Útočník z Vrútok nebol ani feťák a ani Róm. Poslanec ĽSNS Mazurek opäť šíri hoax

  • Falošná informácia o útočníkovi zo školy vo Vrútkach nazbierala na sociálnych sieťach tisíce zdieľaní
  • Polícia všetky fámy o útočníkovi poprela, nejde o Róma ani narkomana, ako uvádza hoax
BeFunky-collage (99)
Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, TASR/Pavol Zachar
  • Falošná informácia o útočníkovi zo školy vo Vrútkach nazbierala na sociálnych sieťach tisíce zdieľaní
  • Polícia všetky fámy o útočníkovi poprela, nejde o Róma ani narkomana, ako uvádza hoax

Polícia musela na Facebooku opäť vyvracať hoax nabádajúci k nenávisti k Rómom. Na sociálnych sieťach sa rozšírila falošná správa, že muž, ktorý zaútočil na učiteľov a študentov vo Vrútkach, bol niekoľkokrát trestaný Róm, ktorý bol navyše narkoman. Nič z toho nie je pravda.

Napriek tomu sa začala nepravdivá informácia šíriť ako lesný požiar a z pôvodnej stránky nazbierala viac ako 2 700 zdieľaní. Pôvodný post sa objavil ako príbeh na Instagrame.

Kotleba používanie slova „cigán“ obhajuje albumom Rytmusa, vraj je to bežné

Na falošnú správu sa chytil aj poslanec ĽSNS. Na svojej Facebookovej stránke tiež uvádza, že útočníkom bol Róm. Nazbieral viac ako 820 zdieľaní. Nie je to prvý raz, čo Milan Mazurek zdieľal na svojej stránke hoaxy alebo priamo útočil na náboženstvo či etnikum. Je právoplatne odsúdený za nenávistné prejavy v rádiu.

Polícia na Facebooku upozorňuje, že ide o falošné informácie. Útočníka si policajti preverili a zistili, že nejde o žiadneho sfetovaného recidivistu rómskej národnosti.

Je však fakt, že raz dostal pokutu za fajčenie v priestoroch železničnej stanice a raz bol obvinený z vyhrážania sa nožom vlakovému personálu. Polícia však poprela, že by šlo o Róma. Nie je pravda ani to, že by fetoval toluén alebo prepadával ľudí vo vlakoch.

Uvedené informácie sme zverejnili nad rámec našich povinností a zvyklostí, avšak toto zverejnenie považujeme za verejný záujem, keďže sú masovo šírené dezinformácie, ktorých jediným cieľom je vyvolanie nenávisti, čo by mohlo mať za následok agresívne fyzické útoky voči istej skupine osôb, čomu chceme takýmto proaktívnym prístupom eliminovať,“ uvádza polícia.

Na Spojenej škole na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach v stredu 11. júna 22-ročný Martinčan zaútočil nožom a usmrtil zástupcu školy a zranil ďalších päť osôb. Pri zásahu prišiel o život aj 22-ročný útočník, ktorý bol v minulosti žiakom školy. Ranení, medzi nimi riaditeľka školy, dvaja žiaci a dvaja policajti, boli prevezení do martinskej nemocnice, všetci sú mimo ohrozenia života.

Zdroj: Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá