Zem už nepotrebuje 24-hodinový deň. Vedci upozorňujú na časovú anomáliu, ktorá by prepísala dejiny

  • V najnovšej štúdii sledovali vedci vzťah medzi otáčaním Zeme a časom
  • Zistili, že vo vesmíre došlo k zmene, ktorá môže zapríčiniť o sekundu kratšie dni
o sekundu kratší deň
Ilustračná snímka, Freepik
  • V najnovšej štúdii sledovali vedci vzťah medzi otáčaním Zeme a časom
  • Zistili, že vo vesmíre došlo k zmene, ktorá môže zapríčiniť o sekundu kratšie dni

Nedávna vedecká štúdia v časopise Nature, o ktorej informuje portál Independent, poukazuje na to, že Zem by mohla v blízkej budúcnosti potrebovať „zápornú sekundu“. To znamená, že by sa odobrala sekunda z času, ako ho poznáme.

Bez tohto kroku sa údajne nezaobídeme, pretože rotácia Zeme sa postupne zrýchľuje.

Tradične sme totiž zvyknutí, že jedno otočenie našej planéty trvá presne 24 hodín, ale táto rýchlosť sa mierne zmenila. Na zmeny v rýchlosti rotácie má vplyv aj globálne otepľovanie, ktoré prostredníctvom zmeny v rozložení ľadovcov spomaľuje potrebu zavedenia zápornej sekundy o tri roky, tvrdia výskumníci.

Zrýchlenie rotácie si vyžaduje zmenu času

Mnohé technológie dneška, ako sú počítače či finančné trhy, sú závislé na presnom a konzistentnom meraní času. Keďže rotácia Zeme nie je konštantná, občas sa stalo, že sa musela pridávať sekunda na zosúladenie času s rotáciou. Súčasný trend zrýchlenia rotácie však naznačuje, že namiesto pridávania budeme musieť sekundu skôr či neskôr odobrať.

Tento jav by znamenal, že na určitý deň by sekunda 23.59.59 jednoducho vôbec „neexistovala“. Hodiny by preskočili z 58. sekundy priamo na ďalší deň.

Duncan Agnew, hlavný autor štúdie a geofyzik z Scripps Institution of Oceanography pri University of California, San Diego, to považuje za zásadnú situáciu. Hoci neprinesie žiadnu katastrofu, ale je to významný ukazovateľ nezvyčajných časov, v ktorých žijeme.

Ako by sa to uskutočnilo?

Zatiaľ nie je jasné, či by sa zápornú sekundu dalo v súčasnej počítačovej infraštruktúre implementovať bezproblémovo. Hoci bolo od roku 1972 pridaných 27 sekúnd, nikdy predtým nebola sekunda odobratá. Softvér vraj nie je na takúto zmenu pripravený.

Patrizia Tavella z Oddelenia času pri Medzinárodnom úrade pre miery a váhy uvádza, že záporná sekunda nebola nikdy pridaná ani testovaná, a preto môže priniesť bezprecedentné problémy.

Počítače mali už v minulosti problémy so sekundou navyše. Napríklad v roku 2012, keď bola pridaná sekunda, sa objavili problémy u rôznych spoločností vrátane Redditu a leteckej spoločnosti Qantas Airlines.

Niektorí argumentujú, že by sekundy navyše nemali existovať. Snažia sa zmeniť časy tak, aby neboli potrebné, pričom technologické spoločnosti pridávajú zlomky sekúnd počas celého dňa, aby hodiny zostali presné.

Predtým, keď čas priamoúmerne zodpovedal pohybu Zeme, sekunda navyše nikomu nechýbala. Od 50. rokov 20. storočia sa však čas zakladá na atómových hodinách, ktoré sú presnejšie, a preto sa odchýlili od menej spoľahlivej rotácie Zeme.

Na demonštráciu pri pokuse využili vedci simuláciu zmeny času. Tá ukázala, že v čase 23.59.59 by odobratím jednej sekundy čas skutočne prešiel na 23.59.58, čím by sa simuloval efekt zápornej sekundy. Tento krok by tak znamenal v histórii merania času zásadný krok. Vyžadoval by si prehodnotenie a prispôsobenie mnohých systémov.

Zdroje: Nature, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá