Pravidlá parkovania v meste na západe krajiny sa zmenili: Znevýhodnení Slováci tu už zadarmo nezaparkujú

  • Mesto Nitra ruší bezplatné vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP
  • Po novom budú podmienky na vyhradenie parkovacieho miesta prísnejšie
Žena na vozíčku kupuje lístok na parkovanie.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Mesto Nitra ruší bezplatné vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP
  • Po novom budú podmienky na vyhradenie parkovacieho miesta prísnejšie

Mesto Nitra prijalo rozhodnutie zaviesť poplatky za parkovanie pre držiteľov preukazov ZŤP. Toto nové opatrenie predstavuje zmenu v doterajšej politike mesta, ktorá umožňovala ľuďom s preukazom ZŤP parkovať na vyhradených miestach bezplatne.

Ako uvádza portál Dnes24, zmena platí už od polovice novembra. Tieto informácie potvrdil hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Prísnejšie podmienky

Mestskí poslanci schválili nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré končí s praxou poskytovania bezplatných vyhradených parkovacích miest pre ľudí s postihnutím.

Zavedú sa prísnejšie kritériá na získanie takéhoto parkovacieho miesta a navyše bude za neho potrebné zaplatiť. Tieto zmeny nadobudli platnosť už od polovice novembra.

„Mesto v minulosti nevyberalo poplatky ani daň za parkovanie pre ZŤP osoby, ako ani nespoplatňovalo dopravné značenie. Teraz sa zdaní užívanie verejného priestranstva, čo je v súlade s odporúčaniami hlavnej kontrolórky,“ uviedol hovorca.

Zneužívanie kartičky ZŤP

Podľa vyjadrení hlavnej kontrolórky existuje v Nitre viac ľudí, ktorí si zaobstarajú kartičku ZŤP a cez ňu získajú vyhradené parkovacie miesto, čím si vyriešia svoje problémy s parkovaním.

„My sme teda iba reagovali na zistenia a odporúčania hlavnej kontrolórky,“ uviedol ďalej hovorca.

na snímke je parkovisko v Bratislave
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Na vyhradenie parkovacieho miesta bude nutné uhradiť daň, čo bude približne 95,80 eur na rok. To je 0,015 eur na meter štvorcový a deň,“ spresnil Holúbek.

Mesto Nitra naďalej bude na vlastné náklady zabezpečovať dopravné značenie.

Jednotný európsky preukaz pre ZŤP

Zhoda štátov EÚ na jednotnom európskom preukaze pre osoby so zdravotným postihnutím (ZŤP) je veľmi dobrá správa pre ľudí z tejto kategórie. V rozhovore pre spravodajcu TASR to uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, ktorý sa zúčastnil na dvojdňovom zasadnutí Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO) v Bruseli.

Ondruš potvrdil, že členské krajiny prijali pozíciu k smernici, ktorou sa zriaďuje európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, a tiež európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím.

„Schválili sme návrh, ktorý bude mať pozitívny dosah na zdravotne znevýhodnených ľudí, predovšetkým na podporu ich mobility naprieč celou EÚ,“ vysvetlil.

Zjednodušený pohyb

Dodal, že až sa na konečnej podobe novej legislatívy dohodnú členské štáty a Európsky parlament, vlády budú mať dva roky na to, aby vydávali rovnaký formát európskeho preukazu ZŤP, a tiež jednotnú parkovaciu kartu pre všetky zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré o to požiadajú.

„Ľudia so zdravotným postihnutím môžu na Slovensku dostať preukaz a parkovaciu kartu, ktorá im bude platiť v celej EÚ. Bez ohľadu na to, či sa ocitnú v Rakúsku, Nemecku, Holandsku či Portugalsku, ten preukaz im otvorí cestu k príležitostiam a zvýhodneniam, ktoré tá krajina ľuďom so zdravotným postihnutím poskytuje,“ opísal situáciu.

To znamená, že nebudú musieť osobitne dokazovať, že do tejto kategórie patria, potvrdí to jednotný a celoeurópsky akceptovaný preukaz.

To podľa neho výrazne zjednoduší pohyb ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím naprieč celou Európou.

Upozornil, že jednotný preukaz aj jednotná parkovacia karta sa budú vydávať na žiadosť a znamená to, že tí Slováci, ktorí o ne nepožiadajú, budú môcť aj naďalej doma využívať doterajšie preukazy.

„My na Slovensku, v momente keď dôjde k dohode s Európskym parlamentom o znení tejto smernice, tak v maximálnej možnej miere urýchlime vydávanie tohto európskeho preukazu pre občanov so zdravotným postihnutím,“ odkázal Ondruš.

Zdroje: Dnes24, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá