Pre USA bude najväčšou výzvou Čína. Testovanie hypersonických striel pripomína časy studenej vojny, tvrdí top generál

  • Významný americký generál Mark Milley považuje testovanie čínskych hypersonických striel za znepokojivé
  • Generál pravdepodobne narážal na hypersonickú strelu, ktorá má údajne schopnosť obletieť zemeguľu
  • Je tak prvým americkým predstaviteľom, ktorý nepriamo potvrdil uskutočnenie testov
  • Testy mu pripomenuli moment zo studenej vojny. Podľa neho bude Čína v budúcnosti najväčšia geostrategická výzva
na hyper
TASR/AP.Andy Wong, Yang Guanyu
  • Významný americký generál Mark Milley považuje testovanie čínskych hypersonických striel za znepokojivé
  • Generál pravdepodobne narážal na hypersonickú strelu, ktorá má údajne schopnosť obletieť zemeguľu
  • Je tak prvým americkým predstaviteľom, ktorý nepriamo potvrdil uskutočnenie testov
  • Testy mu pripomenuli moment zo studenej vojny. Podľa neho bude Čína v budúcnosti najväčšia geostrategická výzva

Významný americký generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov USA, uviedol, že testovanie čínskych hypersonických striel „je veľmi znepokojivé“. Testy podľa generála ešte viac prispeli k eskalácii medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Generál sa o najnovších pretekoch v hypersonike rozhovoril pre David Rubenstein Show: Peer-to-Peer Conversations v televízii Bloomberg.

„To, čo sme videli, bola veľmi významná udalosť testu hypersonického zbraňového systému. A je to veľmi znepokojujúce,“ povedal generál, ktorý pravdepodobne narážal na testy hypersonických rakiet ešte z augusta.

Číňania mali otestovať raketu, ktorá mala byť schopná obletieť zemeguľu, a tak zaútočiť na svoj cieľ. Informácie o nej priniesol Financial Times.

Čína však v reakcii na článok uviedla, že správa bola nepresná a že išlo o test opakovane použiteľnej technológie, ktorá by mohla znížiť náklady na štart kozmických lodí.

„Podľa mojich vedomostí išlo o rutinný test kozmickej lode, ktorý sa používa na testovanie opakovane použiteľnej vesmírnej technológie,“ povedal novinárom hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien, uvádza TASR.

Moment podobný Sputniku 

Američania ale príliš čínskej verzii neveria. Ako pripomína agentúra Bloomberg, Milley je prvý vysoký predstaviteľ armády, ktorý nepriamo potvrdil tieto skúšky. Financial Times malo túto informáciu potvrdiť päť na sebe nezávislých zdrojov.

„Neviem, či je to moment podobný Sputniku, ale myslím si, že je k tomu veľmi blízko. Venuje tomu všetku našu pozornosť,“ uviedol Milley v rozhovore.

Generál pritom narážal na známy moment z čias studenej vojny, keď do vesmíru Sovieti vypustili umelú družicu Sputnik. Američania vtedy ostali v šoku a uvedomili si, ako veľmi zaostávajú vo vesmírnom programe za Rusmi.

Testy hypersonických rakiet tiež mohli spustiť takýto Sputnik efekt. Financial Times tvrdí, že po vykonaných testoch ostali Američania doslova v šoku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Raytheon Technologies Corp., ktorá nedávno úspešne otestovala hypersonickú raketu Gregory Hayes, tvrdí, že USA sú „prinajmenšom niekoľko rokov pozadu“ za Čínou vo vývoji hypersonickej technológie.

Čínske strely mali byť odpálené pomocou hypersonického klzáku. Takéto strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie ako zvuk.

V porovnaní s balistickými raketami sú síce pomalšie, nemajú však pevnú parabolickú dráhu letu, čo sťažuje ich odhalenie a zachytenie existujúcimi systémami protiraketovej obrany. Čínsky hypersonický klzák je jediné zariadenie tohto druhu, o ktorom vieme, že existuje.

Najväčšia geostrategická výzva  

Generálove slová prichádzajú v čase čoraz väčšej eskalácie medzi dvoma jadrovými veľmocami, ktorých vzťahy poznačuje aj to, čo Taiwan nazýva „šikanou“ zo strany Číny. V posledných mesiacoch Čína zintenzívnila prelety v blízkosti demokratického ostrova, ktorý považuje za svoju odštiepeneckú provinciu. Peking tvrdí, že Taiwan bude jedného dňa znovu zjednotený s Čínou.

Čína má v súčasnosti druhú najvyspelejšiu armádu na svete. „Rýchlo sa rozširujú vo vesmíre, v kybernetickom priestore a potom v tradičných oblastiach pevniny, mora a vzduchu,“ povedal generál v rozhovore.

„A prešli z pešej armády, ktorá bola v roku 1979 veľmi, veľmi veľká, na veľmi schopnú armádu, ktorá pokrýva všetky oblasti a má globálne ambície.“

zdroj: Flickr/U.S. Pacific Fleet

Čína, nie Rusko, bude podľa neho najväčšia strategická výzva pre Spojené štáty v budúcnosti. „V priebehu nasledujúcich 10, 20, 25 rokov – niet pochýb o tom, že najväčšou geostrategickou výzvou pre Spojené štáty bude Čína,“ povedal Milley. „Vyvinuli armádu, ktorá je skutočne významná.“

Za najväčšiu strategickú výzvu považuje Čínu aj prezident Joe Biden, ktorý tvrdí, že ide o zápas demokracie s autokraciami. Čína sa chce totiž v nasledujúcom polstoročí stať ekonomickou aj vojenskou jednotkou a predbehnúť tak Spojené štáty na pozícii svetového lídra.

Zdroje: Bloomberg, Financial Times, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá