PREHĽAD: Konečne sa otvoria viaceré prevádzky, respirátor si dole nedáš ani vonku. Nové pravidlá platia od dnes

  • Niektoré opatrenia sú nám už známe, no dnešným dňom sa k nám dostanú aj úplné nové
  • Ich cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu, ktorý je všade okolo nás
pjimage – 2022-01-18T160529.511
Unsplash/Eric Tomkins Unsplash/Gabriella Clare
  • Niektoré opatrenia sú nám už známe, no dnešným dňom sa k nám dostanú aj úplné nové
  • Ich cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu, ktorý je všade okolo nás

V stredu, 19. januára 2022, sa niektoré opatrenia zmenia a iné vstúpia do platnosti prvýkrát.

Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, respirátor ti nepostačí iba v interiéri, ale budeš ho musieť nosiť aj v exteriéri. To však bude nutné iba za dvoch podmienok. Respirátor budeš potrebovať v exteriéri v prípade, že vzdialenosť medzi tebou a cudzími ľuďmi je menšia ako 2 metre. Zároveň ho maj nasadený na hromadných podujatiach bez ohľadu na vzdialenosť od iných ľudí.

V stredu tiež vojde do platnosti režim OP+, ktorý je úplnou novinkou. Ten sa bude týkať vybraných prevádzok, ako sú fitness centrá, wellness, kúpele, akvaparky a hotely s ďalšími ubytovacími zariadeniami.

Čo znamená OP+?

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vysvetľuje, čo režim OP+ vlastne znamená. Ide o kompletne zaočkované osoby, ktoré dostali posilňujúcu dávku vakcíny. Zároveň sa tento režim týka osôb, ktoré sú zaočkované buď 2 dávkami dvojdávkovej vakcíny, alebo 1 dávkou jednodávkovou vakcínou, no sú aj otestované. V tomto prípade bude PCR alebo LAMP test platiť 72 hodín a antigénový test 48 hodín.

Pod režim OP+ však spadajú aj kompletne zaočkovaní ľudia, ktorí prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. OP+ status budú mať zároveň osoby s kontraindikáciou očkovania, ktorou sa budú vedieť preukázať. Títo ľudia musia mať so sebou tiež negatívny test.

Posilňujúcu dávku a test nepotrebujú osoby mladšie ako 18 rokov a 2 mesiace. Osoby od 6 do 12 rokov a 2 mesiacov veku musia mať urobený test a deti mladšie ako 6 rokov test nepotrebujú vôbec.

Hromadné podujatia

Ako sme už uviedli vyššie, hromadné podujatia sa môžu konať, no dodržané musia byť viaceré opatrenia. Okrem novinky, týkajúcej sa respirátorov v exteriéri, je na týchto podujatiach zakázané konzumovať pokrmy a nápoje. Hromadné podujatia budú od 19.1. rozdelené do troch skupín.

Na nízko rizikových hromadných podujatiach majú účastníci povinnosť sedieť a ÚVZ SR nariaďuje, aby sa hromadné podujatia konali bez spevu, povzbudzovania alebo iných hlasných vokálov.

V prípade hromadných podujatí bude platiť režim OP a obsadených môže byť buď maximálne 50 % kapacity priestoru, alebo sa ho môže zúčastniť nanajvýš 100 osôb. Do tejto kategórie možno zaradiť kiná bez konzumácie jedla a nápojov alebo bohoslužby bez spevu.

zdroj: TASR/František Iván

Na stredne rizikových hromadných podujatiach musí byť organizátorom zabezpečené sedenie alebo státie a účastníci musia mať prekryté dýchacie cesty. Aj tieto podujatia sa budú konať v režime OP, no povolených bude najviac 25 % kapacity priestoru alebo 100 osôb.

Medzi stredne rizikové podujatia patrí návšteva kina s konzumáciou jedla, športové podujatie s divákmi alebo bohoslužby so spevom.

Vysoko rizikové hromadné podujatia sa budú organizovať v režime OP+. Ide o podujatia konajúce sa v prevádzke verejného stravovania alebo o ďalšie podujatia, ktoré nespadajú do vyššie uvedených skupín.

Na týchto podujatiach môže byť nanajvýš 20 osôb a organizátor je povinný zabezpečiť zoznam návštevníkov. Do tejto kategórie spadajú oslavy, kary, svadby, večierky a diskotéky.

Na opatrenia by mali dbať aj organizátori podujatí všetkých troch skupín. Musia sa postarať o to, aby návštevníci mali prekryté dýchacie cesty, musia zabezpečiť dvojmetrové rozostupy účastníkov, čo neplatí pre osoby zo spoločnej domácnosti, partnerov, osoby vykonávajúce športovú činnosť, osoby na HP v režime OP a OP+, osoby usadené v hľadisku podujatia, umelcov vykonávajúcich umeleckú činnosť a podobne.

Zároveň musia zaistiť dezinfekciu pri vstupe a hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami. Dôležité je aj pravidelné vetranie a dezinfekcia plôch, ktorých sa ľudia často dotýkajú.

zdroj: TASR - Dano Veselský

Otváranie prevádzok

V stredu sa rozšíri aj zoznam prevádzok, ktoré môžu fungovať v režime základ. Okrem potravín, lekární a drogérie sem budú patriť aj predajne odevov a obuvi, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok, knižnice, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti a galantéria a textil.

Zajtrajším dňom sa taktiež otvoria prevádzky služieb, ktoré boli doposiaľ zatvorené. Tie budú fungovať v režime OP.

Prevádzky, ktoré majú obmedzenie otváracích hodín, budú môcť mať otvorené do 22-hej hodiny. To platí pre prevádzky verejného stravovania, kde donáška bude mať výnimku, predajne drogérií, oblečenia a obuvi, domáce potreby, trhoviská, kľúčové služby, prevádzky telekomunikačných operátorov a podobne.

nákupné centrum obchod
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Hotely a ďalšie služby

Hotely budú otvorené iba v režime OP+. Osoby po tretej dávke sa už negatívnym testom preukázať nemusia, no túto povinnosť majú osoby s 2 dávkami. Kapacitné podmienky sa v prípade hotelov rušia.

V prípade, že hotel navštívia hostia za účelom výkonu práce alebo návštevy zdravotníckeho zariadenia, vstup bude povolený v režime OTP. To platí aj v prípade lyžiarskych či snoubordingových výcvikov a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

V režime OTP budú aj naďalej fungovať lanovky a vleky, autoškoly a vonkajšie športoviská. Vo všetkých prípadoch musia byť dodržiavané protipandemické opatrenia.

lyžovanie lyže zima
zdroj: Unsplash/Xavier von Erlach

V obchodných domoch musia byť uzavreté sedacie časti a návštevníci majú zákaz konzumácie jedla a nápojov v priestoroch obchodných domov. Toto nariadenie sa netýka priestorov prevádzok verejného stravovania vrátane foodcourtov, ktoré musia zabezpečiť to, aby bolo zariadenie dezinfikované každú hodinu.

Pracoviská

Povinné testovanie nezaočkovaných zamestnancov zostáva minimálne do konca januára 2022 jedenkrát do týždňa, testovať sa nebudú musieť zamestnanci s kontraindikáciou očkovania.

Minister zdravotníctva sa zároveň dohodol s konzíliom odborníkov, že skrátenie lehoty po prekonaní Covidu sa zatiaľ nekoná. 180 dní sa malo zmeniť na 90, no do režimu OTP a OP budú aj naďalej patriť osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá