PREHĽAD: Slovensko sa ponára do čiernej, budeme trpieť. Priprav sa na zatvorenie reštaurácií, no to nie je zďaleka všetko

  • Zelený okres naďalej chýba. Od dnešného dňa bude mapa Slovenska vyzerať horšie
  • Päť okresov sa zafarbilo na čierno, v nich sa menia opatrenia aj pre zaočkovaných
covid mapa
korona.gov.sk
  • Zelený okres naďalej chýba. Od dnešného dňa bude mapa Slovenska vyzerať horšie
  • Päť okresov sa zafarbilo na čierno, v nich sa menia opatrenia aj pre zaočkovaných

Od dnešného dňa sa opäť mení sfarbenie niektorých okresov. Mapa je po novom tmavšia, ako bývala. Zelená farba na mape opäť chýba. V najprísnejšej fáze bude od 18. októbra až päť okresov, a to Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník. Informuje o tom COVID mapa zverejnená na korona.gov.sk.

Bordovú farbu si v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie vyslúžili okresy Skalica, Bytča, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Žiar nad Hronom, Detva, Krupina, Veľký Krtíš, Košice, Levoča, Sabinov, Stropkov, Humenné, Snina, Michalovce.

V červenej zóne sú zas okresy Senica, Malacky, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Hlohovec, Nitra, Levice, Zlaté Moravce, Žarnovica, Banská Štiavnica, Zvolen, Rimavská sobota, Poltár, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Brezno, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Prievidza Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Martin, Poprad, Kežmarok, Gelnica, Prešov, Vranov nad Topľou, Trebišov, Sobrance a Lučenec.

Najlepšie sú na tom okresy, ktoré sú v oranžovej farbe. Bratislava I. – V., Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava.

zdroj: korona.gov.sk

Platné opatrenia

Ak je tvoj okres oranžový, rúško musíš nosiť v interiéri a na hromadných akciách aj v exteriéri. Von môžeš ísť kedy chceš, školy fungujú v podstate normálne, s karanténou pri objave nákazy, obmedzené sú do určitej miery len vysoké školy.

Ak si vysokoškolák, na prednášky v oranžovom okrese pôjde prezenčne 100 ľudí v „základe“, 400 ľudí OTP alebo 1 000, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte budeš môcť byť len ak máš prezenčnú výučbu.

zdroj: korona.gov.sk

V červenom okrese, alebo inak, 1. stupni ohrozenia je v interiéroch, vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

Školy sú stále otvorené. Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

zdroj: korona.gov.sk

V bordovom okrese, alebo v 2. stupni ohrozenia je v interiéri povinný respirátor a v exteriéri musíš mať minimálne rúško, ak je od teba niekto vzdialený do dvoch metrov. Ak by vláda vyhlásila núdzový stav, bol by obmedzený aj tvoj pohyb či cestovanie.

V treťom stupni ohrozenia, teda v čiernej farbe, sa od dnešného dňa zatvoria reštaurácie. Aj pre zaočkovaných platí len okienkový predaj, zachovaný zostáva aj rozvoz. V čiernych okresoch sa nedostaneš ani do fitnesscentra. Hromadné podujatia sú možné len pre zaočkovaných, a to pre maximálne 100 ľudí.

zdroj: korona.gov.sk

Seniorským hodinám odzvonilo

Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa zrušili už 11. októbra rušia. Doteraz bolo potrebné, aby seniorské hodiny vyčlenili prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“.

Pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

zdroj: korona.gov.sk

Režim na vstupe do prevádzky nie sú povinné označiť len určité prevádzky, napríklad potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov, služby STK a emisnej kontroly.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Všetky platné opatrenia nájdeš na oficiálnej stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroje: archív Startitup, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie