PREHĽAD: Slovensko sa dočkalo prvého uvoľňovania opatrení. Menia sa pravidlá pre rúška, kostoly aj obchody

  • Od pondelka 19. apríla nastane v súvislosti s novým koronavírusom uvoľňovanie opatrení
  • Otvoria sa všetky obchody či zoologické záhrady, možná bude aj účasť na omšiach
Ministerstvo vnútra SR
  • Od pondelka 19. apríla nastane v súvislosti s novým koronavírusom uvoľňovanie opatrení
  • Otvoria sa všetky obchody či zoologické záhrady, možná bude aj účasť na omšiach

Slovensko sa dočkalo vytúženého uvoľňovania opatrení. Od 19. apríla už nebude podľa COVID automatu žiadny okres v čiernej zóne, teda v najvyššom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 27, v červenej 41 a v ružovej štyri. Celé Slovensko zároveň prechádza z čiernej do bordovej fázy. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Až 4 okresy budú od pondelka v prvom stupni varovania. Ide o okresy Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce. V druhom stupni varovania sa bude nachádzať 42 okresov a v treťom stupni 27 okresov.

zdroj: Unsplash/Anastasiia Chepinska

Slováci sú zodpovední

Eduard Heger prezradil, čo sa na Slovensku bude diať v nasledujúcich týždňoch. Potvrdil, že situácia sa zlepšuje aj po Veľkej noci, čo je skvelá správa. Upozornil však, že reprodukčné číslo začalo rásť a je potrebné sledovať, ako sa bude vyvíjať v ďalších dňoch. Pripomenul, že boj s pandémiou je beh na dlhé trate a “keď sa niečo rozhorí, hasíme to celé mesiace”. 

Občanov zároveň prosil o nosenie rúšok a respirátorov, nakoľko aktuálne je to spolu s vakcináciou naša najsilnejšia zbraň.

„Posledné týždne boli veľmi dobré. Často sme rozprávali i pred sviatkami, že práve tie budú rozhodujúce. Dovoľte mi, aby som sa vám poďakoval, že ste zodpovední. Stále klesáme,“ informoval Eduard Heger.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu však upozorňujú, že hoci je situácia naozaj lepšia, stále máme regióny, ktoré možno považovať za ohniská. Niektoré sú však na tom výrazne lepšie. Opatrnosť je teda na mieste najmä v okresoch, kde je prípadov viac.

Niekde sa vírus drží (Kysuce, Turiec, Horné Považie, pod Tatrami: Žilinský a Prešovský kraj) a niekde je situácia už trvale výborná (Nitriansky a Bratislavský kraj), prípadne sa trvale zlepšuje (Trnavský a Košický kraj),“ uvádzajú.

Uvoľnené opatrenia

Uvoľňovanie sa týka najmä zatvorených obchodov a služieb, kostolov, pobytu v prírode, ale aj nosenia rúšok a respirátorov v exteriéri. Od 19. apríla sa Slováci dočkajú otvorenia všetkých obchodov a služieb s podmienkou max. 1 osoby na 15 metrov štvorcových. Pre zákazníkov bude povinný test a respirátor (s výnimkou bohoslužieb, tam test povinný nie je). 

Otvárať sa budú aj kostoly. Aj v tomto prípade platí pravidlo jednej osoby na 15 metrov štvorcových a negatívny test. S kostolmi otvoria svoje brány aj ZOO, múzeá a botanické záhrady. Uvoľňovanie sa týka aj knižníc, v ktorých môže byť v jednej chvíli naraz maximálne 6 osôb. 

 

Povolený bude pobyt v prírode aj mimo okres. V tomto prípade bude taktiež povinný test. Od pondelka bude povolený aj šport v exteriéri, no stretnúť sa môže opäť len 6 osôb s negatívnym testom. Otvoria sa aj hotely a ubytovacie zariadenia. Zatiaľ však bez reštaurácií. 

Gastro priemyslu sa teda uvoľňovanie zatiaľ netýka, no predseda SaS Richard Sulík prezradil, že otvorených terás by sme sa mohli dočkať už 26. apríla.

Od pondelka nebude taktiež povinné nosenie rúška v exteriéri v prípade, ak budú osoby od seba vzdialené viac ako 5 metrov. Zároveň nebudú v školách povinné respirátory, ale budú stačiť rúška. Otvoria sa 8. a 9. ročníky základných škôl a od 26. apríla sa školy prepnú na regionálny covid automat. To znamená, že školy budú otvorené podľa situácie v danom okrese. V okresoch s najlepšou situáciou by sa tak do škôl mali vrátiť žiaci základných a stredných škôl. 

Svoje brány otvoria aj autoškoly. Vláda uznesením zrušila zákaz vychádzania pre žiakov autoškôl. 

Zákaz vychádzania

Hoci sa budú opatrenia uvoľňovať, stále bude platiť zákaz vychádzania od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Tento zákaz by mal platiť do konca núdzového stavu, čiže do 28. apríla. Niektorí z nás však budú mať výnimku.

zdroj: Unsplash/Gary Butterfield

Výnimka sa týka zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorí sa v prípade kontroly budú musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom. Výnimka platí aj pre osoby zabezpečujúce základné životné potreby. Aj v tomto prípade bude potrebné preukázať sa negatívnym testom, ktorý bude mať od pondelka v jednotlivých okresoch rôznu platnosť. V čiernom a bordovom okrese budeš potrebovať maximálne 7-dňový test, v červenom okrese 14-dňový a v ružovom maximálne 21-dňový. 

Ľudia, ktorí majú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 sa ním môžu preukázať namiesto testu. Po novom im však platí nie 90, ale až 180 dní, teda pol roka.

Karanténa

Hoci pôvodné informácie týkajúce sa cestujúcich zo zahraničia potešili nejedného Slováka, ukázalo sa, že ide o omyl. ÚVZ SR pred niekoľkými dňami informoval verejnosť, že karanténa nemusí byť za určitých podmienok povinná pre zaočkovaných. Táto informácia sa však veľmi rýchlo ukázala ako chybná. 

O tom, že informácia nie je pravdivá informovala RTVS. ÚVZ SR sa mal pri poskytovaní informácií pomýliť. Za vzniknuté nedorozumenie sa ospravedlnili. Ku samotnej karanténe sa vyjadrila aj Jana Bittó Cigániková: „Sme tiež za to, aby sa zrušila povinnosť negatívneho testu na cestu do práce alebo do prírody a pre tých, ktorí sú zaočkovaní. Tiež sme za spustenie e-karantény či štátnej karantény, aby sa mohli otvoriť aj hranice.“

Čo zostáva zatvorené

Od pondelka 19. apríla ostávajú zatvorené prírodné a umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, ale aj prevádzky verejného stravovania. Naďalej však môžu vydávať jedlá so sebou alebo formou donáškovej služby.

Otvorené ostávajú prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne, ktoré vykonávajú liečebné procedúry na základe návrhu lekára. Kúpaliská a plavárne môžu otvoriť v prípade, že stanovia maximálnu kapacitu prevádzky na šesť zákazníkov a dodržia ďalšie podmienky uvedené vo vyhláške. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Vyhradené nákupné hodiny od 9:00 do 11:00 od pondelka do piatka pre osoby nad 65 rokov a pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo ich sprievodcov zostávajú naďalej v platnosti. V prípade taxislužieb je stanovená podmienka, že cestujúci môžu sedieť najviac dvaja v jednom rade.

Obchodné domy budú musieť zabezpečiť uzavretie sedacích sekcií a detských kútikov. „Cieľom tohto kroku je, aby sa ľudia v priestoroch obchodných domov nezdržiavali nad rámec času nevyhnutného na nákup,” vysvetlila Račková. Prevádzka kabínových lanoviek nie je povolená. Všetky osoby využívajúce lanovky alebo vleky sa musia preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu nie starším ako 48 hodín. Táto povinnosť neplatí pre deti do desiatich rokov. 

Zdroje: RTVS.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá