch sa dostala na slobodu. Za prepustenie zaplatila 100-tisíc eur. No nebola slobodná na dlho. Kukláči ju otočili hneď, ako vyšla z väzenia, a obvinili ju v kauze trenčianskeho baru Fatima. 

V máji 2021 ju prepustili na slobodu pričom dostala monitorovací náramok. Od júna 2022 už nenosí ani ten, no ako uviedol portál Pluska, podľa psychologického posudku od súdnej znalkyne Eleny Fortis u Jankovskej pretrváva posttraumatická stresová porucha a s rizikom suicidálnej aktivity.

Zdroje: TASR, Redakcia, Pluska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá