Predražené Chorvátsko odrádza turistov. Iné regióny Balkánu sú oveľa lacnejšie (PREHĽAD)

  • Nemcov vyjdú dovolenky v zahraničí lacnejšie ako doma
  • Slovensko pre nich zaujímavé nie je
Na snímke dovolenkári v Chorvátsku a Nemecký Frankfurt.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Freepik/frimufilms
  • Nemcov vyjdú dovolenky v zahraničí lacnejšie ako doma
  • Slovensko pre nich zaujímavé nie je

Často si volíme dovolenku na Slovensku preto, aby sme ušetrili. Úplne inak to ale majú Nemci, ktorým sa viac oplatí vycestovať do zahraničia, ako zostať dovolenkovať vo vlastnej krajine.

Nemecký federálny štatistický úrad Destatis zverejnil štatistiku, ktorá uvádza, že na výber majú viacero možností. Drahšie sú pre Nemecko len severské krajiny, inak takmer všade zaplatia za hotely aj reštaurácie menej. Kam sa im oplatí ísť najviac?

Kde je najlacnejšie?

Destatis uvádza, že v dovolenkových destináciách južnej a juhovýchodnej Európy je cenová hladina za reštauračné a hotelové služby výrazne nižšia ako v Nemecku. Najdrahšie vyjde Nemcov dovolenka v Taliansku, ktorá bola v apríli 2024 najvyššia spomedzi vybraných dovolenkových destinácií na juhu a juhovýchode Európy. V talianskych reštauráciách a hoteloch to však bolo stále o 5 % lacnejšie ako Nemecku. Výsledky zverejnili aj na sociálnej sieti X.

V Chorvátsku to bolo pre nemeckých turistov lacnejšie o 18 %, na Malte zas o 21 %. V Grécku môžu zas dovolenkovať o 23 % lacnejšie a podobne je to aj na Cypre. Tam dovolenkári zaplatia o 24 % menej za reštauračné a hotelové služby ako v Nemecku.

„V Grécku stojí prenocovanie alebo stravovanie v reštauráciách o 23 % menej a v Turecku dokonca o 41 % menej ako v Nemecku,“ spresňuje Deutsche Welle.

Ešte lacnejšie to mali nemeckí dovolenkári v Španielsku. Rozdiel oproti domácej krajine tam bol 26 %, v Portugalsku to bolo ešte viac, a to 32 %. Dobre obstálo aj Turecko, kde rozdiel predstavoval až 41 %.

Cenové hladiny boli najnižšie zo všetkých vybraných dovolenkových destinácií v krajinách juhovýchodnej Európy. Napríklad v Albánsku boli nižšie až o 54 % a v Bulharsku o 55 %. Pobyty v hoteloch a návštevy reštaurácie tam stoja menej o viac ako polovicu. Slovensko evidentne pre Nemcov zaujímavé nie je, do štatistík ho nezaradili.

Štatistický úrad dodáva, že v niektorých susedných krajinách Nemecka sú reštauračné a hotelové služby výrazne lacnejšie. Cenová hladina vo Francúzsku bola o 2 % nižšia. V našom susednom Rakúsku to zas bolo o 3 % nižšie. V Poľsku to bolo 19 % pod úrovňou a v Českej republike o 36 % pod úrovňou.

Drahí Švajčiari

Nie všade je pre Nemcov lacno. Viac ich dovolenky zo zahraničia stoja v Škandinávii. Zo štatistiky vyplýva, že v Dánsku musia na rovnaké služby vyčleniť o tretinu viac peňazí, v Nórsku o 23 % a vo Švédsku o 2 % viac. Najmenej sa im oplatí vycestovať do Švajčiarska. Za jedlo a ubytovanie tu zaplatia omnoho viac ako doma.

Na druhej strane, dovolenky v severnej Európe a v niekoľkých susedných krajinách Nemecka boli drahšie ako v Nemecku, dopĺňa Destatis. Zo všetkých vybraných dovolenkových destinácií bola cenová hladina v apríli 2024 najvyššia vo Švajčiarsku.

Vypočítali, že návštevy hotelov a reštaurácií tam stáli o 49 % viac ako v Nemecku. Výrazne drahšie boli aj obľúbené dovolenkové destinácie Dánsko a Nórsko, kde si museli priplatiť o 23 a 32 % viac.

Pre porovnanie, Fínsko bolo o niečo lacnejšie – dovolenka tu však bola stále o 13 % drahšia ako v Nemecku. V Holandsku museli turisti zaplatiť o 12 % viac. O niečo viac, a to 2 %, si musel priplatiť aj ten, kto cestoval do obľúbeného Švédska.

Zdroje: Destatis, DW, X/Statistisches Bundesamt

Najnovšie videá

Trendové videá