PREHĽAD: Školy, testy, kultúra aj očkovanie. Čo všetko sa od pondelka 3. mája zmení

  • Od pondelka 3. mája nás čakajú ďalšie zmeny v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu
  • Zelenej sa dočkala kultúra, do škôl sa vrátia všetci žiaci
mapa-3.5
health.gov.sk
  • Od pondelka 3. mája nás čakajú ďalšie zmeny v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu
  • Zelenej sa dočkala kultúra, do škôl sa vrátia všetci žiaci

Pandemická situácia sa na Slovensku zlepšuje každým dňom. So zlepšovaním prichádzajú nové opatrenia, ktoré sú v porovnaní s tými minulými omnoho miernejšie. Od pondelka 3. mája sa bude Slovensko nachádzať v červeno-bordovej fáze. Väčšina slovenských okresov sa bude nachádzať v červenej farbe. Bordová sa bude týkať desiatich okresov.

Hoci to najvýraznejšie uvoľňovanie nastalo minulý týždeň, malé zmeny nás čakajú aj od 3. mája. V okresoch s 1. a 2. stupňom varovania sa nebude potrebné počas dňa preukazovať negatívnym výsledkom testu. Pre tieto okresy totiž počas dňa neplatí zákaz vychádzania. Za zmienku stojí aj zrušenie nákupných hodín pre seniorov. Toto zrušenie však začne platiť až 9. mája 2021.

zdroj: TASR/Martin Baumann. Predseda vlády SR Eduard Heger dostáva prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, v sobotu 1. mája 2021 v Bratislave.

Okresy

Od pondelka 3. mája už na „mape“ COVID automatu nebude čierna farba. Všetky okresy budú v bordovej, červenej alebo ružovej fáze. 

V bordovej fáze bude 10 okresov – Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Považská Bystrica, Martin, Ilava, Kysucké nové mesto, Poltár, Lučenec, Myjava.

Červenými budú okresy – Bratislava I-V, Košice I-IV, Košice- okolie, Trnava, Prievidza, Piešťany, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Žilina, Zvolen, Veľký Krtíš, Detva, Levoča, Krupina, Ružomberok, Snina, Bytča, Žarnovica, Čadca, Šaľa, Gelnica, Medzilaborce, Svidník,  Žiar nad Hronom, Galanta, Hlohovec,  Prešov, Pezinok, Nové mesto nad Váhom, Humenné, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Trebišov, Púchov, Senica, Stará Ľubovňa, Malacky, Senec, Sabinov, Poprad, Kežmarok, Revúca, Dolný Kubín, Levice, Námestovo, Michalovce, Vranov nad Topľou, Rimavská Sobota, Brezno, Rožňava, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves. 

V ružovej fáze bude od pondelka 9 okresov – Nitra, Dunajská Streda, Zlaté Moravce, Topoľčany, Komárno, Nové Zámky, Skalica, Stropkov, Sobrance. 

Univerzita Komenského Slovensko rebríček
zdroj: UK/Tomáš Madeja

Pravidlá pre prevádzky

Aj napriek tomu, že sa budú uvoľňovať ďalšie opatrenia, zatvorené musia ostať prevádzky poskytujúce služby wellnes, prevádzky interiérových filmových predstavení, prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových a filmových predstavení a prevádzky verejného stravovania. 

V poslednom prípade však naďalej platí, že pokrmy a nápoje sa môžu podávať hygienicky zabalené so sebou. Otvorené ostávajú kúpaliská a posilňovne, no je potrebné dodržiavať pravidlo 6 osôb v prevádzke. 

zdroj: Unsplash/Pablo Merchan Montes

Ako to je so školami?

V okresoch Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov budú môcť od 3. mája obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

Ako vysvetlil odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, umožnil to priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl. Stredné školy má od 26. apríla otvorené aj pätica okresov, konkrétne Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany. Na Slovensku tak bude od budúceho týždňa deväť ružových okresov.

Škola
zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) napriek zlepšujúcim sa číslam žiada školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia.

„Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať. My všetci, žiaci, učitelia, ale aj rodičia. Ak budeme všetci dodržiavať pravidlá a správať sa zodpovedne aj v prírode, v obchodoch, alebo na terasách, budú v bezpečí aj naše deti v školách,“ objasnil.

V školách naďalej platí povinnosť nosiť rúško a preukázať sa negatívnym testom na koronavírus aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. Žiaci na druhom stupni ZŠ a na strednej škole sa majú preukázať vlastným testom. V prípade potvrdenia pozitivity môže regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.

škola, vyučovanie, žiaci
zdroj: TASR/ Pietro Masini, LaPresse via AP

Zelená pre kultúru

Ako vysvetlilo Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v materiáli predloženom na vládu, v oblasti organizovania hromadných podujatí kultúrneho charakteru sa predpokladá existencia sektorového automatu.

Semafor MK SR podrobnejšie upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú koncerty či divadelné a audiovizuálne predstavenia. Tiež formuluje podmienky automatického uvoľňovania, a to v závislosti od jednotlivých fáz pandemickej situácie. Tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa však naďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

zdroj: Instagram/grape_festival

Podľa schváleného semaforu nie sú v čiernej a bordovej fáze povolené žiadne kultúrne podujatia. Tiež nie sú povolené skúšky či zhotovovanie záznamov a on-line prenos. Od druhého stupňa varovania, teda v červenej fáze, je povolené len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť najviac 200 a v interiéri 150 ľudí.

V tejto fáze sú povolené len podujatia, ktoré nie sú pre deti alebo školské skupiny. Interiérové kiná sú v tomto stupni zatvorené. V ružovej fáze (prvý stupeň varovania) platia tie isté podmienky ako v predchádzajúcej fáze s tým rozdielom, že v exteriéri môže byť najviac 500 a v interiéri 250 ľudí. Návštevníci potrebujú na podujatie RT-PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Interiérové kiná sú otvorené v tmavožltej a svetložltej fáze (prvý a druhý stupeň ostražitosti). Povolené je len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí. Povolené sú aj kultúrne podujatia zamerané na školopovinných maloletých či školské skupiny. Vo fáze monitoringu môže byť na podujatí najviac tisíc ľudí v exteriéri a 500 v interiéri. V tejto fáze je už povolené aj státie pre obecenstvo.

Vo všetkých fázach platí zákaz kontaktnej interaktívnej práce s publikom. Na podujatí sa môžu ľudia zúčastniť len s prekrytím nosa a úst rúškom alebo respirátorom podľa aktuálne platného nariadenia.

Len pred niekoľkými dňami sa na očkovanie mohli začať prihlasovať aj mladí nad 16 rokov. Zároveň vošla do platnosti aj vyhláška, ktorá umožní ľuďom zaočkovať sa v prípade, ak budú robiť doprovod seniorovi nad 70 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že už od 1. mája sa môžu očkovať aj osoby, ktoré privedú seniora na očkovanie. Jedinou podmienkou je, aby senior mal nad 70 rokov a jeho sprievod nad 18 rokov.

OD DNES JE V PLATNOSTI MOŽNOSŤ OČKOVAŤ SA AKO SPRIEVOD SENIORA NAD 70 ROKOV 👵💉👴Ľudia nad 18 rokov, ktorí budú…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, May 1, 2021

Sprievod sa nemusí nikam vopred registrovať, stačí registrovať seniora. Jeho sprievod sa zaregistruje priamo na mieste. Ministerstvo informuje, že nemusí ísť o rodinného príslušníka. Sprevádzajúca osoba dostane rovnakú vakcínu, ako senior.

Veľmi si vážime, že mnohí z vás očkovanie aktívne propagujete na sociálnych sieťach, pridávate vaše fotky, častokrát aj spoločné fotky s vašimi starými rodičmi. Ďakujeme, je to veľká pomoc,“ uvádza rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.

O zámere očkovať sprievod seniorov informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal. 

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech