Predplať si svoju kávu na mesiac dopredu a pomôž obľúbenej kaviarni prežiť krízu

  • Projekt vznikol z iniciatívy dvoch šikovných milovníkov kávy
  • Chcú ním upozorniť na ušlý zisk, ktorý kaviarne či pražiarne počas najbližšieho obdobia čaká a predísť mu vďaka pomoci od zákazníkov
kaviarne
Juliana Gubišová (na foto vľavo) je jednou zo zakladateľov iniciatívy na pomoc kaviarenskému biznisu počas krízy s diagnózou korona. Foto: Juliana Gubišová/unsplash.com
  • Projekt vznikol z iniciatívy dvoch šikovných milovníkov kávy
  • Chcú ním upozorniť na ušlý zisk, ktorý kaviarne či pražiarne počas najbližšieho obdobia čaká a predísť mu vďaka pomoci od zákazníkov

Iniciatíva #neviemzitbezkavy je pomocou pre tých, ktorí to v súčasnosti potrebujú najviac. Už je tomu týždeň, čo kaviarne a reštaurácie na celom Slovensku zatvorili svoje prevádzky. Najdesivejší je fakt, že doba, kedy znovu privítajú prvých návštevníkov je neurčitá.

Juliana Gubišová a Dalibor Slávik sa rozhodli, že situáciu treba riešiť ešte skôr, než si vyžiada obete. Najhorším možným scenárom pre všetkých je totiž to, že by už otvoriť nemuseli. Juliana miluje výberovú kávu a vyhľadáva príjemné kaviarne so zhovorčivými baristami. Okrem toho, že má rada zmysluplné diskusie a otvorené mysle, venuje sa aj dobrovoľným iniciatívam. Dalibor je kaviarenský filozof a preto je pre nich oboch na prvom mieste udržať kaviarenskú kultúru na Slovensku aj po koronakríze stále živú a vitálnu.

Keďže majitelia prevádzok a baristi majú teraz plné ruky a hlavy toho, ako sa udržia v dobrej forme a nad vodou, ty asi rozmýšľaš nad tým, aké je to žiť bez skvelej peny na kapučíne. Iniciatíva #neviemzitbezkavy tu dáva možnosť predplatiť si priamo na číslo účtu svojej obľúbenej kaviarne ďalšie budúce kávičky a koláče. Tak, ako pomôžeš teraz, budeš môcť hodovať neskôr. A navyše s dobrým pocitom, že si zachránil kamarátov z kaviarne na rohu.

Naším cieľom nie je nahradiť prevádzkam ušlý zisk. Je nám jasné, že kávy a koláčiky raz budú musieť byť vydané,“ píšu autori iniciatívy na svojej stránke. 

Ako celý projekt vznikol? Kto za ním stojí? Oslovovali ste jednotlivé prevádzky postupne?

Celý projekt #neviemzitbezkavy vznikol tak, že Daliborovi Slávikovi, veľkému kávomilcovi, skrsla v hlave myšlienka vytvoriť priestor, v ktorom by spojil zákazníkov a kaviarne aj v tomto obmedzenom období. Keď som sa o tejto myšlienke dozvedela ja, napadlo mi spraviť web, kde by si ľudia mohli jednoducho nájsť svoju obľúbenú kaviareň a podporiť ju. Ponuky tvoria samotné kaviarne. Za celým projektom stojíme teda my dvaja. Našim cieľom nie je vytvoriť ekonomicky funkčný model, ale vyvolať v ľuďoch súdržnosť a empatiu voči všetkým okolo nás, nech sa už snažia vynájsť akokoľvek. Myšlienku zdieľame s rôznymi kávovými nadšencami ako i majiteľmi a majiteľkami kaviarní, v podstate s každým, koho baví káva.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Majitelia napokon môžu do zoznamu pridať svoju kaviareň. Prebieha z vašej strany nejaké následné schvaľovanie? Alebo sa môže zapojiť v podstate hocikto?

Ktokoľvek nemôže pridať svoju obľúbenú kaviareň, to musí spraviť majiteľ/ka alebo prevádzkar/ka. Na našej stránke je krátky formulár, ktorý nám odošle odpovede a my ich následne prepíšeme na stránku.

Keďže spolu s Daliborom sme súčasťou kaviarenskej komunity, ohraničujeme výber iba na kaviarne, ktoré ponúkajú kávu, maximálne brunch, prípadne koláč.

Aký je ideálny výsledok celej iniciatívy?

Je treba povedať, že mnoho kaviarní má aj svoje pražiarne a v momentálnej situácii ešte fungovať vedia. Každý sa snaží vynájsť ako sa dá.

Ideálny výsledok je, že všetko bude fungovať, ako kedysi. Kedy to bude, nikto netuší.

Chceme ponúknuť možnosť udržiavať vzťahy a hodnoty, ktoré spolu s baristami pri káve všetci vytvárame. Ideálny výsledok je, že kávová komunita nájde spôsob ako ďalej ekonomicky žiť a rozvíjať všetko to, čo k tomu patrí. Posilní to vzťahy, súdržnosť, vzniknú nápady. Chceli by sme byť aj naďalej tohto súčasťou, budovať a kultivovať vzťahy, priestor, rozvíjať kávovú komunitu a snažiť sa o udržateľnosť tejto subkultúry.

Kritická situácia spojená so zatvorením prevádzok bude trvať do odvolania, ktoré nevieme kedy nastane. Aká je vaša prognóza? Vymizne kaviarenská kultúra Slovákov, ktorú si tak dlho budovali?

Keďže pražiarne môžu fungovať stále a dopyt po káve je, verím, že toto Slovensku nehrozí. Ktovie, možno nás práve táto kríza posunie do novej roviny, v ktorej ešte viac utužíme naše vzťahy.

Kam až môže zájsť kritická finančná situácia malých kaviarní? Môžu niektoré skutočne zaniknúť? O ktoré sa možno obávate najviac?

Myslím si, že ak by sme premýšľali neuvážene, vyberali si z bánk všetky peniaze a dávali si ich do vankúšov, tak by sa skôr či neskôr mohlo stať, že by nám tu všetko padlo na nos, vrátane kaviarní. Peniaze sú vtedy dobré, keď sú v obehu. Ak ich máte doma vo vankúši, veľkú hodnotu vám neprinesú. Preto veríme, že medzi ľuďmi je potrebné udržiavať súdržnosť a dobré vzťahy.

Ľudia môžu pomôcť tým, že si objednajú aj balíčky s kávou, ktoré im kuriér doručí. Akým spôsobom to funguje a z akých kaviarní/pražiarní môžu objednávať?

Predaj zrnkovej kávy sa po mimoriadnych opatreniach nezastavil. Mnohé kaviarne, aj tie, ktoré nie sú na našej stránke, predávajú kávu pre svojich zákazníkov i naďalej. V súvislosti s tým ponúkajú aj rôzne kuriérske služby, avšak my im tieto služby nesprostredkúvame. Je to na komunikácii s konkrétnou kaviarňou. Dnes som napríklad zahliadla informáciu od Pána Králička v Bratislave, že bude každý utorok a štvrtok isté hodiny otvorený iba na predaj zrnkovej kávy či pražiareň Concept Coffee Roasters, v ktorej majú stále plné ruky práce. Kaviarne sa vynachádzajú a my sme tomu iba radi.

Malí podnikatelia majú v týchto časoch situáciu naozaj komplikovanú. Ak si chceš prečítať viac o tom, ako známe prevádzky rozmýšľajú v čase korony, čítaj viac TU >> Covid-19 je podnikateľská výzva, držme si palce, hovoria mladí úspešní Slováci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá