Pre krv očkovaných: Dvojici antivaxerov odobrali dieťa, blokovali dôležitú operáciu

  • Novozélandský súd schválil presun dieťaťa do dočasnej starostlivosti
  • Dôvodom boli antivaxerské názory rodičov
  • Bránili dôležitej operácii
antivaxeri
Ilustračná fotografia, TASR/Roman Hanc, František Iván
  • Novozélandský súd schválil presun dieťaťa do dočasnej starostlivosti
  • Dôvodom boli antivaxerské názory rodičov
  • Bránili dôležitej operácii

Novozélandské úrady v stredu prevzali do dočasnej starostlivosti dieťa, ktorého rodičia zablokovali život zachraňujúcu operáciu, pretože potenciálni darcovia krvi môžu byť očkovaní proti chorobe COVID-19.

Agentúra AFP spresnila, že najvyšší súd v Aucklande nariadil, aby šesťmesačné „dieťa W“ bolo v čiastočnej opatere štátu, čo umožní uskutočniť operáciu na odstránenie srdcovej poruchy známej ako stenóza pľúcnej chlopne.

Odmietali „vakcinovanú krv“

Chirurgický zákrok bol odložený, pretože rodičia dieťaťa nechceli, aby mu bola transfúzne podaná krv, ktorá by mohla pochádzať od darcu očkovaného mRNA vakcínou, informuje TASR. Dieťa zostane čiastočne zverené úradom a lekárov až do svojho zotavenia sa z operácie – prinajmenšom do konca januára.

Rodičia zostávajú opatrovníkmi dieťaťa „na všetky ostatné účely“ a budú informovaní o stave a liečbe dieťaťa W, uvádza sa v rozhodnutí súdu. Zdravotnícke orgány zamietli žiadosť rodičov o transfúziu krvi od neočkovanej osoby s odôvodnením, že je to nepraktické a zbytočné.

Novozélandská transfúzna služba nerozlišuje medzi darcami očkovanými alebo neočkovanými proti covidu, pretože použitie krvi od očkovanca pri transfúzii nepredstavuje žiadne dodatočné riziko.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

V utorok sa pred súdom v Aucklande, ktorý v kauze rozhodoval, zišlo asi 150 odporcov očkovania, aby vyjadrili rodine podporu. Reakcia Nového Zélandu na pandémiu covid je všeobecne považovaná za jednu z najúspešnejších na svete: krajina mala nízku smrtnosť na toto ochorenie aj pred spustením očkovacieho programu.

Prísne pravidlá

Epidemiologické opatrenia na Novom Zélande zahŕňali aj prísne cestovné obmedzenia a lockdowny a vyvolali aj obavy z narušenia občianskych slobôd, čo podnietilo vznik malých, ale priebojných skupín proti očkovaniu a obmedzovaniu slobôd.

Práve spomenuté tvrdé opatrenia preskúma rozsiahle vyšetrovanie, ktoré ich zhodnotí a pripraví odporúčania, ako sa pripraviť na prípadné ďalšie pandémie. V pondelok to oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, informuje agentúra AP.

Na snímke je sanitka a zdravotník.
zdroj: TASR/Michal Svítok

Podľa premiérky koronavírus predstavuje najväčšie ohrozenie novozélandskej národnej bezpečnosti a ekonomiky od čias druhej svetovej vojny. Podľa nej teraz nastal ten správny čas na preskúmanie rozhodnutí vlády prostredníctvom nezávislého vyšetrovania.

Takzvanú Kráľovskú vyšetrovaciu komisiu povedie v Austrálii pôsobiaci epidemiológ, profesor Tony Blakely spoločne s dvoma bývalými členmi novozélandskej vlády Hekiou Paratovou a Johnom Whiteheadom. Komisia začne pôsobiť od začiatku budúceho roka a na dôkladné preskúmanie celej záležitosti a prípravu správy bude mať 17 mesiacov.

Je neisté, či ju zvládol dobre

Členovia komisie okrem iného preveria, či Nový Zéland na začiatku pandémie zvolil správny prístup tým, že zaviedol prísne lockdowny a karanténne opatrenia pri vstupe do krajiny.

Táto stratégia nulovej tolerancie covidu bola spočiatku úspešná a Novozélanďania mohli pokračovať vo viac-menej bežnom živote. Po čase sa však ukázalo, že tento postup má aj svoje nevýhody hlavne v ekonomickej a spoločenskej oblasti.

Na snímke je dav ľudí v rúškach.
zdroj: Unsplash/Xavi Cabrera

Novozélandská vláda preto vlani v októbri po objavení sa nových nákazlivejších variantov koronavírusu a spustení očkovania upustila od pôvodných striktných opatrení.

Ardernová uviedla, že je potrebné podrobne preskúmať, ktoré prijaté opatrenia boli naozaj účinné a čo by mohlo pomôcť v boji proti budúcim pandémiám. Dodala, že hoci Nový Zélandnemal nijakú príručku na to, ako zvládnuť covid, jeho obyvatelia sa zjednotili, čo zachránilo životy a živobytie“ mnohých ľudí.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá