Prichádza vrchol El Niña: Európa by sa mala pripraviť na to najhoršie (PREDPOVEĎ)

  • Meteorologický jav El Niño dosahuje svoj vrchol
  • Zima ukáže svoju pravú tvár
Dievča s telefónom pri uchu v zime a zamrznutá krajina.
Ilustračné foto, Freepik/@pvproductions, Freepik/@Oleksandr Ryzhkov
  • Meteorologický jav El Niño dosahuje svoj vrchol
  • Zima ukáže svoju pravú tvár

El Niño, meteorologický jav, je práve na svojom vrchole, čo môže priniesť Európe veľmi chladné dni. Český meteorológ Petr Dvořák zdôrazňuje, že ku koncu roka bude na západe Európy výrazne chladnejšie.

Podľa Českého hydrometeorologického ústavu boli nedávne nízke teploty len mierne pod dlhodobým priemerom, čo naznačuje, že pravá zima sa ešte neukázala v plnej sile.

Vrcholné štádium

Aj keď v posledných dňoch sneh pokryl takmer celé Slovensko, meteorológovia predpovedajú, že už na začiatku budúceho týždňa príde výrazné oteplenie. To však neznamená definitívny koniec mrazivého počasia. El Niño, ktorý práve dosahuje svoj vrchol, ho môže znovu priniesť.

„El Niño je teraz silné. Dosahuje svoje vrcholné štádium,“ upozornil meteorológ Petr Dvořák.

Jeho vrcholná fáza môže spôsobiť, že ortuť v teplomeroch klesne výrazne nižšie.

„Štatisticky vychádza, že ku koncu roka bude na západe Európy výrazne chladnejšie,“ uviedol Dvořák. Ide však len o štatistiku, ktorá môže a nemusí vyjsť.

Počasie neovplyvní iba El Niño

Ako sme ťa informovali, podľa odborníkov tento rok významne ovplyvní snehovú sezónu na severnej pologuli jav El Niño, ktorý bude pretrvávať celú zimu a začiatok jari, kým postupne zoslabne. Ak bude dostatočne chladno, vplyv El Niña by mohol znamenať silné sneženie pre stredné a východné oblasti Spojených štátov.

Vplyv El Niña na počasie v Európe nie je taký jednoznačný, pretože tu ovplyvňuje počasie mnoho ďalších faktorov.

sneh, sneženie
zdroj: Unsplash/tawatchai07

„Neexistuje dostatok spoľahlivých údajov, aby sme mohli spojiť sneženie v Európe s javom El Niño,“ upozorňuje Severe Weather Europe.

V súvislosti s El Niño sa tiež predpokladá teplá zima, keďže tento jav ohrieva povrchové vody Tichého oceánu. Podľa odborníkov je už teraz takmer isté, že tento rok bude patriť medzi najteplejšie v zaznamenanej histórii, ako informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na program EÚ pre klimatické zmeny Copernicus.

Počasie na Vianoce a Nový rok

Na začiatku zimy by sa v mnohých častiach Európy malo objaviť intenzívne sneženie. Avšak niektoré južné a západné oblasti kontinentu, kde je príliš teplo, by mali byť výnimkou. Pokiaľ ide o zvyšok decembra, predpovede nie sú veľmi optimistické. Väčšina kontinentu, s výnimkou jeho najsevernejších častí, ukazuje podpriemerné hodnoty.

Podľa predpovedí by z juhu mal na kontinent prúdiť teplý vzduch, ktorý môže priniesť zrážky, avšak nie snehové. Dlhodobá predpoveď naznačuje, že aj tento rok pravdepodobne strávime Vianoce na blate namiesto snehu. O relatívne teplom decembri sa zhodujú oba systémy dlhodobej predpovede počasia. 

Ako portál Severe Weather Europe informuje v ďalšej predpovedi, vo veľkej časti strednej a severnej Európy sa očakávajú „nadnormálne“ zrážky. Dôvodom je teplejší západný prúd, ktorý zároveň prináša z Atlantiku viac vlhkosti.

Na druhej strane, január by mal priniesť viac snehu, hlavne v strednej Európe. Modely tiež ukazujú, že február by mohol mať nadpriemerné množstvo snehu a dokonca naznačujú chladný začiatok jari. Vyzerá to tak, že snehové zrážky by mohli Európu postihnúť aj v marci, aj keď predovšetkým vo vyšších polohách.

Vplyv polárneho vortexu

Ďalším kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim počasie bude stratosférický polárny vortex. Ten sa skladá z dvoch častí: vrchnej, ktorá je v stratosfére, a dolnej, nachádzajúcej sa v troposfére. Každá z nich plní svoju funkciu odlišne, preto ich meteorológovia monitorujú nezávisle od seba. Je však veľmi dôležité, ako sú tieto dve časti prepojené.

Predpoveď Európskeho strediska pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) pre stratosféru naznačuje výraznú anomáliu otepľovania okolo polárneho vortexu v nadchádzajúcich dňoch. Tento jav je jedným zo spôsobov, ako sa môže zmeniť dynamika polárneho víru, čo má následne vplyv na počasie v nižších vrstvách atmosféry.

Zdroje: tn.cz, Archív SIU, Reuters, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá