Ficov lekár prehovoril: Pri zotavovaní premiéra zavážil jeden dôležitý faktor

  • Premiér Robert Fico bol po atentáte v Handlovej dva týždne jeho pacientom
  • Anestéziológ približuje, vďaka čomu sa premiér tak rýchlo zotavuje
Robert Fico atentát lekár
TASR/Ján Krošlák, TASR/Radovan Stoklasa
  • Premiér Robert Fico bol po atentáte v Handlovej dva týždne jeho pacientom
  • Anestéziológ približuje, vďaka čomu sa premiér tak rýchlo zotavuje

Robert Fico bol postrelený v stredu 15. mája rokovaní vlády v Handlovej sa po 14.30 hod. Výstrely padli, keď premiér vyšiel medzi ľudí pred dom kultúry, kde zasadala vláda.

Páchateľom bol 71-ročný Juraj Cintula, dôchodca z Levíc. V minulosti pracoval ako člen súkromnej bezpečnostnej služby a zbraň mal v legálnej držbe.

Anestéziológ, ktorý sa staral o premiéra dva týždne po útoku, reagoval na špekulácie o jeho zdravotnom stave. Jozef Valky opísal faktory, ktoré umožnili premiérovi rýchle zotavenie zo závažných zranení, a tiež zdieľal, ako tím lekárov zvládal prácu pod tlakom.

„Keby to bolo dopadlo inak, než ako to dopadlo, neviem si ani veľmi predstaviť, čo by sa potom na Slovensku dialo,“ uviedol anestéziológ Valky pre Postoj.

Premiér mal šťastie

Lekár, ktorý sa staral o premiéra Roberta Fica dva týždne po atentáte, opísal situáciu na oddelení aj v celej nemocnici. Podľa jeho slov to nebolo jednoduché.

„Psychicky to bolo veľmi náročné. Dva týždne mal človek ťažkosti aj so zaspávaním, stále vám niečo išlo v hlave,“ uviedol Valky.

Lekár sa vyjadril aj k otázke, či je bežné, že pri takomto závažnom poranení ostane človek pri vedomí. Podľa jeho slov to nie je úplne bežné a treba mať aj šťastie.

„Nie je to úplne bežné, treba mať aj šťastie. Nechcem rozoberať celé to zranenie, ale bolo veľmi závažné. V podstate sme nevedeli, na ktorú stranu sa to preklopí. Ale postupy, ktoré sme zvolili a ktoré sme vykonali, mali dobrý efekt na ďalšie zotavovanie. Pán premiér bol viacnásobne operovaný, aj to samo osebe vypovedá, že to nebolo jednoduché,“ pokračoval Valky.

Pomohla mu aj dobrá fyzická kondícia

Lekár tiež zdôraznil, že veľký vplyv má aj fyzická kondícia pacienta a jeho vôľa bojovať. Pre prežívanie pacienta je vždy veľmi dôležité, či sám chce prežiť.

„Je pravda, že pacient bol na tom predtým, ako sa to celé udialo, fyzicky veľmi dobre. Aj z toho vyplývali určité postupy a ďalšia liečba. Zotavoval sa na prekvapenie veľmi rýchlo, napriek všetkým zraneniam a komplikáciám, ktoré tam boli,“ ozrejmil Valky.

atentát na premiéra Fica, online prostredie
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Lekár, ktorý sa staral o premiéra Roberta Fica, sa vyjadril aj k rýchlosti jeho zotavovania. Mnohí nečakali, že premiér bude po dvoch týždňoch v domácej starostlivosti, čo vyvolalo pochybnosti o závažnosti zranení.

Valky ďalej uviedol, že ho rýchlosť zotavovania premiéra neprekvapila, ale skôr potešila. Podľa jeho slov sa stretol s mnohými vecami a už ho máločo dokáže prekvapiť.

„Viete, môžete mať dvoch pacientov s tým istým zranením a k obidvom pristupovať rovnako, no jeden sa snaží prežiť a druhý sa opustí. Ten, čo sa snaží a chce, prežije. Dáte im tú istú starostlivosť, ale na tých váhach, ktoré sú veľmi labilné, preváži to chcenie. A keď sa nám pacient opustí, celá naša snaha vyjde navnivoč,“ oznámil Valky.

Na otázku, či mali predtým skúsenosti s podobne vážne zranenými pacientami odpovedal, že veľa ich nemajú. „A nemá ich skoro nikto, dokonca ani v zónach vojnových konfliktov. Títo pacienti sa totiž väčšinou do nemocnice vôbec nedostanú, lebo vykrvácajú pri prevoze. V bruchu sú dve veľké cievy – aorta a dolná dutá žila. Keby ich projektil poranil, pacient vykrváca do pár minút, neprežil by ani prevoz,“ hovorí lekár.

Do práce sa vráti na konci leta

Premiér by sa mohol po atentáte vrátiť do práce na prelome júna a júla, ak všetko pôjde optimálne. Toto uviedol vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Neplánuje podniknúť žiadne aktívne právne kroky voči mužovi, ktorý na neho v Handlovej strieľal. Taktiež nebude žiadať ani náhradu škody, pretože mu odpúšťa. Muža označil za aktivistu slovenskej opozície.

Zároveň poďakoval záchranárom, lekárom a zdravotníckemu personálu v Banskej Bystrici aj v Handlovej za ich pomoc. Vyjadril tiež vďaku všetkým, ktorí mu prejavili podporu.

„Ak všetko pôjde optimálne, postupne by som sa do práce mohol vrátiť na prelome júna a júla. Je načase, aby som urobil prvý krok, a tým je odpustenie. Necítim žiadnu nenávisť voči neznámemu človeku, ktorý ma dostrieľal. Nebudem voči nemu vyvíjať žiadne aktívne právne kroky, ani žiadať náhradu škody, odpúšťam mu a nech si to, čo učinil a prečo tak učinil, vysporiada on sám vo svojej hlave,“ vyhlásil Fico.

Potvrdil, že útok mu spôsobil vážne poškodenie zdravia, opakované operácie, veľa bolesti a utrpenia. „Bude malý zázrak, ak sa do práce vrátim o niekoľko týždňov,“ doplnil.

Motív atentátnika

Motívy atentátnika premiér spája s opozíciou. „Pätnásteho mája sa ma v Handlovej pre moje politické názory pokúsil zavraždiť aktivista slovenskej opozície,“ povedal s tým, že nemá dôvod veriť, že išlo o útok osamelého pomätenca.

Je podľa neho evidentné, že „bol len poslom zla a politickej nenávisti, ktorú politicky neúspešná a frustrovaná opozícia rozvinula na Slovensku do nezvládnuteľných rozmerov“.

Fico poznamenal, že už niekoľko mesiacov verejne komunikuje, že pravdepodobnosť atentátu na vládneho politika sa na Slovensku blíži k istote.

„Hovoril som to verejne v médiách a na tlačových konferenciách, povedal som to všetkým veľvyslancom krajín EÚ a NATO na Slovensku, tému som otváral aj na viacerých bilaterálnych stretnutiach s mojimi partnermi,“ skonštatoval.

Zdôraznil potrebu rešpektovať iný názor. Dotkol sa aj zahraničnej politiky. Poukázal, že jeho štvrtá vláda potvrdila politiku suverénnej a sebavedomej slovenskej zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. Opozícia podľa neho pokračovala v útokoch.

Zdroje: Postoj.sk, archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá