PREHĽAD: Dnes sa mení COVID automat aj režim na hraniciach. Cez tieto prechody sa do zahraničia nedostaneš

  • Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa začína riadiť novým alert systémom
  • Kontrolovať sa bude väčšina osôb na vstupe do SR. Niektoré priechody budú uzavreté
  • Mení sa aj regionálny COVID automat. V ňom máme už len dve farby 
policia, dovolenka
TASR/Steve Parsons_PA via AP, Pevel Neubauer
  • Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa začína riadiť novým alert systémom
  • Kontrolovať sa bude väčšina osôb na vstupe do SR. Niektoré priechody budú uzavreté
  • Mení sa aj regionálny COVID automat. V ňom máme už len dve farby 

Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa začína riadiť novým alert systémom. Rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíjať intenzita kontrol prichádzajúcich osôb. Návrh na určenie príslušného stupňa bude predkladať na rokovanie vlády každý týždeň minister zdravotníctva. Materiál ministerstva vnútra v stredu schválila vláda. Od pondelka 5. júla bude Slovensko v II. fáze, ktorá zavádza intenzívne kontroly na hraniciach v určených časoch, uvádza TASR.

Číňania odstránili vzorky koronavírusu, ktoré mohli vo Wu-chane aj mimo neho cirkulovať ešte pred trhom so zvieratami

Kontrolovať sa bude väčšina osôb na vstupe do SR

V prvom stupni sa bude vykonávať monitoring a náhodná kontrola osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. Kontrolu bude zabezpečovať policajný zbor. V druhom stupni sa zavedie intenzívna kontrola a bude sa kontrolovať väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Kontroly bude vykonávať policajný zbor s podporou Ozbrojených síl SR (OS SR). Do druhého stupňa patrí aj uzavretie niektorých malých menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc.

polícia
zdroj: Facebook/Polícia SR

Intenzívna kontrola, teda kontrola každej osoby vstupujúcej na územie SR, bude platiť pre tretí stupeň. Kontrola bude prebiehať 24 hodín, sedem dní v týždni, uvádza SITA. Aj pre tretí stupeň bude platiť uzavretie menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc. „Nariadenie vlády SR určuje hraničné priechody, ktoré je možno využiť na prekračovanie vnútorných hraníc. Prekračovanie na iných miestach nie je možné,“ píše sa v COVID automate – hranica.

Tieto priechody budú uzatvorené 

Kontroly sa budú vykonávať taktiež vo vytypovaných vlakoch a na vlakových staniciach. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, niektoré malé, menej dôležité miesta, na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú.

Pri cestovaní do Maďarska a pri návrate cez Maďarsko na územie SR nebude od pondelka 5. júla možné využiť viaceré hraničné priechody. Informuje o tom Ministerstvo  zahraničných vecí a európskych záležitostí  (MZVEZ) SR na svojom webe.

Polícia
zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

 

„Na prekročenie vnútorných schengenských hraníc sa od 5. júla 2021 uzatvárajú priechody Veľký Kamenec – Pácin, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Skároš – Holloháza, Domica – Aggtelek, Tachty – Cered, Kalonda – Ipolytarnóc,“ informoval rezort.

Upozorňuje tiež, že od pondelka od 19:00 h budú zavedené intenzívne zdravotno-bezpečnostné kontroly osôb vstupujúcich na územie SR. Kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu sa budú vykonávať s podporou príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Od 9. júla povinná izolácia pre nezaočkovaných

Príslušníci Policajného zboru budú pri zdravotno-bezpečnostných kontrolách preverovať splnenie povinnosti registrácie na webe e-hranica, ako aj preukázanie splnenia podmienok na uplatnenie výnimky z karanténnych povinností. Výnimku z karantény majú napríklad plne zaočkované osoby, ktoré sa preukážu platným dokladom o očkovaní.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Poľa Vestníka vlády Slovenskej republiky sa všetkým osobám, ktoré od 9. júla 2021 od 06:00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, nariaďuje izolácia v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení, ktorá sa skončí pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať najskôr v piaty deň izolácie. U detí do dvanástich rokov sa pri bezpríznakovom priebehu izolácie, táto ukončuje ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.

Pričom za plne očkovanú osobu sa považuje:

a) osoba najmenej 14 dní ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,

b) osoba najmenej 21 dní ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou (u nás iba vakcína Janssen),

c) osoba najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19

d) osoba po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou.

Digitálne preukazy EÚ budú kontrolovať mobilnými čítačkami 

Vstupujúci na Slovensko musia pri vstupe na územie štátu sú povinní najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie Slovenskej republiky sa registrovať na webe http://korona.gov.sk/ehranica.

 „Z dôvodu zabezpečenia plynulosti premávky žiadame občanov, aby si pred príchodom na miesta kontroly pripravili všetky potrebné doklady, potvrdenia alebo mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení,“ doplnila Bárdyová.

Policajný zbor je pripravený vykonávať kontrolu digitálnych COVID preukazov EÚ prostredníctvom mobilných čítacích zariadení. Kontroly bude vykonávať na vnútorných hraniciach s podporou príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) a v prípade potreby aj s podporou Finančnej správy SR.

V COVID automate máme už len dve farby 

Od pondelka máme v COVID automate už len žlté a zelené okresy. Nové rozdelenie okresov schválila v stredu vláda. Od 5. júla bude v žltej farbe 33 okresov, do zelenej farby bude patriť 46 okresov Slovenska.

zdroj: korona.gov

Prvý stupeň ostražitosti, teda žltú farbu, budú mať okresy Bardejov, Bratislava I.-V., Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kysucké Nové Mesto, Levice, Malacky, Martin, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou a Žilina.

Do monitoringu a zároveň zelenej farby budú patriť okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Sabinov, Šaľa, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

Zdroje: TASR, SITA, Vestník vlády Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie