Pravidlo 5-4-3-2-1 ti pomôže okamžite boostnuť tvoje zdravie a psychickú pohodu

  • Počul si už o pravidle 5-4-3-2-1?
  • Ak nie, tu si o ňom môžeš prečítať viac
  • Tvoje zdravie i psychickú pohodu ti pomôže udržať na maxime
pravidlo
Unsplash/James Barr | Pexels/Spencer Gurley
  • Počul si už o pravidle 5-4-3-2-1?
  • Ak nie, tu si o ňom môžeš prečítať viac
  • Tvoje zdravie i psychickú pohodu ti pomôže udržať na maxime

Mať nielen zdravie, ale  aj byť v pohode je v posledných mesiacoch ešte oveľa väčšou výzvou, než kedykoľvek predtým. Pomôcť ti s tým však môže toto skvelé pravidlo, o ktorom hovorí aj portál Addicted2Success. Jeho výhodou je, že do života si ho môže implementovať naozaj ktokoľvek. 

Základom tohto pravidla je pravidelné praktizovanie piatich stanovených činností, ktorým sa budeš venovať 1-5x do týždňa. Poďme si o tom teda povedať viac.

5x týždenne: Dychové cvičenia

Znie to neuveriteľne a zvláštne, no pravda je taká, že väčšina z nás už vlastne nevie, ako správne dýchať. Dýchame totiž len veľmi povrchne, čo nás však udržiava v duševne dosť povrchnom stave. Okrem toho sa ochudobňujeme o kyslík, čo sťažuje správne fungovanie nielen nášmu mozgu, ale aj celému nášmu telu. 

Skvelým riešením na tento problém je meditácia a rôzne dychové cvičenia, vďaka ktorým sa budeš 5x do týždňa venovať aspoň na 10 minút denne naplno jedine svojmu dýchaniu. Ako na Youtube, tak aj na Spotify nájdeš množstvo videí či podcastov, ktoré ti s týmto pomôžu, a budú ťa presne inštruovať. Vďaka tomu, že sa budeš svojmu dychu cielene venovať 5x do týždňa, sa ti uľaví od stresu, a v tvojom tele sa zlepší cirkulácia krvi i kyslíka. 

Boostni svoj imunitný systém prirodzenou cestou vďaka týmto 6 tipom

4x týždenne: Tréning mobility

Aspoň 4x do týždňa si vyčleň zopár minút na to, aby si sa povenoval svojim kĺbom a spojivovým tkanivám. Skvele ti s tým pomôže napríklad aj joga, ktorú navyše môžeš spojiť s vyššie zmienenou meditáciou. 

Cvičenia na zvýšenie mobility sú skvelé na koordináciu tela, mysle a dychu, čo má pozitívny vplyv na okysličenie celého tela, na zlepšenie krvného obehu, ale aj na zvýšenie pružnosti a pohyblivosti celého tela. Ak si netrúfaš na jogu, pokojne sa na niekoľko minút denne len poriadne ponaťahuj. Takáto precvičenie svalov a kĺbov dokáže odstrániť množstvo škôd spôsobených naším sedavým životným štýlom. 

3x týždenne: Rezistenčný tréning

Veľmi dôležité je svoje svaly nielen poriadne ponaťahovať, ale aj ich posilňovať. Nemusíš však byť žiadny profesionálny bodybuilder, ani v posilňovni či cvičením nemusíš denne tráviť hodiny. Úplne ti postačí 30-45 minút 3x do týždňa. A dokonca ani vôbec nemusíš ísť do fitka, úplne postačí dvojica činiek, odporové pásy či dokonca len vlastná váha.

cvičenie workout
zdroj: Unsplash/Frame Kings

Dôležité je to, aby tvoje svaly počas tých 30-45 minút pracovali. Nielenže sa budeš cítiť lepšie psychicky, ale zlepší sa aj tvoja fyzická kondícia. Sval je navyše metabolicky aktívne tkanivo, takže spaľuje kalórie už len tým, že existuje. Čím sú teda svaly väčšie, tým viac spaľujeme, aj keď sme v pokoji a práve necvičíme. Rezistenčný tréning tiež zlepšuje stav kostí a znižuje riziko srdcových chorôb. 

2x týždenne: Kardio tréning

Zabúdať samozrejme nesmieme ani na nenahraditeľný kardio tréning. Jeho intenzita a frekvencia samozrejme záleží aj od tvojich cieľov, teda či chceš chudnúť, alebo či sa len chceš udržiavať v dobrej fyzickej kondícii a mentálnej pohode. Ak sa rozhodneš pre to druhé, kardio cvičenie 2x týždenne je pre teba úplne postačujúce. 

Je potom len na tebe, akú formu kardia si vyberieš. Je v zásade jedno, či to bude beh, bicykel či napríklad HIIT tréning (jeho výhodou je podľa portálu Shape napríklad aj to, že udržuje zrýchlený metabolizmus ešte aj 24 hodín po ukončení tréningu), dôležité je, aby si si to poriadne užil. 

Dáš pravidlu 5-4-3-2-1 šancu?

1x týždenne: Bav sa

Aspoň 1x do týždňa si vyčleň dostatok času na niečo, čo naozaj miluješ. Choď sa prejsť do parku, vybehni na túru do lesa, choď na bicykel alebo kolieskové korčule, alebo si hoci dopraj maratón svojho obľúbeného seriálu. Nech je to čokoľvek, len sa bav. 

Na toto posledné pravidlo neexistuje žiaden časový limit, nakoľko povedať si venujem tomu aspoň hodinu by bolo obmedzujúce. Rob tak, ako to cítiš, a ako ti to tvoje časové možnosti dovoľujú. V tomto časovom intervale však skús úplne prestať myslieť na prácu a skús byť úplne offline. Vďaka takémuto detoxu sa ti zrazu všetko bude zdať ľahšie zvládnuteľné. 

Zdroje: addicted2success.com, shape.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech