PREHĽAD: Opatrenia od pondelka. Môže to byť posledný „čierny“ automat a posledný týždeň lockdownu

  • Od 5.4. vstúpi na Slovensku do platnosti nový COVID automat
  • Aj napriek tomu, že sa situácia na Slovensku zlepšuje, opatrenia bolo potrebné dodržiavať aj počas sviatkov
TASR/Pavel Neubauer TASR/AFP/Ina Fassbender
  • Od 5.4. vstúpi na Slovensku do platnosti nový COVID automat
  • Aj napriek tomu, že sa situácia na Slovensku zlepšuje, opatrenia bolo potrebné dodržiavať aj počas sviatkov

Už koncom marca avizoval premiér Heger, že epidemiologická situácia sa podľa neho výrazne zlepšila. Vtedajší minister zdravotníctva tak poďakoval všetkým Slovákom za to, že dodržiavajú opatrenia a vďaka tomu sa u nás situácia veľmi zlepšuje.

Slováci sa tak hneď začali tešiť na uvoľňovanie opatrení, ktoré štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura veľmi rýchlo zatrhol. „Najbližšie týždne a mesiace si nemôžeme povedať, že opatrenia hodíme do vzduchu,“ dodal Eduard Heger. Krátko pred Veľkou nocou však Heger predstavil nový COVID automat, ktorý vstupuje do platnosti už 5.4. 2020.

zdroj: Ministerstvo vnútra

Von z čiernej?

Len donedávna sme na Slovensku mali viac než 3 000 hospitalizovaných osôb s ochorením covid-19. Tento počet sa však tesne pred Veľkou nocou znížil a Slovensko sa priblížilo k odchodu zo skupiny čiernych krajín. 

Čierna sa však minimalizuje aj na mape Slovenska, keďže čiernych okresov bude mať len 10. Ide o okresy: Čadca, okres Ilava, okres Krupina, okres Kysucké Nové Mesto, okres Lučenec, okres Myjava, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Poltár, okres Poprad a okres Trenčín. 

zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Do II. stupňa varovania však prešlo až 17 okresov a najviac okresov sa momentálne nachádza v III. stupni varovania. Heger upozorňuje, že núdzový stav je v krajine stále potrebný. „Núdzový stav potrebujeme, neplatil by COVID automat, skolabovala by zdravotná starostlivosť, zaniklo by 5 000 reprofilizovaných lôžok a ohrozili by sme starostlivosť až pre 200 000 ľudí.“

Nutné zmeny?

Hoci niektorí politici naznačili uvoľňovanie opatrení, odborníci si myslia, že COVID automat by mal prejsť určitými zmenami. Podľa Eduarda Hegera sú všetky nastavenia správne. 

„Náš automat nebol nikdy vyskúšaný vo fázach uvoľňovania. To znamená, že nevieme presne, čo sa stane. Z tohto dôvodu by som celkového hodnotenia, za akých podmienok by sme mali uvoľňovať, zakomponoval aj percento preočkovanosti populácie,“ uviedol Martin Smatana, exriaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

K samotnému COVID automatu sa vyjadril aj matematik Richard Kollár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. „Vyhodnocuje situáciu za posledné 2 týždne, ale upravuje opatrenia, ktoré budú platiť najbližšie týždne v budúcnosti. Z tohto pohľadu napr. hospitalizácie sú pohľadom späť a mali by sa používať v minimálnej miere. Namiesto toho chýba počet testov, ktoré vykonávame.“

Zmení sa niečo?

Zákaz vychádzania naďalej platí od 5:00 do 1:00, prísnejšie podmienky sú počas noci v čase od 20:00 do 1:00. Naďalej platia výnimky zo zákazu vychádzania. Na niektoré je potrebný negatívny test na Covid-19 (PCR alebo antigénový), časť výnimiek možno uplatniť aj bez testu, informuje Ministersto vnútra SR.

Test nepotrebujú osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace, osoby po zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní a osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu.

celoplošné testovanie, Nitra
zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Nič sa nezmenilo ani v prípade cesty do zamestnania. Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí prácu nemôžu vykonávať z domu. Okrem negatívneho testu na COVID-19 je potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

V čiernych a bordových okresoch platí test 7, v červených 14 a v ružových 21 dní. Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac 7-dňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.

Otváranie ďalších ročníkov

V najbližších týždňoch by sa mohli otvárať ďalšie ročníky na školách. V súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou okolo nového koronavírusu to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Zároveň apeluje na dodržiavanie preventívnych opatrení. TASR o tom v sobotu informoval Odbor komunikácie rezortu školstva.

„V posledných dňoch sme komunikovali s novým premiérom aj s epidemiologickým tímom. Situácia vyzerá priaznivo a ak sa podarí udržať tento trend aj po Veľkej noci, mohol by sa v nasledujúcich týždňoch COVID automat prepnúť na regionálnu úroveň, čo by znamenalo otváranie ďalších ročníkov,“ uviedol šéf rezortu.

Minister školstva Branislav Gröhling
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

O tom, že pandemická situácia na Slovensku sa pomaly zlepšuje, hovoria podľa ministra klesajúce čísla hospitalizovaných. Zdôraznil však, že Slovensko ešte stále nie je z najhoršieho vonku a vývoj situácie závisí hlavne od toho, ako Slováci zvládnu aktuálne sviatky.

Šéf rezortu školstva preto apeluje na dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení. Dodal, že v závislosti od vývoja situácie by sa dalo predpokladať, že k prechodu z celoslovenského do regionálneho COVID automatu by mohlo dôjsť v najbližších týždňoch.

zdroj: Unsplash/Neonbrand

Príroda a škola

Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu, a to v čase od 5. do 20. hodiny. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres. V ružových, červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.

Žiaci MŠ, prvého stupňa ZŠ alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti (nie starší ako 7 dní). Žiaci a poslucháči od druhého stupňa ZŠ potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.

Zdroje: noviny.sk, Ministerstvo vnútra, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK