PREDPOVEĎ: Dnes na Slovensku vyvrcholí „africká vlna“, už večer nastane rapídna zmena

  • Dnes vyvrcholí prílev teplého vzduchu a aj prachu zo Sahary
  • Večer dorazia zrážky, vzniknúť môžu aj búrky
Blesky a saharský prach na aute.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, TASR/Dano Veselský
  • Dnes vyvrcholí prílev teplého vzduchu a aj prachu zo Sahary
  • Večer dorazia zrážky, vzniknúť môžu aj búrky

Dnes nás opäť čaká poriadne teplý deň. Cítiť to bude hlavne kvôli tomu, že k nám prúdi teplý vzduch aj s prachom zo Sahary. Večer však dorazia na naše územie zrážky, ktoré prach zmyjú.

Už od začiatku veľkých sviatkov je na našom území teplejšie. Môže za to silná tlaková níž, ktorá tlačí na našu oblasť teplý vzduch zo západu. Takže teploty aj dnes stúpnu a prach zo Sahary dosiahne svoj vrchol.

Kde bude najteplejšie?

Dnes nás čakajú teploty, ktoré sú pre túto dobu roka nezvykle vysoké. Teploty sa budú pohybovať od 21 °C na severe stredného Slovenska až do 26 °C na niektorých miestach. Ako uvádza portál iMeteo.sk, na juhu stredného a východného Slovenska bude ešte teplejšie.

Už včera sme na Slovensku akoby zažili prvý letný deň a vyzerá to tak, že dnes to bude podobné. Teploty, ktoré momentálne máme, pripomínajú skôr jún.

Počasie na horách bude odlišné. Vo výške 1 000 metrov prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 8 °C a najvyššia denná teplota 15 °C.

Na severozápade a pri hraniciach s Českom sa počas podvečera Veľkonočného pondelka spolu so zvyšujúcou sa oblačnosťou začnú objavovať predfrontálne prehánky a búrky. Môžu priniesť miestami viac zrážok, hlavne v hornatých oblastiach regiónov.

Vzniknúť môžu aj búrky

Studený front, ktorý príde, ukončí obdobie veľmi teplých dní a prinesie so sebou silný dážď. Na jeho čele sa môžu objaviť aj búrky.

Tento front postupne prejde cez celé Slovensko od západu a prinesie ochladenie. Zároveň spôsobí, že veľké množstvo saharského prachu, ktoré teraz vidíme vo vzduchu, padne na zem.

sahara prach saharský piesok slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Studený front tak ukončí dve extrémne situácie: nezvyčajne vysoké teploty pre túto dobu a veľkú koncentráciu saharského prachu vo vzduchu. Ako informuje portál Počasie & Radar, už zajtra pocítime ochladenie až o 10 °C a môžeme sa tešiť na čistejší vzduch.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá