Pravoslávna cirkev ku koronavírusu: Bozkávanie cirkevných predmetov je bezpečné. Musíte posilniť svoju vieru

  • Pravoslávna cirkev na Slovensku vydala svoje oficiálne stanovisko k vírusu
  • Vo svojom vyhlásení tvrdí, že sám Boh pomôže vedcom s vývojom lieku proti COVID-19
  • Cirkev už kritizovala aj organizácia Lovci šarlatánov a odkázala im, aby sa opierali o vedecké fakty
BeFunky-collage
TASR
  • Pravoslávna cirkev na Slovensku vydala svoje oficiálne stanovisko k vírusu
  • Vo svojom vyhlásení tvrdí, že sám Boh pomôže vedcom s vývojom lieku proti COVID-19
  • Cirkev už kritizovala aj organizácia Lovci šarlatánov a odkázala im, aby sa opierali o vedecké fakty

Aktualizácia: Pravoslávna cirkev ruší bohoslužby konané za účasti širšej verejnosti do 23. marca. Agentúru SITA o tom informovalo Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove. Predseda vlády Peter Pellegrini označil za sebecké, že pravoslávna cirkev najprv nechcela zrušiť verejné konanie omší.


Už sa aj pravoslávna cirkev na Slovensku vyjadrila ku koronavírusu. Po tom, ako boli zakázané bohoslužby z možného šírenia nebezpečného koronavírusu (COVID-19), oficiálne stanovisko pravoslávnej cirkvi nenechalo na seba dlho čakať.

Vo svojom vyjadrení, ktoré zverejnila na stránkach orthodox.sk tvrdí, že pitie z „jedného kalicha“ nebude nikdy príčinou choroby alebo smrti. To isté platí pri bozkávaní ikon a rôznych cirkevných predmetov.

„Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela,“ píše sa v oficiálnom vyjadrení cirkvi.

Súčasne sa vo vyhlásení píše, že tento spôsob sa ani v čase prípadnej pandémie nebude meniť a kňazi vhodným spôsobom vysvetlia veriacim, že takýto spôsob prijímania sv. Eucharistie nikdy nepredstavoval a nebude predstavovať pre nikoho žiadne nebezpečenstvo.

zdroj: TASR

Počúvajte svoj zdravý rozum a vedecké poznania

Tieto tvrdenia sú však pri šírení nákazy veľmi nebezpečné, pretože koronavírus je založený na kvapôčkovom prenose, teda, ak sa dostaneš do osobného kontaktu s nakazeným a prípadne piješ z toho istého pohára, je veľká pravdepodobnosť nákazy vírusom.

Postupy pravoslávnej cirkvi už kritizovala aj organizácia Lovci šarlatánov, ktorá na internete zverejňuje  nezmysly v oblasti medicíny a zdravia.  Lovci šarlatánov priznávajú, že dnes nie je vhodná doba na dehonestáciu osobných názorov veriacich (či neveriacich) a na žabomyšie vojny.

„Neberte túto reakciu ako útok voči cirkvi, ale ako odporúčanie poslúchať svoj zdravý rozum. Verejné zhromaždenia (vrátane náboženských) sú epidemiologickým rizikom.“ 

Organizácia ďalej píše, že z hľadiska vedeckého poznania sú chlieb/oplátky/víno/obrázky používané na náboženských zhromaždeniach rovnakými predmetmi ako každé iné.

Sú to teda predmety schopné kontaminácie vírusmi a baktériami a intímny kontakt s nimi obzvlášť perorálnou cestou predstavuje vysoké epidemiologické riziko,“ napísali na sociálnej sieti.

Lovci šarlatánov ďalej poprosili predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, aby svojimi odporúčaniami nesabotovali dôležité, vedeckým poznaním overené proti epidemiologické opatrenia.

View this post on Instagram

Reakcia na vyjadrenie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku v súvislosti s koronavírusom Dnes vám ponúkame iba rýchlu reakciu na nezodpovedné vyhlásenie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, pod ktorým je podpísaný Rastislav – arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska a Juraj – arcibiskup michalovsko-košický. Žiaľ, dnes už neplatí, že v Európskych krajinách sú podmienky pre šírenie koronavírusu oveľa hostilnejšie ako v oblastiach Ázie, kde mala epidémia počiatok. Sever Talianska zažíva vojnovú medicínu s triážou pacientov v plnej paráde, na Slovensku a v susednom Česku sa zatvárajú školy, zakazujú verejné podujatia s vysokou koncentráciou ľudí, dezinfikujú sa vozidlá MHD… V situácii, keď sme mnohí prekvapení z toho, že koronavírus napáchal doposiaľ väčšie škody, aké sme nedávno pripúšťali za možné a v situácii, keď je verejný život v spoločnosti už čiastočne paralyzovaný, si na oficiálnej webstránke Pravoslávnej cirkvi na Slovensku môžete prečítať takéto vyhlásenie: www.orthodox.sk Dnes nie je vhodná doba na dehonestáciu osobných názorov veriacich (či neveriacich) a na žabomyšie vojny, preto prosím neberte túto reakciu ako útok voči cirkvi, ale ako odporúčanie poslúchať svoj zdravý rozum. Verejné zhromaždenia (vrátane náboženských) sú epidemiologickým rizikom. Z hľadiska vedeckého poznania sú chlieb/oplátky/víno/obrázky používané na náboženských zhromaždeniach rovnakými predmetmi ako každý iný. Sú to teda predmety schopné kontaminácie vírusmi a baktériami a intímny kontakt s nimi obzvlášt perorálnou cestou predstavuje vysoké epidemiologické riziko. Chceme poprosiť predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, aby svojimi odporúčaniami nesabotovali dôležité, vedeckým poznaním overené protiepidemiologické opatrenia.

A post shared by Lovci Šarlatánov (@lovcisarlatanov.sk) on

Pán Boh pomôže vedcom s vývojom lieku

Vo vyjadreniach pravoslávnej cirkvi môžeme čítať medzi riadkami, že tieto obrady nebudú prerušené a spoločné používanie kalichov alebo iných cirkevných predmetov bude pokračovať.

Všetko sa však bude konať na základe takzvaných osobitných modlitieb. Súčasne ale hovoria a schvaľujú prerušenie bohoslužieb. Vedcom s vývojom lieku má pomôcť sám Boh.

„Na Slovensku sa budú konať osobitné modlitby a pôst za posilnenie duchovných a telesných síl tých, čo boli postihnutí epidémiou a za prinavrátenie im dobrého zdravia, ako i za trpezlivosť, statočnosť a múdrosť lekárov, ktorí im obetavo slúžia. Vo svojich modlitbách budú prosiť i o to, aby Boh v čo najkratšom čase pomohol vedcom a odborníkom nájsť liek na prekonanie súčasnej pandémie koronavírusu,“ píše sa vo vyhlásení.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech