PREHĽAD: Kam Slováci toto leto túžia vycestovať a koľko si v obľúbených krajinách priplatíš kvôli pandémii?

  • Blížiaca dovolenková sezóna na štartovala v Slovákoch chuť opäť cestovať
  • Dáta ukázali, že mnohí z nás by najradšej vyrazili aj do exotických krajín
  • Treba však rátať, že za dovolenku si môžeš v niektorých prípadoch tento rok poriadne priplatiť, dôvodom je pandemický príplatok
dovolenka, letisko
Pexels/Kelly Lacy, Letisko Bratislava
  • Blížiaca dovolenková sezóna na štartovala v Slovákoch chuť opäť cestovať
  • Dáta ukázali, že mnohí z nás by najradšej vyrazili aj do exotických krajín
  • Treba však rátať, že za dovolenku si môžeš v niektorých prípadoch tento rok poriadne priplatiť, dôvodom je pandemický príplatok

Keďže sa blíži dovolenková sezóna, Google sa pozrel na  trendy v cestovaní a prináša rebríčky destinácií, o ktoré majú Slováci vo vyhľadávaní záujem. V prípade najvyhľadávanejších destinácií je medzi európskymi a mimoeurópskymi krajinami remíza, no rebríček destinácií, o ktoré medzi Slovákmi najviac vzrástol záujem, už vidieť prevahu krajín mimo Európy. 

Destinácie, o ktoré Slováci prejavili najväčší záujem v období od januára do mája 2021 sú: Česká republika, Spojené arabské emiráty, Egypt, Chorvátsko, Maďarsko, Spojené štáty americké, Turecko, Grécko, Dominikánska republika, Taliansko.

Čo sa týka miest, do top 10 sa medzi Slovákmi dostali nasledovné: Praha, Dubaj, Hurgada, Side, Los Angeles, Punta Cana, Brno, Budapešť, New York a Viedeň.

Rebríček trendových destinácií je už jednoznačne naladený na dovolenkovú nôtu. Nájdeme v ňom ešte také destinácie ako Španielsko a Bulharsko, z tých exotickejších Keňu, Južnú Afriku či Mexiko. Z prímorských letovísk vzrástol záujem napríklad aj o chorvátsky Zaton, bulharské Slnečné pobrežie či talianske Lido di Jesolo.

zdroj: Pexels - Dubaj láka Slovákov zimných mesiacoch.

Medzi destinácie, o ktoré u Slovákov najviac vzrástol záujem patria Spojené arabské emiráty, Egypt, Turecko, Dominikánska republika, Španielsko, Bulharsko, Keňa, Bosna a Hercegovina, Mexiko a Južná Afrika.

V prípade miest ide o Dubaj, Hurgadu, Side, Los Angeles, Punta Cana, Zaton, Slnečné pobrežie, Barcelona, Lido di Jesolo a Ammoudes.

Dovolenky nás budú stáť viac

Mnohých môže tento rok prekvapiť, že ubytovacie zariadenia aj reštaurácie si začali účtovať tzv. pandemický príplatok. Dôvodom je skutočnosť, že musia zabezpečiť vyššie hygienické štandardy.

„Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky,“ hovorí analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.

zdroj: Unsplash/Hello Lightbulb

Dovolenka na Slovensku je v medziročnom porovnaní drahšia o približne 15 %, no zdražovanie sa týka aj iných krajín. Napríklad letné zájazdy do Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 % a ceny narástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 %. Zdraželo aj Grécko (38 %), Španielsko (34 %) či Turecko (14 %). Na druhej strane je v tejto sezóne lacnejšie Bulharsko, kde sú zájazdy lacnejšie o 37 % a Tunisko, kde ceny spadli o 20 %.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Ak sa rozhodneš tento rok plánovať letnú dovolenku, je dobré mať na pamäti, že do úvahy opäť pripadá zavedenie štátnej karantény. Ako uviedol odborník Vladimír Krčméry, pre tých, ktorí sa budú vracať zo zahraničia, by mohla byť na výber štátna karanténa, prípadne hotelové ubytovanie. Kompetentní sa podľa Krčméryho musia dohodnúť na opatreniach, ktoré fungovali v prvej vlne pandémie.

zdroj: Pexels/spencer davis

 

„Čo sa týka vycestovania, tam ľudia nebudú mať problém, otázka je, či budú môcť pricestovať naspäť,“ povedal infektológ. Odporučil by preto radšej dovolenky na Slovensku, poprípade v zahraničí, avšak v krajinách, odkiaľ sa ľudia vedia rýchlo vrátiť autom.

Aj ekonomická analytička očakáva, že práve z dôvodu možného opätovného zavedenia štátnej karantény po návrate zo zahraničia sa slovenskí dovolenkári nakoniec rozhodnú zostať doma.

Koľko stojí dovolenka na Slovensku?

Tohtoročná letná dovolenka na Slovensku bude stáť priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi 1 400 eur. Na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR sú najnákladnejšími položkami ubytovanie, strava a doprava.

V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur. Ekonomická analytička konštatuje, že priemerná cena za ubytovanie v penziónoch je na úrovni 74 eur. Čo sa týka zábavy na dovolenke, na tú míňame v priemere 10 eur na deň, v prípade alkoholu to je 12 eur.

Dáta tiež ukazujú, že krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1 163 eur, najmenej Rumunom (209 eur), Česi minú na dovolenke okolo 250 eur.

Na dlhodobejšie dovolenky, ktoré trvajú 8 a viac dní, si Slováci vyberali najmä Chorvátsko či Taliansko. Slovákov stojí jedna noc v Chorvátsku okolo 79 eur a v priemere tu strávia 10 nocí. Druhou najčastejšie navštevovanou destináciou je Taliansko, kde minú v priemere 81 eur na noc, pričom tu zostanú najčastejšie 8 nocí.

Zdroj: Google Inc.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá