PREHĽAD: Vracajú sa povinné respirátory aj hodiny pre seniorov. COVID automat má päť rôznych farieb

  • Momentálne používame COVID automat v4, ktorý sa od toho predošlého líši
  • Mnohé opatrenia platia len v núdzovom stave, ktorý so sebou prináša omnoho tvrdšie obmedzenia
mapa korona
korona.gov.sk
  • Momentálne používame COVID automat v4, ktorý sa od toho predošlého líši
  • Mnohé opatrenia platia len v núdzovom stave, ktorý so sebou prináša omnoho tvrdšie obmedzenia

COVID automat sme počas letných mesiacov mohli viac-menej vypustiť z hlavy. Pár týždňov je však pre Slovákov opäť horúcou témou. Slovensko sa pomaly vyfarbuje, tento týždeň budeme mať dokonca štyri bordové okresy, ktoré spadajú pod výrazne tvrdšie obmedzenia.

Situácia je horšia každým týždňom a preto tmavne aj mapa Slovenska na spomínanom COVID automate. Zatiaľ nič nenaznačuje, že by sme si mali polepšiť. Naopak, vedci nás pripravujú na najvyššie počty prípadov vôbec, máme pred sebou náročnú jeseň. To sa, samozrejme, opäť ukáže na automate.

Automat počíta so zaočkovanými aj vekom nakazených

Momentálne používame vynovený COVID automat, ktorý sa v niekoľkých faktoroch líši od toho, s ktorým nás vláda zoznámila minulý rok. Aktualizácia berie do úvahy 7-dňovú incidenciu prípadov, to je počet prípadov za posledných 7 dní na 100 000 obyvateľov. Ráta aj so zaočkovanosťou okresu a do tvorby zasahujú aj epidemiológovia a regionálni hygienici, ktorí sledujú napríklad trend incidencie, počet vykonaných testov, koľko z nich bolo pozitívnych či vek nakazených.

Tí môžu farbu okresu zmeniť len minimálne, o jednu farbu nahor alebo nadol. Tvoj okres sa oproti minulému týždňu môže o farbu zhoršiť okamžite, no smerom k zelenej sa posunúť môže len v prípade, že sa bude situácia zlepšovať už dva týždne.

Tvrdšie opatrenia budeš mať aj v prípade, že sa nebude dariť okresu vedľa teba. Medzi susednými okresmi môže byť rozdiel len jedného farebného stupňa, pri čom do úvahy berú ten okres, ktorý má výsledky horšie.

Päť farieb automatu, tri skupiny ľudí

Dokopy poznáme päť farieb, ktorými sa môže tvoj okres zafarbiť. Zelenú, kedy ide o monitoring, oranžovú – ostražitosť, červenú – 1. stupeň ohrozenia, bordovú – 2. stupeň ohrozenia, čiernu – 3. stupeň ohrozenia.

Farby majú pre prevádzkovateľov zariadení a organizátorov ešte jednotlivé odtiene. Tí si vyberajú z troch protokolov: základ – všetky osoby, bez ohľadu na to, či je osoba zaočkovaná alebo má negatívny test, OTP – očkovaní, testovaní, prekonaní, alebo kompletne zaočkovaní, čo hovorí samé za seba.

Aktuálne prerozdelenie farieb podľa okresu platné od 20. septembra

zelená fáza: okres Dunajská Streda, okres Medzilaborce, okres Pezinok, okres Poltár

oranžová fáza: okres Banská Bystrica, okres Bratislava I.-V., okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Komárno, okres Kysucké Nové Mesto, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Michalovce, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prievidza, okres Púchov, okres Rimavská Sobota, okres Ružomberok, okres Šaľa, okres Senec, okres Sobrance, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Trnava, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou, okres Žiar nad Hronom, okres Zlaté Moravce

červená fáza: okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Štiavnica, okres Brezno, okres Bytča, okres Gelnica, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levice, okres Levoča, okres Martin, okres Poprad, okres Prešov, okres Revúca, okres Sabinov, okres Senica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trenčín, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zvolen

bordová fáza: okres Bardejov, okres Krupina, okres Rožňava, okres Skalica

COVID automat
zdroj: https://korona.gov.sk/

Čo sa mení spolu s farbou tvojho okresu?

V zelenom okrese musíš mať rúško ak si v interiéri, ak si na hromadnej akcii, tak aj vonku. Nijak ti nie je obmedzovaný pohyb a môžeš chodiť do školy.

Ak je tvoj okres oranžový, rúško musíš nosiť v interiéri a na hromadných akciách aj v exteriéri. Von môžeš ísť kedy chceš, školy fungujú v podstate normálne, s karanténou pri objave nákazy, obmedzené sú do určitej miery len vysoké školy.

Ak si vysokoškolák, na prednášky v oranžovom okrese pôjde prezenčne 100 ľudí v „základe“, 400 ľudí OTP alebo 1 000, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte budeš môcť byť len ak máš prezenčnú výučbu.

červenom okrese, alebo inak, 1. stupni ohrozenia je v interiéri povinný respirátor, teda nie rúško, ako v predošlých dvoch okresoch. Ten si však za rúško môžeš vymeniť v exteriéri, kde je jedno z nich povinné pri vzdialenosti ľudí do 2 metrov.

Školy sú stále otvorené. Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP, alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

bordovom okrese, alebo v 2. stupni ohrozenia je v interiéri povinný respirátor a v exteriéri musíš mať minimálne rúško, ak je od teba niekto vzdialený do dvoch metrov.

Ak by nastal núdzový stav, ktorý vláda zatiaľ počas tretej vlny pandémie nevyhlásila, obmedzený by bol aj tvoj pohyb a to od 21:00 do 5:00, rovnako by bolo obmedzené aj cestovanie.

V bordových okresoch platia aj vyhradené hodiny pre seniorov. Prevádzky fungujú buď v režime základ, OTP alebo zaočkovaní.

Ako informuje SITA, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prehlásil, že zatiaľ núdzový stav nevyhlási. Vyhlasovať núdzový stav zatiaľ podľa neho nie je potrebné, vzhľadom na to, že po novom budú v bordovej farbe COVID automatu len štyri okresy.

Školy aj v tomto stupni fungujú normálne. Jazykové školy a rôzne krúžky sa môžu vyučovať len individuálne a bez testu či očkovania sa do nich nedostaneš, rovnako ani na vysokú školu. Tam môže ísť 20 ľudí OTP alebo 60 plne očkovaných.

čiernom stupni je v interiéri povinný respirátor a v exteriéri rúško. Ak by platil núdzový stav, pohyb by bol obmedzený s výnimkou medzi 5:00 a 1:00, obmedzené by bolo aj neesenciálne cestovanie a zakázané by bolo aj cestovanie medzi okresmi.

Materské, základné a stredné školy fungujú aj v tomto režime relatívne normálne, krúžky a jazyky buď individuálne, alebo dištančne, kam sa presúvajú aj vysokoškoláci.

Ako na tom budú hromadné podujatia, reštaurácie či bohoslužby?

zdroj: korona.gov.sk/
zdroj: korona.gov.sk/
zdroj: korona.gov.sk/
zdroj: korona.gov.sk/

zdroj: korona.gov.sk/
Zdroj: korona.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech