Prečo sa koronavírus šíri tak rýchlo? Môže to byť znečisteným ovzduším, tvrdia vedci

  • Talianski vedci skúmajú, ako sa koronavírus prenáša pomocou prachových častíc
  • Najviac prípadov sa totiž vyskytlo v najviac znečistených oblastiach Talianska
Znečistenie prostredia podľa výskumu malo vplyv na počet nakazených ľudí., Pixabay.com/Syaibatul Hamdi, jwvein
  • Talianski vedci skúmajú, ako sa koronavírus prenáša pomocou prachových častíc
  • Najviac prípadov sa totiž vyskytlo v najviac znečistených oblastiach Talianska

Šírenie koronavírusu, ktorým sa vo svete nakazilo viac ako 600-tisíc ľudí, môže súvisieť so znečistením ovzdušia. Vyplýva to zo štúdie publikovanej talianskymi vedcami, o ktorej informoval The Economist. Odborníci sa domnievajú, že vírus SARS-CoV-2 sa môže prenášať aj s pomocou prachových častíc.

Tím chemika Leonarda Settiho z univerzity v Bologni na severe Talianska sa snažil zistiť, prečo sa vírus šíri omnoho rýchlejšie na severe Talianska, konkrétne v industrializovanej Pádskej nížine, ako v iných častiach krajiny.

Odborníci zistili, že denná bilancia potvrdených prípadov názaky v severnom Taliansku úzko súvisí s mierou znečistenia, čo môže mať dva rozličné dôvdy. Ich hypotéza sa prikláňa k vysvetleniu, že pevné prachové častice v ovzduší môžu prenášať vírus na svojom povrchu. V Pádskej nížine je týchto častíc podstatne viac, ako vo zvyšku krajiny.

zdroj: Pixabay.com/moerschy

Vedci vychádzali z predchádzajúcich štúdií, ktoré uvádzajú, že sa podobným spôsobom môžu šíriť a iné vírusy. Ako napríklad tie, ktoré spôsobujú chrípku, infekcie dýchacích ciest, alebo osýpky.

Druhým vysvetlením korelácie medzi oboma javmi môže byť aj to, že vysoká koncentrácia prachových častíc v ovzduší zvyšuje náchylnosť na choroby.

Štúdia Settiho tímu ešte neprešla recenzivaním inými odborníkmi v odbore. Takáto prax však nie je v prípade nových štúdií o novom koronavíruse ničím nezvyčajným, poznamenáva The Economist. Akademici vychádzajú z predpokladu, že zdržiavanie publikácie výskumu je v súčasnej kríze doslova otázkou života a smrti.

Aj napriek tomu existuje šanca, že zníženie množstva pevných častíc v ovzduší prispeje k spomaleniu šírenia vírusu, podobne ako dobrovoľná izolácia.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá