Pre útok vo Vrútkach smúti Európska únia: Zomrel pri nezištnom statočnom čine, zachraňoval životy

  • „Zomrel pri nezištnom statočnom čine, keď chránil svojich kolegov a študentov - zachraňoval ich životy,“ uviedol Mammer hlavný hovorca EK Eric Mammer
  • Už vo štvrtok sa k útoku na škole vo Vrútkach vyjadril aj slovenský eurokomisár
vrútky útok
TASR/Erika Ďurčová
  • „Zomrel pri nezištnom statočnom čine, keď chránil svojich kolegov a študentov - zachraňoval ich životy,“ uviedol Mammer hlavný hovorca EK Eric Mammer
  • Už vo štvrtok sa k útoku na škole vo Vrútkach vyjadril aj slovenský eurokomisár

Európska komisia zdieľa šok a smútok Slovákov z tragédie, ktorá sa vo štvrtok stala vo Vrútkach, kde si útok na miestnej škole vyžiadal dvoch mŕtvych a viacero zranených vrátane detí. Uviedol to v piatok na pravidelnom brífingu hlavný hovorca komisie Eric Mammer.

Spresnil, že v mene predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej by chcel vyjadriť sústrasť a úprimnú podporu príbuzným a priateľom zástupcu riaditeľa, ktorý pri útoku zahynul.

„Zomrel pri nezištnom statočnom čine, keď chránil svojich kolegov a študentov – zachraňoval ich životy,“ uviedol Mammer.

Smútia spolu s Vrútkami

Na Slovensko odkázal, že exekutíva Európskej únie si praje rýchle uzdravenie zranených, medzi ktorými sú riaditeľka školy, dvaja študenti a dvaja policajti, a vyjadruje úprimnú solidaritu s obyvateľmi Slovenska.

Na jeho slová nadviazal v slovenčine Peter Stano – hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella -, ktorý pre TASR potvrdil, že zabitý učiteľ Jaroslav Budz bol v minulosti jeho triednym učiteľom.

Útočník z Vrútok nebol ani feťák a ani Róm. Poslanec ĽSNS Mazurek opäť šíri hoax

Stano v úvode svojho príhovoru uviedol, že jeho slová sú určené ľuďom na Slovensku a týkajú sa solidarity a spolupatričnosti Európskej únie.

„Rovnako ako vy, aj my sme šokovaní tragédiou vo Vrútkach a zdieľame váš smútok a bolesť. Dovoľte mi vyjadriť – v mene predsedníčky Európskej komisie a Európskej služby pre vonkajšiu činnosť – úprimnú sústrasť rodine, priateľom a bývalým študentom profesora Jaroslava Budza, ktorý bol aj mojím triednym učiteľom. Počas svojej kariéry vyučoval matematiku a chémiu. Jeho posledná lekcia však bola z ľudskosti: o odvahe, nezištnosti a sebaobetovaní. Zaplatil za ňu svojím životom, no zachránil životy iné. Česť jeho pamiatke!“ povedal Stano počas videokonferencie s novinármi a vyjadril nádej, že zranená riaditeľka školy, študenti a policajti sa čoskoro uzdravia.

Už vo štvrtok sa k útoku na škole vo Vrútkach vyjadril aj slovenský eurokomisár a podpredseda EK Maroš Šefčovič, keď uviedol, že smúti spolu s Vrútkami. „O to viac, že škola by mala byť jedno z najbezpečnejších miest. Zo srdca úprimnú sústrasť rodine učiteľa, ktorý za svoju odvahu zaplatil tú najväčšiu daň, a veľkú podporu všetkým zraneným,“ uviedol Šefčovič.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech