PREHĽAD ZMIEN OD DNES: Žiaci sa dostanú do škôl bez testu, čakáreň je otvorená aj pre ľudí od 16 rokov

  • Dnešným dňom vstupuje do platnosti viacero zmien v aktuálnych opatreniach
  • Prinášame ti ich stručný prehľad
Ľudia, ulica
TASR/AP/Jon Super
  • Dnešným dňom vstupuje do platnosti viacero zmien v aktuálnych opatreniach
  • Prinášame ti ich stručný prehľad

Online rokovania vlády v neskorých večerných hodinách prinieslo svoje ovocie. Zákaz vychádzania bude od pondelka v okresoch s lepšou epidemiologickou situáciou platiť len od 21.00 do 01.00 h nasledujúceho dňa. Týkať sa to bude okresov v I. a II. stupni varovania, teda ružových a červených podľa COVID automatu. V bordových a čiernych okresoch bude naďalej platiť momentálne aktuálny zákaz vychádzania, a to od piatej hodiny ráno do jednej v noci nasledujúceho dňa. Do platnosti vstupujú aj iné dôležité zmeny.

Dnešným dňom začal platiť aj zákaz vychádzania, ktorý vláda odsúhlasila s platnosťou na ďalších 30 dní. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny musí o jeho predĺžení ešte rozhodnúť Národná rada (NR) SR. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia, informuje TASR.

Do školy bez testu

Vstup žiakov druhého stupňa základnej školy, strednej školy alebo jazykovej školy bez testu do škôl a školských zariadení bude od štvrtku 29. apríla možný v okresoch, ktoré sú v lepšom ako „čiernom“ stupni COVID automatu. Ako ďalej informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), rovnaké podmienky v rámci aktuálnej vyhlášky platia aj pre prijímacie pohovory na vysokú školu. Vyhláška platí od štvrtka, 29. apríla, do 28. mája, informuje SITA.

Uchádzači, ktorí prídu na prijímacie pohovory na stredné školy prezenčne, musia mať negatívny test na ochorenie COVID-19. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), informuje TASR.

Minister školstva zároveň potvrdil, že ak je žiak v čase konania sa prijímacích pohovorov v karanténe alebo izolácii, tak po jej ukončení sa preukáže potvrdením od lekára. Následne mu pridelia náhradný termín konania prijímacieho pohovoru.

„Učitelia budú od 29. apríla v režime ako ostatní zamestnanci, teda podľa COVID automatu,” informoval ÚVZ s tým, že doteraz bol pre nich povinný najviac sedem dní starý test bez ohľadu na farbu okresu.

skola, ziaci
zdroj: TASR/AP, Pietro Masini, LaPresse

Slovensko bude mať od pondelka 3. mája desať bordových a 60 červených okresov. V bordových okresoch sú otvorené materské školy, prvý stupeň a ôsmy a deviaty ročník základných škôl, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl.

Otvorené sú poradne a základné umelecké školy pre individuálnu prácu so žiakom. V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách. Ministerstvo školstva v tejto súvislosti ubezpečuje rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém „školský semafor“ či rýchle intervenčné testovanie.

Rozdelenie okresov od 3. mája

Do tretieho stupňa varovania budú od 3. mája patriť okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Druhý stupeňa bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Čakáreň otvorená pre všetkých

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na Telo prezradil, že sa od štvrtka otvára čakáreň pre ľudí od 16 rokov. Tak sa aj stalo. Záujemcovia sa môžu do čakárne prihlásiť už od včerajších večerných hodín.

Prihlásení budú čakať na priradenie termínu podľa veku či závažnosti zdravotného stavu. Vakcínu si záujemcovia nebudú môcť stále zvoliť, v rámci aktuálnych dodávok by to bolo podľa ministra zdravotníctva kontraproduktívne.

Okrem možnosti prihlásiť sa do čakárne sa môžeš aj rovno zaočkovať. Platí to pre tých, ktorí budú doprevádzať seniorov nad 70 rokov na očkovanie. Možnosť zaočkovať sa ako sprievod sa nebude týkať len rodinných príslušníkov, bude to platiť pri doprovode kohokoľvek nad 70 rokov.

Aktuálny stav Slovenska

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 441 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 302 ľudí. Na JIS je 134 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 193 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 36 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 647 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 255.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 611 807 pričom takto bolo pozitívne testovaných 381 744 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 31 385 759, z čoho bolo pozitívne testovaných 374 801 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 661 243. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 046 119, za predchádzajúci deň pribudlo 5 068 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 466 326 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13 910 ľudí.

Reprodukčné číslo vírusu naďalej klesá, rovnako aj počet hospitalizovaných pacientov, ktorý sa včerajším dňom znížil na takmer 1 500 prípadov. Nové prípady klesajú tempom 10%-20% medzitýždenne, čo je výborné. Veľmi pravdepodobne sa to kvôli uvoľneniam, zvýšeniu mobility a stretávaniu ľudí stabilizuje a pokles bude minimálny. Ale pri hodnotách 7D priemeru pozitívnych v okolí čísla 500 je boj s vírusom manažovateľný,vravia Dáta bez pátosu.

Zdroje: SITA, Startitup, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech