PREHĽAD: COVID automat má na celom Slovensku oddnes zelenú farbu, možno je to naposledy. Tieto pravidlá stále platia

 • Prehľad opatrení, ktoré platia aj v zelených okresoch
 • Režim na hraniciach sa od pondelka mierne mení
covid automat 19. júl
MZSR, NCZI
 • Prehľad opatrení, ktoré platia aj v zelených okresoch
 • Režim na hraniciach sa od pondelka mierne mení

Od pondelka 19. júla sa Slovensko obrazne ponorí do zelenej farby. COVID automat už nemá žiadne žlté, oranžové, ani červené okresy. To však neznamená, že prestávajú platiť všetky protipandemcké opatrenia. 

Tieto opatrenia stále platia aj v zelenom okrese:

 • Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach
 • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 50 % kapacity v prípade státia, v prípade sedenia 75 %, do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy
 • Otvorené sú aj  fitness centrá s maximálnou kapacitou 50 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky s maximálnou kapacitou do 100 osôb, respektíve 50 % obsadenosť. Pri vstupe do vnútorných priestorov aquaparkov a wellness centier, je potrebné preukázať sa negatívnym testom
 • Bez obmedzení fungujú reštaurácie a podniky, kiná, múzeá aj galérie, rovnako ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov. Bazény fungujú bez obmedzení

Posledný zelený týždeň

Analytici z projektu Dáta bez pátosu uvádzajú, že trend vývoja naznačuje, že si pravdepodobne užijeme posledný „zelený“ týždeň. V niektorých regiónoch sa totiž situácia zhoršila a tak môžeme očakávať opäť žltú farbu na semafore.

Dáta bez pátosu už viackrát upozornili na to, že COVID automat Slovensko zaviedlo vlani na Mikuláša a odvtedy sa nezmenil. To je však podľa analytikov chyba. 

Jeho Mikulášska verzia bude konečným klincom do rakvy celého spoločenského, kultúrneho a športového života. Ak sa nezmení, tak ani školy neotvoríme. A zmeniť sa ho veru nikto nechystá a tak sa „zelenáme“ posledný týždeň od 19-25. júla. Potom sa idú žrebovať farby,“ uvádzajú analytici na sociálnej sieti.

Čaká nás aj karanténa pre ľudí, ktorí budú z 99,5 % zdraví a chaos v PCR testovaní, ktoré nie je podľa analytikov dobre nastavené.

Dáta bez pátosu: Čaká nás posledný zelený týždeň podľa COVID automatu. Pribudlo 37 nových prípadov

Režim na hraniciach sa mení

Od 19. júla budú môcť pricestovať na Slovensko bez karantény len plne zaočkované osoby. Nepočítajú sa medzi nich ľudia, ktorí majú za sebou len prvú dávku dvojdávkovej vakcíny, ale ani ľudia, ktorí sú tesne po podaní druhej dávky. 

Karanténu nemusia absolvovať len ľudia, ktorí majú už 14 dní po druhej dávke vakcíny alebo 21 dní po podaní vakcíny s jednodávkovou schémou.

Na ostatných sa vzťahuje 14-dňová karanténa. Každý cestujúci si musí vyplniť formulár e-hranica. Ak si ho raz vyplníš, platí ti 30 dní. 

Nezaočkovaná osoba je povinná registrovať sa cez formulár eHranica pri každom návrate zo zahraničia, uvádza rezort zdravotníctva.

Po príchode je povinná zostať v karanténe, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu končí dovŕšením 14. dňa. Karanténa platí aj pre všetkých členov spoločnej domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemajú inú výnimku z karantény. Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Test je v tomto prípade hradený štátom. Na PCR vyšetrenie bude osoba objednaná automaticky po registrácii v eHranici.

Režim na hraniciach sa teda prakticky nemení, novinkou je iba definícia plne zaočkovanej osoby. 

Režim na hraniciach pre pendlerov (Zdroj: MZSR):

 • Do 1. septembra 2021 stačí jedna registrácia cez formulár eHranica
 • Do 1. septembra 2021 majú výnimku z karantény ak:
 • majú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce
 • majú negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 7 dní.
 • Zaočkovaným pendlerom platí registrácia na eHranici 6 mesiacov, po vstupe na územie SR nemajú nariadenú karanténu, ani sa nemusia preukazovať negatívnym výsledkom PCR testu.
Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie