Pred prezidentský palác nainštalovali obrovskú panvicu. Pristavila sa pri nej aj Čaputová 

  • Organizácia Greenpeace umiestnila na fontánu na Hodžovom námestí obrovskú panvicu, ktorá má znázorňovať prehrievanie planéty
  • Upozornila tak na postupujúcu klimatickú krízu a nedostatočné kroky politikov na zníženie emisií skleníkových plynov
deka
TASR, Greenpeace Slovensko
  • Organizácia Greenpeace umiestnila na fontánu na Hodžovom námestí obrovskú panvicu, ktorá má znázorňovať prehrievanie planéty
  • Upozornila tak na postupujúcu klimatickú krízu a nedostatočné kroky politikov na zníženie emisií skleníkových plynov

Podľa organizácie je jednou z možností ako postrčiť politikov k akcii aj verejný tlak. Preto počas aktivity pozvala verejnosť na Klimatický štrajk, ktorý sa bude konať 20. septembra.

Prezidentke panvica pred palácom neprekážala 

Zuzana Čaputová už pred časom vo svojom statuse upozornila na klimatickú zmenu, ktorú podľa nej symbolizuje aj súčasná vlna horúčav. V tejto súvislosti vyzdvihla, že sa Slovensko prihlásilo k dohode o dosiahnutí uhlíkovej neutrality v roku 2050.

„Nejde však len o veľké strategické ciele. Každý z nás môže aj v malom prispieť k tomu, aby sme sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie a ohľaduplnejšie,“ myslí si prezidentka.

Prezidentka prišla iniciátorov kampane podporiť osobne. „Pri aktivistoch sa na chvilu zastavila aj pani prezidentka, ktorú v čaká v najbližších dňoch rokovanie s ministrom životného prostredia, ako aj vystúpenie na Klimatickom summite OSN v New Yorku,“ vyjadril sa vo facebookovej skupine Slovenský ochranársky snem Juraj Rizman, ktorý je poradcom prezidentky pre životné prostredie a občiansku spoločnosť.

zdroj: Greenpeace Slovensko

„Horiace lesy na rôznych miestach na celej Zemi, topenie ľadovcov alebo hurikán Dorian sú silné prejavy klimatickej krízy, v ktorej sme sa ocitli všetci spoločne. A to je len začiatok. Už nie je čas na slová, potrebujeme nový recept pre to, ako budeme žiť na tejto planéte. Spoločne so študentami budeme 20. septembra štrajkovať. A naozaj veríme, že si ľudia aj na Slovensku uvedomujú vážnosť situácie a pridajú sa k nám,” vyjadril sa v oficiálnom stanovisku koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Radek Kubala.

zdroj: Greenpeace Slovensko

Podľa Greenpeace napriek mnohým deklaráciám a stratégiám nekonajú dostatočne rýchlo ani slovenskí politici. 

„Už nechceme počúvať, ako sme pred tridsiatimi rokmi ušetrili veľa emisií, už nechceme sledovať nezmyselné dotácie fosílneho priemyslu a ani zdržiavanie rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Nebaví nás ani počúvať výhovorky a večné zbavovanie sa zodpovednosti a ukazovanie prstom na iné krajiny. Existuje množstvo spôsobov, ako môže Slovensko znižovať svoje emisie. Politici sa musia prestať hľadieť len 4 roky dopredu a musia nabrať odvahu ochrániť svojich občanov pred narastajúcou klimatickou zmenou,” uviedol Kubala.

zdroj: Greenpeace Slovensko

Aktivita Greenpeace sa deje dva týždne pred ohláseným Klimatickým štrajkom, na ktorý študenti vyzvali aj ďalších ľudí, aby sa k nim pridali. Štrajk je zatiaľ 20. septembra v podobe zhromaždení a pochodov ohlásený v stovkách miest po celom svete a z toho v štyroch na Slovensku – v Bratislave, Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici. Nasledovať ho bude klimatický akčný týždeň s ďalšími tisíckami udalostí.

zdroj: TS Greenpeace Slovensko, Facebook.com/Z. Čaputová, Juraj Rizman

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá