PREHĽAD: Od soboty platia nové pravidlá lockdownu. V zákaze dovoleniek je diera, kto chce, dostane sa von

  • Od 20. marca platí zákaz zahraničných dovoleniek
  • Cesta do zahraničia za prácou či rodinou je povolená
  • Zákaz neplatí od 1:00 do 5:00 ráno
lietadlo Ryanair, cestovanie
TASR/Martin Baumann
  • Od 20. marca platí zákaz zahraničných dovoleniek
  • Cesta do zahraničia za prácou či rodinou je povolená
  • Zákaz neplatí od 1:00 do 5:00 ráno

Od soboty 20. marca platia nové pravidlá lockdownu, teda verzie lockdownu, ktorá platí na Slovensku. Po novom platí zákaz prechodu hraníc za účelom rekreácie. Pod hrozbou pokuty sa tak zakazuje prekračovanie hraníc od 5:00 ráno do 1:00 v noci. Počas okna od 1:00 do 5:00 ráno však zákaz vychádzania neplatí a tak neplatí ani zákaz cestovania.

Vláda zrušila cestovanie za účelom rekreácie z dôvodu šírenia mutácií koronavírusu a ich zavlečenia z exotických krajín, najmä zo Zanzibaru. Cestovanie za účelom návštevy rodiny alebo pracovná cesta sú naďalej povolené, avšak len v čase od 5:00 do 20:00.

Zákaz dovolenkovania má platiť do 28. apríla, ale je možné, že ho vláda zruší aj skôr. Všetko závisí od vývoja pandemickej situácie.

KONIEC DOVOLENKÁM V ZAHRANIČÍ A PODMIENKY ZÁKAZU VYCHÁDZANIA OD SOBOTY Vláda predĺžila núdzový stav aj zákaz…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Friday, 19 March 2021

Ostatné podmienky a výnimky zo zákazu vychádzania ostali zachované, rozšírila sa však výnimka aj na ďalších študentov VŠ zdravotníckych odborov.

Zákaz vychádzania naďalej platí od 5:00 do 1:00. Prísnejšie podmienky sú počas noci v čase od 20:00 do 1:00. Naďalej budú výnimky zo zákazu vychádzania. Na niektoré bude potrebný negatívny test na covid-19 (PCR alebo antigénový), časť výnimiek si bude možné uplatniť aj bez testu.

Regionálne opatrenia sa aj naďalej praktizujú podľa COVID automatu. To, či potrebuješ test na cestu do práce, školy alebo či môžeš prekročiť hranicu okresu, záleží od toho, v akej fáze sa nachádza tvoj okres. Informácie už nemusíš zložito hľadať, všetko sa dozvieš jedným kliknutím v appke.

Konečne máme prehľadný COVID automat. Stačí ti jediné kliknutie a vieš, čo je v tvojom okrese dovolené

Kedy nepotrebujem test?

  • Ak máš potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie, ako 3 mesiace
  • Ak si už aspoň 14 dní od podania druhej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19
  • Ak máš potvrdenie o nemožnosti vykonania testu (zoznam nájdeš vo vyhláške)

Do práce môžu aj naďalej chodiť iba tí, ktorí majú potvrdenie od zamestnávateľa, že nemôžu pracovať z domu. Potrebný je test, potvrdenie s určením pracovnej doby a miesta. V čiernych a bordových okresoch platí test 7, v červených 14 a v ružových 21 dní.

Do prírody v rámci okresu môžeš ísť aj bez testu, s výnimkou čiernych okresov podľa aktuálneho COVID automatu. Do školy nastupujú žiaci a študenti podľa usmernenia zriaďovateľa školy.

Zákaz vychádzania platí celý deň od 5:00 do 1:00, pričom v čase od 5:00 do 20:00 platia o niečo voľnejšie podmienky. Po 20:00 smieš ísť von len v nevyhnutnom prípade, teda pri ceste do práce alebo v niektorých prípadoch do školy (zdravotnícki študenti). Povolené je aj cestovanie, ale nie za účelom rekreácie. Polícia SR upozorňuje, aby všetci cestujúci vopred vyplnili formulár e-hranica a pripravili si doklady potrebné k dokázaniu účelu cesty. 

Zdroj: MinisterstvoVnútraSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech