Predával pohľadnice a prespával v aute. Dnes má na konte 2 miliardy a svojím príbehom inšpiruje celý svet

  • John Paul Jones DeJoria nemal ľahký osud
  • Dokázal však využiť všetky negatíva a dnes má na konte miliardy
John Paul DeJoria
instagram/paulmitchellaus, instagram/curricula_co
  • John Paul Jones DeJoria nemal ľahký osud
  • Dokázal však využiť všetky negatíva a dnes má na konte miliardy

Málokedy sa stretneme s ľuďmi, ktorí, metaforicky povedané, vstali z popola. Dej niektorých príbehov dokonca pripomína stránky dramatického románu so šťastným koncom. Podobne to mal aj John Paul Jones DeJoria. Jeho príbeh patrí k najinšpiratívnejším. John Paul sa narodil 13. apríla 1944 v Los Angeles.

Jeho život už od detstva nevyzeral príliš ideálne. Keď sa jeho rodičia rozviedli, mal dva roky. Príjmy v rodine teda neboli príliš vysoké. DeJoria sa už ako 9-ročný rozhodol pomáhať svojej matke. Spolu s bratom totiž predávali vianočné pohľadnice. Behal od domu k domu a snažil sa zvýšiť príjem v rodine.

Niekoľkokrát prišiel o prácu

Aj napriek obrovským snahám sa jeho matke nepodarilo zarobiť také množstvo peňazí, aby mohla deti uživiť. Spolu s bratom ho umiestnili do detského domova. Vplyvom všetkých negatívnych faktorov sa neskôr ocitol aj v skupine grázlov, ktorí ho ťahali ešte viac ku dnu.

Portál Thefamouspeople.com uvádza, že počas štúdia na strednej škole ho učiteľ matematiky upozornil, že ak sa nevzdá temného života, nikdy v tom reálnom neuspeje. Povzbudený jeho slovami sa teda rozhodol k zodpovednejšiemu prístupu k životu a nastúpil do námorníctva USA, kde pôsobil dva roky.

Elon Musk opäť šokuje. CBD je fake a nemá žiadny účinok, povedal v podcaste

Po skončení výkonu tejto služby, konkrétne v roku 1964, veľa ušetrených peňazí nemal. S myšlienkou o vysokej škole sa tak pohrávať nemohol a zamestnal sa ako predavač. Neskôr však vystriedal niekoľko povolaní. Bol ošetrovateľom, poisťovákom či podomovým predajcom šampónov. Postupne tak v oblasti vlasovej kozmetiky naberal potrebné informácie.

Neskôr pracoval aj v spoločnosti Redken Laboratories ako zástupca predaja výrobkov starostlivosti o vlasy. Po roku a pol sa začal starať o dve divízie, no v roku 1975 bol kvôli nezhode v obchodných stratégiách z práce prepustený. S vlasovou kozmetikou pracoval aj v nasledujúcej značke – Fermodyl Hair Care, kde školil predajné sily. Aj napriek tomu, že tržby vo firme stúpli o 50 %, bol prepustený.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Curricula & Co (@curricula_co)

Prespával v aute

Blízky priateľ DeJoria, a to Paul Mitchell bol špičkovým kaderníkom. Rozhodli sa, že spolu založia spoločnosť, ktorá niesla názov John Paul Mitchell Systems. V rámci značky vyvinuli vlastný šampón s kondicionérom a chystali sa ho ponúkať zákazníkom. Ak doteraz celý životný príbeh DeJoria neznel príliš komplikovane, názor možno zmeníš po prečítaní ďalších riadkov. Investor im sľúbil pol milióna dolárov, ale nakoniec sa tak nestalo. 

Aby mohol DeJoria splatiť všetky nahromadené dlhy, spolu s kamarátom predali veľkú časť majetku. Bol teda nútený prespávať v aute. Žil tak niekoľko týždňov. Portál Biztweet uvádza, že z titulu bezdomovca mu pomohla herečka Joana Pettet. Práve na jej zaklopanie na okno auta sa DeJoria prebudil. Nakoľko bola situáciou absolútne znepokojená, ponúkla mu možnosť dočasne u nej bývať. Skrachovaný podnikateľ tak zadarmo býval v byte svojej kamarátky.

Ťažké životné obdobie zažíval aj v momente, keď ho ako 22-ročného opustila manželka. Rozhodla sa, že viac nechce byť matkou ich dvojročného syna a odišla. Vzala si veľkú časť peňazí a DeJoria nechala samého s malým dieťaťom. Ten bol odkázaný na zber prázdnych fliaš od Coca-Coly. Za ich odovzdanie následne dostal peniaze.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paul Mitchell Australia (@paulmitchellaus)

Karta sa obrátila

Aj napriek nepriaznivému osudu sa DeJoriovi podarilo pozbierať. Začal od nuly a spustil boj o prežitie firmy. Situáciu vzal vlastných svojich rúk. Nechcel nič nechať na náhodu. Osobne totiž chodil od kaderníctva ku kaderníctvu a ponúkal im svoje výrobky. Neskôr, opäť v spolupráci s Paulom Mitchelom, otvoril vlastné vlastné vlasové štúdio a biznisu sa začalo postupne dariť.

Portál BiztTweet uvádza: „Postupne pribudli kaderníctvu nové pobočky a po dvoch rokoch firma zarobila prvý milión dolárov. Ten aspoň splatil dlhy. Rast pokračoval. Po piatich rokoch mala firma ročný zisk vo výške desiatich miliónov, po desiatich sto miliónov a po dvadsiatich závratných 600 miliónov amerických dolárov.“ Karta sa teda konečne začala obracať v jeho prospech.

Portál Famous entrepreneurs uviedol, že k lepším vyhliadkam a úspechu neskôr prispela aj jeho firma The Patrons Spirits Company, ktorá je svetoznámou značkou tequily. John Paul DeJoria tiež vlastní sedemdesiat percent spoločnosti The Patrons Spirits Company, ktorá je svetoznámou značkou tequily.

Okrem toho si na konto môže pripísať aj úspechy filmového priemyslu. V roku 2008 sa predstavil napríklad v komediálnom filme Zohan: Krycie meno kaderník.

Podľa Forbesu jeho čistý majetok je približne 2,6 miliardy. Ako mnohí ostatní aj on sa v súčasnosti venuje filantropii. Vďaka jeho činnosti bolo jedlo zabezpečené približne pre viac ako 400 000 chudobných detí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paul Mitchell Australia (@paulmitchellaus)

Zdroje: thefamouspeople, Biztweet, Famous entrepreneurs

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech