PREHĽAD: Východ sa ponoril do bordovej, zelený okres nie je žiadny. Hodiny pre seniorov oddnes končia

  • Tento týždeň nebude ani jeden okres zelený, dobrou správou však je, že čierna na mape taktiež chýba
  • Viaceré okresy prešli do horšej fázy, toto sú opatrenia, ktorým sa nevyhneš
covidautomat11okt-1090x610
SIU/korona.gov.sk
  • Tento týždeň nebude ani jeden okres zelený, dobrou správou však je, že čierna na mape taktiež chýba
  • Viaceré okresy prešli do horšej fázy, toto sú opatrenia, ktorým sa nevyhneš

Od dnešného dňa sa opäť mení sfarbenie niektorých okresov. V druhej najprísnejšej fáze bude od 11. októbra až 16 okresov, no čierny nebude ani jeden. Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že sa západné Slovensko drží prevažne na oranžovej farbe, zelená na mape chýba. 

Najlepšie sú na tom okresy, ktoré sú v oranžovej farbe. Konkrétne ide o okresy Banská Štiavnica, Bratislava I. – V., Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Malacky, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Prievidza, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava a Turčianske Teplice.

Červenú farbu si v dôsledku pandemickej situácie vyslúžili okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Ilava, Kežmarok, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.

covid automat 11 október
zdroj: health.gov.sk

Najhoršou farbou bude počas budúceho týždňa bordová, tá sa bude týkať okresov Bardejov, Čadca, Detva, Humenné, Košice I. – IV., Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Ružomberok, Skalica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník. 

Opatrenia

Ak je tvoj okres oranžový, rúško musíš nosiť v interiéri a na hromadných akciách aj v exteriéri. Von môžeš ísť, kedy chceš, školy fungujú v podstate normálne, s karanténou pri objave nákazy, obmedzené sú do určitej miery len vysoké školy.

Ak si vysokoškolák, na prednášky v oranžovom okrese pôjde prezenčne 100 ľudí v „základe“, 400 ľudí OTP alebo 1 000, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte budeš môcť byť, len ak máš prezenčnú výučbu.

zdroj: korona.gov.sk

V červenom okrese alebo inak, v 1. stupni ohrozenia, je v interiéri povinný respirátor, teda nie rúško ako v predošlých dvoch okresoch. Ten si však za rúško môžeš vymeniť v exteriéri, kde je jedno z nich povinné pri vzdialenosti ľudí do 2 metrov.

Školy sú stále otvorené. Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP, alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

zdroj: korona.gov.sk

V bordovom okrese, alebo v 2. stupni ohrozenia je v interiéri povinný respirátor a v exteriéri musíš mať minimálne rúško, ak je od teba niekto vzdialený do dvoch metrov.

Ak by nastal núdzový stav, ktorý vláda zatiaľ počas tretej vlny pandémie nevyhlásila, obmedzený by bol aj tvoj pohyb, a to od 21:00 do 5:00, rovnako by bolo obmedzené aj cestovanie.

zdroj: korona.gov.sk

V bordových okresoch prevádzky fungujú buď v režime základ, OTP alebo zaočkovaní.

Školy aj v tomto stupni fungujú normálne. Jazykové školy a rôzne krúžky sa môžu vyučovať len individuálne a bez testu či očkovania sa do nich nedostaneš, rovnako ani na vysokú školu. Tam môže ísť 20 ľudí OTP alebo 60 plne očkovaných.

zdroj: korona.gov.sk

Koniec seniorským hodinám

Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa po novom rušia. Doteraz bolo potrebné, aby seniorské hodiny vyčlenili prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“.

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) upravujúca činnosť prevádzok bude účinná od pondelka 11. októbra.

Pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Režim na vstupe do prevádzky nie sú povinné označiť len určité prevádzky, napríklad potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov, služby STK a emisnej kontroly.

Zdroje: Startitup, korona.gov.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech