Prečo sú slovenskí absolventi stále presvedčení o svojej jedinečnosti

  • Nie, ten diplom za teba prácu naozaj nespraví.
s1
unsplash.com
  • Nie, ten diplom za teba prácu naozaj nespraví.

Už sme si asi zvykli na večné sťažnosti mladých ľudí a ich rodičov na zlé pracovné podmienky v našej krajiny. Mladý človek tu vyštuduje aj dve vysoké školy, je plný plánov a mladíckej nádeje, no reálny život ho hneď schladí. Starí rodičia potom lamentujú, aké to majú ich vnúčatá ťažké a akí sú to chudáčikovia.

foto:unsplash.com

Je to však naozaj tak? Je to tu až tak na nič, že jedinou možnosťou je odísť do Rakúska, Anglicka alebo Dánska? V niektorých prípadoch sa zdá, že absolventi si za svoju nie príliš ružovú životnú situáciu môžu sami. Prečo? Pretože nič nerobia, sú síce plní, očakávaní ale zároveň aj pasivity.

Veľké percento slovenskej mládeže má pocit, že je potrebné sa riadiť podľa takzvaného rodinného vzorca. Pôjdeš ako každý slušný človek na vysokú školu, dostaneš diplom, staneš sa hneď prvý rok manažérom, a potom už len žena, svadba, deti a dom na hypotéku. Predstava je to naozaj impozantná, no zároveň naivná, ak si myslíš, že to príde samé.

foto:unsplash.com

25-ročný absolvent dnes pokojne príde do firmy s pekne zviazaným diplomom, no tam to končí. Väčšina vysokoškolákov má na konci štúdia presne 0 dní praxe. Zato očakávania niekde v nebesiach, s pokojom budhistu si vypýta služobné auto, nástupný plat 1500 eur a gastrolístky k tomu.

Nie je to však tak, že študenti nerobia vôbec nič. Predsa len ten rum v KC-čku niečo stojí. Študent právnickej fakulty tak pracuje ako barman v Starom Meste. Zladenie praxe s oborom štúdia je naozaj výnimočné.

foto:unsplash.com

Problémom je samozrejme aj fakt, že na Slovensku je neúmerne veľa vysokých škôl na počet obyvateľov. Realita je potom taká, že študujú aj tí, ktorí na to reálne nemajú.

No pritom je tu toľko možností, ako sa odlíšiť od pasívneho davu. Stačí byť aspoň trochu proaktívny. A výhovorka, že na východe nie je práca, naozaj nepomôže. Firmy si dnes radi do svojich vôd pustia mladých ľudí, ktorí majú chuť učiť sa nové veci. Aj, keď budeš dva mesiace pracovať zadarmo, teda lepšie povedané „len“ za vedomosti určite ťa to posunie o krok vpred.

foto:pixabay.com

Pozitívne myslenie a motivačné citáty ťa totižto ďalej neposunú. Presne ako utvrdzovanie samého seba, že aj mozgy ako Gates a Zuckerberg zdupkali z vysokej školy. Áno, nedoštudovali jednu z najprestížnejších univerzít sveta, nie vysokú školu v Hornej Dolnej.

Preto ak si ešte nenaskočil na tvoju kariérnu dráhu, čítaj, urob si online certifikát z oblasti, ktorá ťa zaujíma, hlavne niečo rob. Potom sa nebudeš musieť vyhovárať ani na krízu alebo zlú ponuku práce. Ak investuješ svoj čas do samovzdelávania, budeš vedieť, v čom si dobrý, čo chceš robiť a na trhu sa určite nestratíš.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá